• Start
  • Wiadomości
  • Zamknięte cmentarze, niepotrzebne kwiaty - Gdańsk wspiera lokalnych przedsiębiorców

Zamknięte cmentarze, niepotrzebne kwiaty - Miasto Gdańsk wspiera lokalnych przedsiębiorców

Fundacja Gdańska zakupi za kwotę 50 tys. zł kwiaty od lokalnych przedsiębiorców. Osoby, które są w trudniej sytuacji finansowej mogą je pobierać nieodpłatnie, a po otwarciu cmentarzy, przyozdobić groby bliskich. Część zakupionych chryzantem zostanie też posadzona na kwietnikach przy gdańskich ulicach. Zasoby chryzantem do odbioru będą uzupełniane do 3 listopada. Zakupu kwiatów dokonały także Europejskie Centrum Solidarności oraz Gdańskie Wody. Jak zostaną wykorzystane zakupione rośliny?
31.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kolorowe chryzantemy w doniczkach - do odbioru pod napisem GDAŃSK na Ołowiance
Kolorowe chryzantemy w doniczkach - do odbioru pod napisem GDAŃSK na Ołowiance
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Szczegóły inicjatyw, które pomogą złagodzić konsekwencje późnego ogłoszenia decyzji o zamknięciu cmentarzy, przedstawiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się w sobotę, 31 października. Pomysły na pomoc dla lokalnych przedsiębiorców przedstawili prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Piotr Grzelak - jej zastępca ds. zrównoważonego rozwoju, Paweł Buczyński - wiceprezes Fundacji Gdańskiej oraz Magdalena Mistat - zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności.

Decyzja dobra, ale jej ogłoszenie spóźnione

Zamknięcie cmentarzy w dniu Wszystkich Świętych oraz w dzień przed i dzień po tym święcie, oznacza ogromne straty dla przedsiębiorców prowadzących przycmentarny handel. Decyzja rządu w tej sprawie zapadła w momencie, gdy wystawiali już pod nekropoliami zakupione wcześniej kwiaty. Do sprawy odniosła się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Tak jak wszyscy – miasto, wszystkie obywatelki i obywatele, gdańszczanki i gdańszczanie, zostaliśmy zaskoczeni decyzją, ogłoszoną wczoraj późnym popołudniem przez premiera Mateusza Morawieckiego. Wspólnie z moimi współpracownikami, ale także z Europejskim Centrum Solidarności i z Fundacją Gdańską zastanawialiśmy się jak możemy w tej sytuacji zareagować i pomóc – wyciągnąć rękę, przede wszystkim do lokalnych przedsiębiorców – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Uważam, że decyzja o zamknięciu cmentarzy jest słuszna. Tylko wydaje się, że podważa to zaufanie do państwa, kiedy ogłasza ją tak bardzo późno. Wielu ludzi zostaje nią zaskoczonych i ponosi wymierne straty finansowe. Ale w Gdańsku staramy się szukać dobrych rozwiązań na wszystko – wyjaśniała prezydent.  

Podobnego zdania był Piotr Grzelak, który od rana spotykał się z lokalnymi przedsiębiorcami i wspólnie z nimi szukał sposobu w jaki miasto mogło by wesprzeć ich w tej trudnej sytuacji.

Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i jej zastępca Piotr Grzelak w towarzystwie gdańskich ogrodników
Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i jej zastępca Piotr Grzelak w towarzystwie gdańskich ogrodników
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

– Byłem zaskoczony, bo wszyscy przedsiębiorcy, z którymi rozmawiałem mówili: Tak, to jest słuszna decyzja. Natomiast nie powinna zapadać na jeden dzień przed świętami Wszystkich Świętych, kiedy wszyscy już rozstawili swoje stoiska, kiedy wielu już jedzie na groby swoich bliskich – dodał Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska.  

Warto przypomnieć, że już w sobotę rano władze Gdańska apelowały do wszystkich mieszkańców Gdańska, aby przy zachowaniu ostrożności, dokonywali zakupów u przycmentarnych sprzedawców, a zakupione kwiaty wykorzystali już po otwarciu cmentarzy lub do innych celów. Dodatkowo, zapadła decyzja o przedłużeniu możliwości prowadzenia handlu przy cmentarzach, również po 2 listopada.

 

Kwiaty od gdańskich przedsiębiorców

Podczas dzisiejszej konferencji poinformowano o szczegółach akcji zakupu, za kwotę 50 tys. zł kwiatów od lokalnych sprzedawców i ogrodników. Chryzantemy ukwiecą miasto, ale część z nich można już teraz nieodpłatnie odbierać przy napisie Gdańsk na Ołowiance, a następnie – gdy będzie już taka możliwość - zanieść na groby swoich bliskich.   

- Fundacja Gdańska zakupi kwiaty - chryzantemy, które ozdobią przestrzeń publiczną w różnych miejscach, m.in. kwietniki na ulicy Elbląskiej, na Żabiance, na Placu Komorowskiego, w tych wszystkich miejscach, gdzie zazwyczaj są kwietne napisy - wymieniał Piotr Grzelak. - Tam będą robione nasadzenia z tych chryzantem. Kwiaty będą też posadzone wzdłuż alei na cmentarzu Srebrniki, Łostowice i inne. Właśnie w ten symboliczny sposób oddamy hołd tym naszym bliskim, do których, przez sytuacje sanitarną nie dotarliśmy.  

O szczegółach akcji opowiadał Paweł Buczyński, wiceprezes Fundacji Gdańskiej.

- Chryzantemy, które tu widzimy, przeznaczone są dla osób w trudnej sytuacji finansowej, które po otwarciu cmentarzy mogą ustawić je na pomnikach swoich bliskich. Akcja jest prowadzona w zaufaniu społecznym do osób pobierających kwiaty. Będziemy je sukcesywnie uzupełniać do 3 listopada - tłumaczył Buczyński. - Przedsiębiorców sprzedających na gdańskich cmentarzach zachęcamy do wypełnienia formularza na stronie gdanskpomaga.pl. Odezwiemy się i postaramy się pomóc.

 LINK do formularza

 

Znicze przy pomnikach

Europejskie Centrum Solidarności zakupiło 500 zniczy i 100 chryzantem, którymi upamiętniane i ukwiecane są teraz pomniki. Pracownicy ECS i wolontariusze zapalają światełka pod pomnikami tych, którym winni jesteśmy pamięć – poległych stoczniowców i pocztowców, Anny Walentynowicz i ks. Hilarego Jastaka, rotmistrza Witolda Pileckiego i prof. Władysława Bartoszewskiego, poległych na wszystkich frontach I wojny światowej i ofiar Victoriaschule, Jana Heweliusza i inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego, króla Jana Sobieskiego i Józefa Piłsudskiego.

Niezmiernie się cieszymy, że ECS jest częścią wspanialej akcji, która pomaga, wspiera i upamiętnia. Dzisiaj w państwa imieniu byliśmy w siedmiu miejscach, które w sposób szczególny naznaczają historie naszego miasta – mówiła Magdalena Mistat, zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności. – Chcielibyśmy zwrócić się do tych wszystkich, którzy nie mogą wyjść, albo chronią swoje zdrowie. Zostawcie to nam. My w Państwa imieniu, przez najbliższe dni będziemy odwiedzali miejsca pamięci – te które tworzą naszą historię – wyjaśniała Magdalena Mistat.  

 

Chryzantemy w ogrodach deszczowych

Spółka miejska Gdańskie Wody również dokonała zakupu kolorowych chryzantem - przyozdobią obiekty małej retencji przy budynkach Lastadii i Miejskiego Magazynu Przeciwpowodziowego i wybrane ogrody deszczowe na terenie miasta

 

 

 

oprac. IB

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska