• Start
  • Wiadomości
  • Zamiast wykluczenia klucze do własnego mieszkania. Nowa inwestycja w Brętowie

Zamiast wykluczenia klucze do własnego mieszkania. Nowa inwestycja w Brętowie

Wyjątkowy budynek mieszkalny powstaje przy ulicy Dolne Młyny w Gdańsku. Miejsce do życia znajdą w nim osoby szczególnie potrzebujące pomocy: podopieczni MOPR, osoby niepełnosprawne, wymagające stałej opieki i wsparcia.
21.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nz. Tak powstaje ekologiczny budynek przy ul. Dolne Młyny w Gdańsku. Tego rodzaju budynek to pod względem technicznym i społecznym eksperyment na skalę kraju

Inwestycję realizuje Gdańska Infrastruktura Społeczna sp. z o.o. w ramach Programu Mieszkalnictwa Społecznego dla osób czy rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym na lata 2016 - 2023.

W czterokondygnacyjnym budynku powstanie 26 mieszkań. Ich lokatorami będą osoby kwalifikujące się do otrzymania mieszkania z zasobów miasta, uczestnicy różnych programów społecznych prowadzonych przez organizacje pozarządowe i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, w tym przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami, kobiety z dziećmi (doświadczające przemocy, samotne matki), osoby starsze wymagające opieki, osoby młode usamodzielniające się i wychodzące z pieczy zastępczej (rodziny zastępcze i placówki opiekuńczo-wychowawcze), osoby samotne. Wszyscy mieszkańcy objęci będą pracą specjalnie wybranej organizacji pozarządowej działającej na terenie budynku w części wspólnej i świetlicy.

- Tego rodzaju budynek i technicznie, i w kontekście jego przeznaczenia, to eksperyment na skalę kraju - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który 21 czerwca 2017 r. odwiedził plac budowy przy Dolnych Młynach w Gdańsku. - Z jednej strony szybka, ekologiczna, ale też ekonomiczna konstrukcja, z drugiej - miejsce, gdzie osoby w różny sposób doświadczone przez los, będą mogły mieszkać i uzyskiwać niezbędną pomoc od opiekunów i animatorów. Będziemy się przyglądać funkcjonowaniu tego domu, jeśli okaże się, że spełnia swoją rolę, to sięgniemy po ten pomysł również w innych lokalizacjach.