Transmisje mszy św. na gdansk.pl
Regularne transmisje niedzielnych mszy św. na portalu gdansk.pl datują swój początek po wybuchu pandemii Covid-19 ponad 2 lata temu. W tym niezwykle ciężkim czasie w związku z obostrzeniami arcybiskup gdański wprowadził dyspensę od obowiązkowego udziału w niedzielnej liturgii. Teraz, kiedy obostrzenia odwołano, wielu gdańszczan, a nawet osób z innych miast i z różnych zakątków świata przyzwyczaiło się do tej cotygodniowej liturgii i bardzo ją sobie ceni. Wciąż są też osoby cierpiące na różne poważne schorzenia, które obawiają się nowej fali zakażeń i chciałby posłuchać mszy św. w swoim domu.
Duszpasterstwo ludzi sztuki
W kościele św. Jana swoją działa też Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej. Rektorem kościoła i duszpasterzem środowisk twórców jest ks. Krzysztof Niedałtowski. On też najczęściej wygłasza kazania. W czasie wojny w Ukrainie wierni bardzo często modlą się w intencji pokoju w tym kraju, organizują też pomoc dla uchodźców i osób dotkniętych wojną.
"Król Roger" w Operze Bałtyckiej - intrygujący, perfekcyjny wizualnie i pełen emocji spektakl
Kościół św. Jana – świątynia i jej historia
Miejsce, z którego nadawana jest msza św. to obiekt niezwykły. Historia kościoła św. Jana w Gdańsku sięga XIV w. W czasie II wojny światowej spłonął on, a odnowiono go dopiero w ostatnich latach dzięki wsparciu funduszy UE.
W 1995 r., Archidiecezja Gdańska zawarła z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku umowę użyczenia kościoła św. Jana przez okres 30 lat w celu jego odbudowy i konserwacji oraz adaptacji na cele kulturalne. W kościele znajdują się zrekonstruowane organy i kamienny ołtarz autorstwa Abrahama van den Blocke. To piękne wnętrze można podziwiać podczas transmisji mszy św.
Na najbliższą transmisję mszy św. zapraszamy w niedzielę 16 października o godz. 12.00 na portalu gdansk.pl.