• Start
  • Wiadomości
  • Z Brzeźna do Nowego Portu. Spacer KOD i poznawanie dzielnic

Z Brzeźna do Nowego Portu. Spacer KOD i poznawanie dzielnic

Sympatycy Komitetu Obrony Demokracji 21 lutego 2016 r. spotkali się przy brzeźnieńskim molo. Tym razem odbyli spacer śladami historii Brzeźna i Nowego Portu i zbierali podpisy pod KOD-owskim projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
21.02.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W niedzielę odbył się drugi spacer KOD wzdłuż gdańskiej plaży.

W niedzielnym spacerze integracyjnym KOD wzięło udział ok. 160 osób. Grupie towarzyszył przewodnik, który prowadził zebranych po największych atrakcjach historycznych na szlaku Brzeźno - Nowy Port (uczestnicy wycieczki złożyli się na jego wynagrodzenie). Sympatycy komitetu zwiedzili m.in. Dom Zdrojowy i baterie artyleryjskie w Brzeźnie, a także dworek Fischera i Szaniec Zachodni w Nowym Porcie.

Wśród uczestników spotkania panował luźny nastrój, typowy dla leniwej niedzieli. Grupy przyjaciół i pary z psami szły ręka w rękę z rodzinami z maluchami w wózkach. Od innych spacerowiczów odróżniały ich tylko znaczki i nalepki z logo KOD Pomorze, przyczepione do kurtek. „Zwykli” gdańszczanie, zażywający morskiego powietrza, widząc przewodnika z megafonem, spontanicznie przyłączali się do grupy, żeby posłuchać ciekawych opowieści.

- Podoba mi się pomysł na spotkania KOD w formie wycieczki z przewodnikiem - mówi pani Urszula, która brała udział w każdej manifestacji KOD w Gdańsku. - Spędzanie czasu razem w taki sposób dobrze wpisuje się w naszą formułę pokojowego protestu. Chociaż nie przypuszczałam, że po Sierpniu '80 będę musiała jeszcze kiedyś wyjść na ulicę.

- Każdy sposób jest dobry, by wyrazić swój sprzeciw wobec kierunku zmian, w którym idzie nowy rząd - dodaje pani Anna. - Sytuacja zmienia się dynamicznie i coraz bardziej mnie niepokoi.

Wszystkie osoby, z którymi rozmawialiśmy w niedzielę nad morzem, zadeklarowały udział w organizowanym przez KOD ogólnopolskim marszu pod hasłem „My, Naród” w Warszawie. Manifestacja odbędzie się 27 lutego 2016 r., początek zaplanowano na błoniach Stadionu Narodowego. Organizatorzy chcą zebrać tego dnia przynajmniej 100 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, który KOD miesiąc temu złożył u marszałka Sejmu.

W gdańskim spacerze KOD wziął tym razem udział prezydent miasta Paweł Adamowicz. Nawiązując do historycznej tematyki spotkania, zachęcał słuchaczy do wzięcia udziału w konsultacjach projektu uchwały dotyczącej opracowania granic obszarów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji w Gdańsku.

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku