• Start
  • Wiadomości
  • ZUS. Ruszyła infolinia dla obywateli Ukrainy / Інфолінія про сімейні виплати для громадян України

ZUS. Ruszyła infolinia dla obywateli Ukrainy / Інфолінія про сімейні виплати для громадян України

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Chodzi o osoby, które przybyły do Polski po 23 lutego 2022 roku z powodu wojny.
23.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzy kobiety w ubraniach siedzą przy stole, na którym leżą różne papiery. W dłoniach mają długopisy i telefony komórkowe. W tle inne osoby
Wyrobienie numeru PESEL dla uciekający przed wojną obywateli Ukrainy to jeden z pierwszych kroków przywracania normalności, kolejnym może być konsultacja w ZUS w sprawie świadczeń rodzinnych
Fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

 

 

Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl.

Konsultanci infolinii udzielają informacji: o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. 

Wśród osób obsługujących infolinię są również uchodźcy z Ukrainy. Na stronie internetowej Zakładu dostępne są informacje w języku ukraińskim. Potrzebujący mogą się dowiedzieć m.in. gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc.

 

 

Docelowo na stronie internetowej ZUS będą publikowane w tym języku informacje o warunkach uzyskania świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych.

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępnione natomiast zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim.

 

Інфолінія про сімейні виплати для громадян України