Z tomografem do kasztanowca. Miasto zdiagnozuje stan zdrowotny i techniczny 50 drzew

Rozpoczynają się  kompleksowe badania stanu zdrowotnego i technicznego wybranych drzew w pasach drogowych i w parkach. Dzięki ich wynikom będzie można zastosować dla każdego okazu konkretne zabiegi pielęgnacyjne, które poprawią ich stan. Badania przeprowadzone zostaną u 50 drzew i potrwają do połowy grudnia.
( Publikacja: 21.07.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tomograf dźwiękowy przekazuje graficzny obraz budowy pnia drzewa wraz ze wskazaniem stopnia jego rozkładu wewnątrz
Tomograf dźwiękowy przekazuje graficzny obraz budowy pnia drzewa wraz ze wskazaniem stopnia jego rozkładu wewnątrz
Alicja Chrzanowska/GZDiZ

Kasztanowce, dęby, jesiony, buki, lipy…

O konieczności regularnego badania stanu zdrowia nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Pozwalają one na monitorowanie stanu własnego organizmu i wczesne wykrycie ewentualnych chorób i dolegliwości oraz wdrożenie skutecznego leczenia. Tak jak u ludzi sprawdzenia stanu zdrowia wymagają również miejskie drzewa. Ich przeglądy odbywają się regularnie, ale tym razem na wybranej próbie będą one wyjątkowo wnikliwe.

Do szczegółowych badań wybrane zostały egzemplarze, których stan techniczny wymaga naszej interwencji, albo znajdują się w miejscach intensywnie użytkowanych. Ich ewentualny upadek byłby groźny dla bezpieczeństwa pieszych i kierowców. W sumie zbadanych zostanie 50 drzew znajdujących się zarówno w pasach drogowych jak i w parkach. Są to kasztanowce, dęby, jesiony, buki czy lipy.

Szczegółowe badania - w jakim celu

- Dla każdego drzewa stworzona zostanie kompleksowa opinia dendrologiczna - mówi Michał Szymański, z-ca dyrektora ds. Przestrzeni Publicznej. - W jej opisie znajdzie się bieżący stan zdrowotny i techniczny - jego wymiary i przybliżony wiek. Oprócz tego będą tam informacje o koniecznych do przeprowadzenia zabiegach pielęgnacyjnych, które poprawią statykę drzewa i jego bezpieczeństwo oraz o pilności ich wykonania - podkreśla Michał Szymański.

W skrajnych przypadkach opinia może również wskazać konieczność wycinki drzewa.

Mężczyzna w czapeczce mierzy taśmą obwód pnia dużego drzewa, na którym umieszczono już dwa czujniki w postaci niewielkich sześcianów
W sumie na diagnozę złożą się trzy metody badań. Pierwsza polega na ocenie wizualnej i pomiarach parametrów drzewa. Druga to efekty pracy tomografu dźwiękowego. Trzeci typ badania stanowią próby obciążeniowe - za pomocą specjalnych czujników oraz programu komputerowego przeprowadza się symulację, jak reagują pnie i korzenie drzew na różne prędkości wiatru
Alicja Chrzanowska/GZDiZ

Jak to robią: trzy rodzaje badań

- Opinia dendrologiczna sporządzona zostanie na podstawie trzech rodzajów badań - mówi Michał Szymański. - Pierwsza tradycyjna polega na ocenie wizualnej i pomiarach parametrów drzewa. Druga to tomograf dźwiękowy, który przekazuje graficzny obraz budowy pnia drzewa wraz ze wskazaniem stopnia jego rozkładu wewnątrz. Trzeci typ badania to próby obciążeniowe. Za pomocą specjalnych czujników oraz programu komputerowego przeprowadzimy symulację, jak zachowają się pnie i korzenie drzew przy różnych prędkościach wiatru - nawet przy tych wiejących z siłą 140 km/h. Dzięki obliczeniom programu będzie wiadomo, czy drzewu nie grozi wywrócenie lub złamanie, a także w jakim zakresie należy ograniczyć koronę, by zapewnić mu prawidłową statykę - dodaje Michał Szymański.

Wyznaczono już konkretne miejsca 

Drzewa będą badane etapami. W pierwszej kolejności sprawdzonych zostanie stan 25 okazów - głównie w Oliwie w Parku Oliwskim, przy ul. Cystersów, Stary Rynek Oliwski, Kanapariusza, Podhalańskiej czy Opata Rybińskiego. Zbadamy również drzewa m.in. przy al. Grunwaldzkiej w rejonie Galerii Bałtyckiej, przy al. Armii Krajowej/al. Sikorskiego oraz w Parku Przymorze. Badania przejdą także drzewa przy ul. Żuławskiej, Szarej, Skarpowej, Potokowej, Niepołomickiej, Srebrniki i na Placu Obrońców Poczty Polskiej.

W sumie badania potrwają do połowy grudnia. Ich koszt, wynikający z umowy z wykonawcą, firmą Ogrody Łuków to 81 500 zł.

Drzewa będą badane etapami. W pierwszej kolejności sprawdzonych zostanie stan 25 okazów - głównie w Oliwie w Parku Oliwskim, przy ul. Cystersów, Stary Rynek Oliwski, Kanapariusza, Podhalańskiej, Opata Rybińskiego
Drzewa będą badane etapami. W pierwszej kolejności sprawdzonych zostanie stan 25 okazów - głównie w Oliwie w Parku Oliwskim, przy ul. Cystersów, Stary Rynek Oliwski, Kanapariusza, Podhalańskiej, Opata Rybińskiego
Alicja Chrzanowska/GZDiZ