Z Wrzeszcza - najlepsza studentka zagraniczna w Polsce

Cristina Rodríguez Álvarez z Politechniki Gdańskiej zwyciężyła w konkursie INTERSTUDENT`2015 na najlepszego studenta zagranicznego studiującego w Polsce. Hiszpankę, która studiuje architekturę, uznano za najlepszą w kategorii studiów licencjackich.
( Publikacja: 22.01.2016 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Cristina Rodríguez Álvarez ze statuetką zwycięzcy konkursu INTERSTUDENT.

Gala konkursu INTERSTUDENT miała miejsce 21 stycznia 2016 r. w Europejskim Centrum Solidarności i była częścią dwudniowej międzynarodowej konferencji “Studenci zagraniczni w Polsce 2016”, która odbywa się w Gdańsku.

Podziękowania i modlitwa o pokój

Organizowany od sześciu lat konkurs zawsze ma czterech laureatów - w kategoriach: studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie oraz najpopularniejszy student zagraniczny w Polsce. Ten ostatni wybierany jest w głosowaniu internetowym.

Wszyscy laureaci przyjechali do Gdańska wraz z opiekunami ze swoich uczelni. Jednemu ze zwycięzców, Kanadyjczykowi Timothy`emu Mankowskiemu, towarzyszył nawet ambasador jego kraju - Stephen de Boer, który korzystając z okazji zaprosił polskich studentów i doktorantów na wymianę do Kanady.

Laureaci obierając statuetki i nagrody nie kryli łez wzruszenia i szczerze cieszyli się z wygranej.

- Dziękuję mojej rodzinie za to, że zachęciła mnie do studiów w Polsce, Politechnice Gdańskiej, Wydziałowi Architektury i pani prodziekan Annie Wancław - to dzięki niej skończyłam pierwszy etap studiów - powiedziała Cristina Rodríguez Álvarez. - Jestem wdzięczna także moim kolegom ze studiów, którzy są moją drugą rodziną tu w Gdańsku.

- Dziękuję rodzicom, którzy dbali o to, żebyśmy mówili w domu po polsku, wszystkim moim wykładowcom i kolegom w Łodzi. Cztery lata pracowitych studiów minęły mi szybko dzięki polskiej gościnności - dodał Timothy Mankowski, student medycyny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zwycięzca w kategorii studia magisterskie.

Syryjczyk Assef Salloom, który jest doktorantem filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, po odebraniu nagrody rozwinął flagę swojego kraju. Wszyscy goście zgromadzeni na sali w geście solidarności powstali z miejsc.

- Jestem zbyt wzruszony, by mówić po polsku. Moja żona Maria, która jest Polką, nie będzie ze mnie zadowolona. Dziękuję za nagrodę, dziękuję za możliwość bycia w waszym kraju - opowiadał Assef Salloom. - Nie było nam łatwo, kiedy 2,5 roku temu musieliśmy opuścić Syrię z naszym trzymiesięcznym synkiem Adasiem. Dziękuję mojemu uniwersytetowi, że pomógł nam znaleźć w Polsce drugi dom. Módlmy się wszyscy o pokój w Syrii.

Włoch Francesco Gubinelli, student biologii molekularnej na Uniwersytecie Jagiellońskim zwyciężył w internetowym głosowaniu (10,5 tys. głosów) na najpopularniejszego studenta zagranicznego w Polsce. Podziękował uczelni za to, że wytrwale spamowała konta e-mailowe studentów Jagiellonki, namawiając ich do oddania głosu na zagranicznego kolegę.

Najlepsi studenci zagraniczni w Polsce (od lewej): Assef Salloom, Cristina Rodríguez Álvarez, Francesco Gubinelli i Timothy Mankowski.

Kocha Trójmiasto, politechnikę i Dolny Wrzeszcz

Cristina, zwana przez przyjaciół Kryśką, przyjechała do Gdańska dwa lata temu na wymianę studencką w ramach programu Erasmus. Trójmiasto i studia na Politechnice Gdańskiej tak bardzo jej się spodobały, że postanowiła rozpocząć regularne studia, w dodatku w języku polskim, którego kompletnie jeszcze wtedy nie znała. Od uzyskania tytułu inżyniera dzieli ją już tylko egzamin z “ulubionego” przedmiotu przyszłych architektów - mechaniki budowli. Zamierza kontynuować studia magisterskie na PG. W minionym roku została prezeską koła naukowego Brygada Urbanistyczno-Architektoniczna (BUA). W najbliższych planach ma rozruszanie tego nieco zapomnianego wśród studentów PG koła. Cristina lubi prowadzić warsztaty o architekturze, zwłaszcza z dziećmi, dlatego zaangażowała się w działalność gdyńskiej Fundacji Architektura Plus.

Obecnie mieszka przy ul. Wajdeloty, wcześniej wynajmowała mieszkanie na Białej - jest zagorzałą zwolenniczką Dolnego Wrzeszcza. Jej ulubione miejsce w Trójmieście to opuszczone sanatorium w Gdyni Orłowie.

Wciąż za mało studentów zagranicznych w Polsce

Konkurs INTERSTUDENT jest częścią programu “Study in Poland” organizowanego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundację Edukacyjną “Perspektywy”. Jego celem jest popularyzacja studiów w Polsce na świecie. Kandydatów do konkursu zgłaszają uczelnie (w tej edycji było ich 130), a zwycięzców wybiera kapituła złożona z przedstawicieli organizatorów, Parlamentu Studentów RP oraz Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

- Wszyscy kandydaci wykazują się nieprzeciętną aktywnością: uczestniczą w życiu naukowym, organizują akcje charytatywne i festiwale, pomagają kolegom w aklimatyzacji w Polsce - podkreśla Waldemar Siwiński, prezes FE “Perspektywy”. - To fantastyczni młodzi ludzie, którzy naprawdę wiele wnoszą w nasze życie akademickie.

W konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2016”, która odbywa się w dniach 21-22 stycznia 2016 r. w Gdańsku, uczestniczyło 200 osób: przedstawiciele uczelni z Polski i kilku kontynentów oraz eksperci w temacie internacjonalizacji szkolnictwa wyższego, która na całym świecie uznawana jest za główną siłę napędową rozwoju uczelni.

Przez dwa dni dyskutowali o tym, co zrobić by na studia do Polski przyjeżdżało więcej osób z zagranicy. Eksperci szacują, że w 2020 roku w całym kraju powinno studiować co najmniej 100 tys. obcokrajowców, czyli prawie dwa razy więcej niż obecnie.

Warto zaznaczyć, że mimo spektakularnego wzrostu liczby studentów z zagranicy w ostatnich latach, w dalszym ciągu w Polsce uczy się procentowo o wiele mniej obcokrajowców niż u naszych sąsiadów: w Czechach, na Węgrzech, Słowacji, Litwie, Łotwie, Estonii, a nawet w Bułgarii. Polska, obok Chorwacji, jest najmniej umiędzynarodowionym krajem Unii Europejskiej.

Konferencję przygotowano w ramach wspomnianego programu “Study in Poland”, partnerami organizacyjnymi są Gdański Uniwersytet Medyczny i Miasto Gdańsk, które również zaprezentowało swoje działania na rzecz zwiększenia internacjonalizacji lokalnych uczelni, w tym program “Study in Gdańsk”.

W Gdańsku studiuje obecnie 1761 obcokrajowców. Liderem internacjonalizacji jest Gdański Uniwersytet Medyczny, który ma 700 studentów zagranicznych (na 7 tys. wszystkich studiujących). Jedną z laureatek konkursu INTERSTUDENT w zeszłym roku była studentka GUMed Gabrielle Karpinsky.