• Start
  • Wiadomości
  • Znamy laureatów Gdańsk Press Photo 2020. Zobacz nagrodzone zdjęcia

Znamy laureatów Gdańsk Press Photo 2020. Zobacz nagrodzone zdjęcia

Zdobywcą tegorocznego Grand Prix jest Krzysztof Mystkowski, fotoreporter agencji Kosycarz Foto Press za swoje zdjęcie "Żołnierze WOT". Zobacz, kto został wyróżniony we wszystkich sześciu kategoriach.
( Publikacja: 07.08.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Żołnierze WOT” - Grand Prix w XXIV Pomorskim Konkursie Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy Gdańsk Press Photo 2020
„Żołnierze WOT” - Grand Prix w XXIV Pomorskim Konkursie Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy Gdańsk Press Photo 2020
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP/GPP


Pandemia nie wygrała. Liczyło się wyczucie momentu, wrażliwość artystyczna, doskonałość kompozycji i wyborne światło. Fakt, że bohaterowie zwycięskiego zdjęcia noszą maski, też miał znaczenie. – Mimo że tematyka fotografii nie nawiązuje do epidemii koronawirusa – zdjęcie powstało, zanim zaczęła się nasza gehenna – to jest metaforą tego, co zdarzy się za kilka miesięcy i opanuje cały świat – mówi Anna Brzezińska, przewodnicząca jury XXIV Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy Gdańsk Press Photo 2020.

Grand Prix zdobył Krzysztof Mystkowski, fotoreporter agencji Kosycarz Foto Press. To drugi jego triumf w tym konkursie. W 2002 roku otrzymał główną nagrodę za wielką powódź w Gdańsku. Tym razem musiał zmagać się z wysoką temperaturą i zadymieniem. Nagrodzone zdjęcie zrobił w lipcu ubiegłego roku w miejscowości Grupa pod Grudziądzem, na jednym z najnowocześniejszych w Europie poligonów pożarniczych. Jego „Żołnierze WOT” przechodzą szkolenie z zakresu metod postępowania w warunkach ekstremalnych. Temperatura powietrza gromadzącego się pod stropem kontenerowego symulatora płonącego mieszkania sięga 80 st. C. Tam zagrożenie jest największe, dlatego żołnierze przyjmują pozycję kucającą. Klęczący przed nimi fotograf musi uwijać się jak w ukropie – robocza wizyta w zadymionym „piekarniku” nie trwa długo. Trzykrotnie będzie podchodzić do tematu, za każdym razem z inną grupą, przedzielając sesje krótkimi przerwami.

– Oceniając tę pracę, nie wiedzieliśmy, że to są terytorialsi, nie wiedzieliśmy też, że to jest komora ćwiczebna. Naszą uwagę przyciągały walory fotograficzne – bardzo dobra kompozycja, świetne światło... I jeszcze te maseczki, które od kilku miesięcy są bardzo symboliczne – dodaje jurorka konkursu.

 Protest przeciwko Marszowi Równości - nagroda w kategorii „fotografia spoza regionu”
"Protest przeciwko Marszowi Równości" - nagroda w kategorii „Fotografia spoza regionu”
zdj. Martyna Niećko/KFP/GPP


Jury obradujące w składzie: Anna Brzezińska (Dom Spotkań z Historią), Christopher Niedenthal (Związek Polskich Artystów Fotografików) i Wojciech Marek Druszcz (Klub Fotografii Prasowej, członek zarządu stowarzyszenia ZAiKS) oceniło 713 zdjęć nadesłanych przez kilkudziesięciu autorów – amatorów i profesjonalistów – z województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Wiele nadesłanych prac opowiadało o życiu w czasach pandemii. Koronawirus wpłynął także na regulamin i przebieg konkursu. Jury nie wybierało tym razem zdjęcia roku, lecz najlepszą fotografię aż 15 miesięcy, a obrady jurorów wyjątkowo miały miejsce w Warszawie.

 Koronawirus Busters” - nagroda w kategorii Wydarzenie
"Koronawirus Busters” - nagroda w kategorii "Wydarzenie"
zdj. Mateusz Słodkowski


Organizatorami konkursu są Nadbałtyckie Centrum Kultury i Kosycarz Foto Press. GPP patronują: marszałek województwa pomorskiego oraz prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni. Gala nagrodowa i otwarcie wystawy pokonkursowej planowane są na 3 września w Ratuszu Staromiejskim.

Jedno ze zdjęć fotoreportażu Plaża  - wyróżnienie w kategorii  Życie i świat wokół nas
Jedno ze zdjęć fotoreportażu "Plaża" - wyróżnienie w kategorii "Życie i świat wokół nas"
zdj. Mirosław Pieślak/KFP/GPP


Obok zwycięskiego zdjęcia pojawią się na niej m.in. dwa fantastyczne fotoreportaże: czarno-biała „Dominikańska wigilia dla potrzebujących” autorstwa Piotra Hukało oraz kolorowa „Plaża” Mirosława Pieślaka. – Ten pierwszy, absolutnie trafiony w punkt, jest przemyślany pod każdym względem – i treści, i światła, i kompozycji. Autor doskonale wiedział, co robi. Tu nie ma przypadkowych zdjęć. Naprawdę chapeau bas. „Plaża” też jest świetna, bardzo dobrze skomponowana, z dużym wyczuciem gry kolorów – a nie każdy fotograf ma tę wrażliwość – a do tego z humorem. 

Pełnie wyniki XXIV Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy Gdańsk Press Photo 2020:


Grand Prix: Krzysztof Mystkowski, „Żołnierze WOT”;
kategoria „Wydarzenie”: nagroda – Mateusz Słodkowski, „Koronawirus Busters”;
kategoria „Ludzie”: nagroda – Mirosław Pieślak, fotoreportaż „Podopieczni Domu Seniora Polanki”; wyróżnienie – Karol Kacperski, „Anna Kiełbasińska, polska lekkoatletka”;
kategoria „Życie i świat wokół nas”: nagroda – Piotr Hukało, fotoreportaż „Dominikańska wigilia dla potrzebujących”; wyróżnienie – Mirosław Pieślak, fotoreportaż „Plaża”;
kategoria „Sport”: nagroda – Marcin Gadomski, „Pavels Steinbors”, wyróżnienie – Wojtek Figurski, „Kibice Lechii Gdańsk”;
kategoria „Kultura”: nagroda – Adam Bogdan, „Teatr Duchamp Pilot + Voala na Festiwalu Feta”; wyróżnienie – Elwira Kruszelnicka, fotoreportaż „Ocalić od zapomnienia”;
kategoria „Fotografia spoza regionu”: nagroda – Martyna Niećko, „Protest przeciwko Marszowi Równości”; wyróżnienie – Krzysztof Mystkowski, „Żołnierze WOT”.

Do pokonkursowej wystawy jury wybrało (i nagrodziło dyplomami) także kilkanaście innych zdjęć, których autorami są: Anna Bobrowska, Daniel Frymark, Piotr Hukało, Karolina Misztal, Krzysztof Mystkowski, Martyna Niećko, Mirosław Pieślak, Mateusz Słodkowski i Adam Warżawa.


Zobacz nagrodzone zdjęcia: