Zaćmienie Słońca - transmisja z komentarzem ekspertów na żywo

Częściowe zaćmienie Słońca nastąpi we wtorek, 25 października, kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią a gwiazdą, zasłaniając częściowo jej tarczę. To niezwykłe zjawisko będzie można obserwować również w Polsce. Transmisja na żywo z komentarzem astronomów na YouTube Hevelianum oraz www.gdansk.pl.
23.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Częściowe zaćmienie słońca nad Gdańskiem, 10 czerwca 2021 roku
Częściowe zaćmienie słońca nad Gdańskiem, 10 czerwca 2021 roku
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Zaćmienie Słońca - wiele zależy od pogody

Zaćmienie Słońca będzie widoczne we wtorek, 25 października w Europie, Północno-Wschodniej Afryce i Południowo-Zachodniej Azji. W Gdańsku rozpocznie się o godz. 11:11, a zakończy o 13:27. W fazie maksymalnej, czyli o 12:18, zasłonięte zostanie ponad 40 proc. tarczy Słońca. Czas trwania: 2 godziny i 17 minut.

Poszczególne momenty zaćmienia będą się różnić w zależności od położenia geograficznego.

Wiele zależeć będzie od pogody. Prognozy dla Gdańska są bardziej optymistyczne, niż kilka dni wcześniej. W godzinach 11.00-12.00 ma być słonecznie, około 13.00 lekkie zachmurzenie. 

Częściowe zaćmienie Słońca w Gdańsku

  • Początek: wtorek, 25 października 2022, godz. 11:11
  • Maximum: wtorek, 25 października 2022, godz. 12:18
  • Koniec: wtorek, 25 października 2022, godz. 13:27

UWAGA!
 Pamiętajcie - nigdy nie oglądajcie Słońca przez zwykły teleskop, okulary przeciwsłoneczne, lornetkę czy aparat fotograficzny. To niebezpieczne, można nawet stracić wzrok! Eksperci twierdzą, że najbezpieczniejszym sposobem patrzenia na Słońce są specjalistyczne okulary o standardzie ISO 12312-2

Transmisja z komentarzem na żywo

Hevelianum na swoim kanale YouTube przygotowało transmisję na żywo z tłumaczem Polskiego Języka Migowego. Zaćmienie Słońca będzie można oglądać dzięki współpracy Hevelianum z zaprzyjaźnionymi instytucjami: Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, Grudziądzkim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym oraz wrocławskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. 

Transmisję z zaćmienia Słońca będzie można również oglądać na www.gdansk.pl. Wtorek, 25 października, od godz. 11.00.

Przez cały czas trwania transmisji, czyli w godzinach 11:00-13:40, zaćmienie będą komentować na żywo eksperci z partnerskich obserwatoriów oraz astronomki Hevelianum.

- Transmisję przeprowadzimy niezależnie od pogody - zapewnia Dorota Kucharczyk, główna specjalistka ds. marketingu w Hevelianum.

Oglądać na Górze Gradowej przez specjalny teleskop

Osoby, które we wtorek, 25 października, w godz. 11.00-13.00 zdecydują się odwiedzić Górę Gradową w Gdańsku, będą mogły spojrzeć na zaćmienie przez teleskop słoneczny, który specjalnie na tę okazję zostanie ustawiony na głównym placu Hevelianum.

- Pamiętajmy, że obserwacje Słońca są niebezpieczne, dlatego nigdy nie oglądajcie go bez specjalnych filtrów i zabezpieczeń, tym bardziej przez teleskop czy lornetkę. Można nawet stracić wzrok - przypominają astronomowie z Hevelianum. - Przyjdźcie na Górę Gradową i obejrzyjcie Słońce bezpiecznie przez specjalny teleskop przeznaczony tylko do jego obserwacji lub w domu podczas transmisji na żywo. 

Zaćmienie słońca oglądane online z Gdańska - tak było 10 czerwca 2021 roku

 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów