Zaproszenie na V Światowy Zjazd Gdańszczan

07.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

 

Szanowny Panie, Szanowna Pani,
Szanowni Państwo, Drodzy Gdańszczanie,

W dniach 6-8 lipca 2018 roku odbędzie się w Gdańsku kolejna, V już edycja Światowego Zjazdu Gdańszczan. Zjazdy, na wzór Olimpiady, odbywają się co cztery lata. Nasze spotkania, zapoczątkowane w 2002 roku. cieszą się coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród dawnych mieszkańców naszego Miasta, ich potomków oraz zagranicznych przyjaciół i sympatyków. Gdańsk zapisał się w historii jako miasta słynące z gościnności, tolerancji i otwartości. Na przestrzeni wieków schronienie znajdowali tutaj przedstawiciele wielu narodów, wyznawcy różnych religii, idei i trendów. Im to właśnie dzisiejszy Gdańsk zawdzięcza swoją wyjątkową, przyjazną atmosferę.

Światowy Zjazd Gdańszczan jest organizowany po to, aby pielęgnować tradycje otwartości i gościnności miasta. Podobnie jak niegdyś, kiedyś Gdańsk otwiera swoje bramy dla wszystkich tych, którzy chcą identyfikować się z tym miejscem bądź przez swoje pochodzenie, bądź też z czystej sympatii. Jest naszą intencją, by spotkanie wielkiego, rozproszonego grona gdańszczan zaowocowało wzmocnieniem więzów i tożsamości gdańskiej. Organizowany od 2002 roku Światowy Zjazd Gdańszczan pozwala wszystkim, mieszkańcom, odwiedzającym rodzinne miasto emigrantom i tym, którzy po prostu wyjątkowo je polubili, obserwować, jak miasto rozwija się i pięknieje. Pozwala także podtrzymać więzi między Gdańszczanami z urodzenia i z wyboru oraz śledzić z dumą ich osiągnięcia.

V Światowy Zjazd Gdańszczan, organizowany w terminie, który zbiegnie się w czasie z dorocznym wydarzeniem miejskim o tematyce morskiej, czyli Baltic Sail. W jego trakcie, gród nad Motławą zaprezentowany zostanie m.in. od strony kulturalnej, historycznej, biesiadnej, sportowej. Serdecznie zapraszamy Gminę Żydowską w Gdańsku do współpracy i włączenia się do promocji i współorganizacji wspólnych wydarzeń. Na uroczystości zaprosiliśmy również znanych nam już Gdańszczan z Izraela i mamy nadzieję, że odwiedzą nasze piękne miasto. Chcielibyśmy skorzystać z Państwa wsparcia, podobnie jak podczas poprzednich edycji Zjazdu.
Lipcowy Zjazd Gdańszczan będzie obfitował w wiele atrakcji: koncerty, wystawy, debaty, a towarzyszyć im będą radosne morskie opowieści i muzyka szantowa.
Zwracamy się także do Państwa z prośbą o propagowanie Zjazdu Gdańszczan i zachęcanie wszystkich sympatyków naszego miasta do przyjazdu. Im nas więcej, tym przedniejsza będzie zabawa.

Mam nadzieję, że mogę liczyć na Państwa sympatię do naszego miasta, a co za tym idzie i na pomoc w zaproszeniu do Gdańska jak największej liczby przyjaciół grodu nad Motławą.

Pracownicy Referatu Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta służą wszelkimi dostępnymi informacjami na temat organizacji Zjazdu. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu: tel. +4858 / 323 62 03, 323 65 92, 323 62 02, fax +4858 / 323 62 83. e-mail: jolanta.murawska@gdansk.gda.pl. Będziemy również prowadzić stronę zakładkę internetową dedykowaną imprezie. Wszystkie szczegóły już wkrótce dostępne będą pod adresem: www.gdansk.pl

Będziemy wdzięczni za wszelkie sugestie dotyczące organizacji Zjazdu jak i kwestii propagowania wydarzenia.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Prezydent Miasta Gdańska
Paweł Adamowicz

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania