• Start
  • Wiadomości
  • Zagłosuj na gdańskie inwestycje w konkursie Modernizacja Roku 2016

Zagłosuj na gdańskie inwestycje w konkursie Modernizacja Roku 2016

Do XXI edycji konkursu zostały zgłoszone dwie inwestycje z Gdańska: budynek przy ul. Wajdeloty 14 z odnowionymi elewacjami w kategorii budynki mieszkalne oraz zespół Bramy Nizinnej w kategorii zabytki. Głosowanie trwa do 9 sierpnia.
26.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


Celem ogólnopolskiego konkursu otwartego Modernizacja Roku jest wyłonienie i nagrodzenie realizacji przedsięwzięć budowlanych ukończonych w danym roku wyróżniających się szczególnymi walorami. Ideą konkursu jest też propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy i rozbudowy obiektów i urządzeń dla podniesienia ich efektów użytkowych i estetycznych. 

Inwestycje są oceniane w 13 kategoriach przez powołaną kapitułę, ale swoje głosy w plebiscycie publiczności mogą oddawać także internauci. W każdej kategorii zwycięża projekt z największą ilością głosów. 


Do konkursu zostały zgłoszone dwie inwestycje z Gdańska:

  • w kategorii budynki mieszkalne - budynek przy ul. Wajdeloty 14 z odnowionymi elewacjami 
  • w kategorii zabytki - zespół Bramy Nizinnej  

Głosy można oddawać na stronie organizatora. Plebiscyt publiczności trwa do 9 sierpnia. Wyniki konkursu i werdykt kapituły zostaną ogłoszone podczas gali w dniu 24 sierpnia w Warszawie.

Kategoria budynki mieszkalne - budynek przy ul. Wajdeloty 14
Elewacja budynku przy ul. Wajdeloty 14

Budynek przy ul. Wajdeloty 14 to lokal mieszkalny wielorodzinny z funkcją usługową na parterze. Został wybudowany w pierwszej połowie XX w. w historycznej zabudowie pierzejowej na Dolnym Wrzeszczu.

Jest to budynek narożny, trzykondygnacyjny z poddaszem użytkowym. Posiada on po dwie bogato zdobione i odnowione elewacje frontowe, tylnie i boczne.

Kategoria zabytki - zespół Bramy Nizinnej
Brama Nizinna

Zespół Bramy Nizinnej, powstały w latach 1620-1626, znajduje się na południowym krańcu Gdańska. Ten budynek militarny wybudowany w stylu renesansu gdańskiego i niderlandzkiego wykonany jest z cegły czerwonej i żółtej, a po zewnętrznej stronie murów obłożony ozdobnym kamieniem. Zespół składa się z: Wartowni Głównej, Muru Kurtynowego, Poterny, podziemnego magazynu we wsch. części wału i wiaty magazynowej.

Prowadzone prace konserwatorsko-budowlane zmierzały do utrwalenia oraz zachowania oryginalnej substancji zabytkowej. W pierwszym etapie prac budowlanych i konserwatorskich m.in. naprawiono ceramiczne pokrycie dachowe i elementy detalu architektonicznego oraz przemurowano kominy. Następnie w etapie drugim wyremontowano sklepienie przejazdu bramnego, rozebrano i ponownie ułożono po wykonaniu izolacji nawierzchnie chodników, wymieniono nadproże okienne oraz wykonano konserwacje dwóch par wrót i czterech par furtek z Bramy Nizinnej.TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024