• Start
  • Wiadomości
  • Zapraszamy na transmisję niedzielnej mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku - godz. 12.00

Zapraszamy na transmisję niedzielnej mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku - godz. 12.00

Od dwóch lat, kiedy ogłoszono lockdown z powodu pandemii Covid-19 na portalu gdansk.pl regularnie transmitujemy niedzielną liturgię z kościoła św. Jana w Gdańsku. Na najbliższą zapraszamy w niedzielę 15 maja o godz. 12.00.
( Publikacja: 14.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kamienny ołtarz główny w kościele św. Jana w Gdańsku
Kamienny ołtarz główny w kościele św. Jana w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Początki transmisji mszy św. na portalu gdansk.pl wiążą się z wybuchem pandemii Covid-19 w marcu 2020 r. W tamtym trudnym czasie z powodu obostrzeń wprowadzono dyspensę od udziału w niedzielnej mszy św. Teraz pandemia kończy się, obostrzenia zlikwidowano, ale wielu gdańszczan, a nawet osób z innych miast i z różnych zakątków świata przyzwyczaiło się do tej cotygodniowej liturgii i bardzo ją sobie ceni.

Początki kościoła św. Jana w Gdańsku sięgają XIV w. W czasie II wojny światowej obiekt spłonął, odnowiono go dopiero w ostatnich latach. W 1995 r., Archidiecezja Gdańska zawarła z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku umowę użyczenia kościoła św. Jana przez okres 30 lat w celu jego odbudowy i konserwacji oraz adaptacji na cele kulturalne. W kościele znajdują się zrekonstruowane organy i kamienny ołtarz autorstwa Abrahama van den Blocke. Niezwykłe wnętrze świątyni można podziwiać podczas transmisji mszy św.

W niedzielę, 15 maja doroczny odpust św. Wojciecha w Gdańsku – pielgrzymki i msza św.

Swoje miejsce znalazło tu też – od 1998 r. – Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej. Rektorem kościoła św. Jana w Gdańsku i duszpasterzem środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej jest ks. Krzysztof Niedałtowski. On też najczęściej wygłasza kazania. W czasie wojny w Ukrainie wierni bardzo często modlą się w intencji pokoju w tym kraju, organizują też pomoc dla uchodźców i osób dotkniętych wojną.

Na najbliższą transmisję mszy św. zapraszamy w niedzielę 15 maja o godz. 12.00 na portalu gdansk.pl.