• Start
  • Wiadomości
  • Radio RMF FM: będzie akt oskarżenia w sprawie zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza

Radio RMF FM: będzie akt oskarżenia w sprawie zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza

Prawdopodobnie po trzech latach od zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza, śledztwo zakończy się aktem oskarżenia przeciwko Stefanowi W. - i to jeszcze w pierwszej połowie grudnia. To z kolei oznacza, że będzie mógł rozpocząć się sądowy proces sprawcy. Poinformowało o tym w poniedziałek, 22 listopada, Radio RMF FM.
22.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie zrobione w dzień po zabójstwie prezydenta Gdańska - widzimy jego fotograficzny portret z kirem, za oknem wystawowym jednego z gdańskich lokali usługowych
Już za niecałe dwa miesiące, 14 stycznia, miną trzy lata od śmierci Pawła Adamowicza wskutek ran zadanych nożem dzień wcześniej. Sprawca zbrodni, Stefan W., na miejscu oddał się w ręce ochroniarzy. Jedyną przeszkodą dla osądzenia zabójcy były wątpliwości, co do jego stanu psychicznego. Teraz prokuratura oficjalnie potwierdziła, że trzecia ekspertyza biegłych rozwiała wątpliwości i śledztwo może zakończyć się aktem oskarżenia
Marek Wałuszko/www.gdansk.plRedakcja RMF FM wysłała do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku szereg pytań, na które otrzymała odpowiedzi na piśmie. Teraz dziennikarze ujawnili ich treść. Autorką odpowiedzi jest prok. Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka gdańskiej “Okręgówki”.

Czytamy:

W odpowiedzi na pismo uprzejmie informuję, iż śledztwo w tej sprawie zostało przedłużone do 15 stycznia 2022 r., natomiast termin stosowania tymczasowego aresztowania do 27 grudnia 2021 r. Kwestie dotyczące oceny poczytalności podejrzanego w chwili popełnienia zarzuconego mu czynu zostały rozstrzygnięte trzecią opinią sądowo-psychiatryczną, o której prokuratura już informowała. Postępowanie w tej sprawie znajduje się w końcowej fazie. O decyzji końcowej, jaka zostanie podjęta, prokurator powiadomi odrębnym komunikatem. Zakres przekazywanych informacji w tej sprawie podyktowany jest dobrem śledztwa”.

 

Więcej o trzeciej ekspertyzie biegłych psychiatrów:

 

Dalszy bieg sprawy dziennikarze RMF FM próbują przewidzieć na podstawie odpowiedzi prok. Grażyny Wawryniuk.

“Chociaż śledczy nie mówią tego wprost, to z treści pisma wynika, że w sprawie spodziewać należy się aktu oskarżenia. Kwestia poczytalności jest już zamknięta, a zaważyła na niej właśnie trzecia opinia. Owszem, prokuratura informowała o opinii, ale nie o ewentualnych decyzjach związanych z jej treścią. Nigdy wcześniej nie padło też stwierdzenie, że cokolwiek zostało rozstrzygnięte” - stwierdza RMF FM.

Dalej czytamy:

“Chociaż nie pytaliśmy o to, do kiedy aresztowany będzie Stefan W., to prokuratura dodatkowo wskazała dzień, w którym upłynie tymczasowe aresztowanie, czyli 27 grudnia. To może oznaczać, że akt oskarżenia trafi do sądu na długo przed tym terminem. Zgodnie z przepisami, jeśli śledczy wyślą go do sądu 2 tygodnie przed upływem terminu tymczasowego aresztowania, nie będą już musieli wnioskować o przedłużania tego środka zapobiegawczego. Oskarżony będzie już bowiem w wyłącznej dyspozycji sądu i to on, we własnym zakresie, będzie podejmował decyzje o dalszym aresztowaniu lub nieprzedłużaniu aresztowania. Wszystkie te informacje mogą oznaczać, że śledztwo w sprawie brutalnego morderstwa zakończy się przed kolejną rocznicą tej zbrodni”.

 

TV

7:10 do Walencji, czyli jak działa lotnisko?