• Start
  • Wiadomości
  • Gdańska Parada Niepodległości. Już dziś o godz. 9.30, na 100-lecie odrodzenia Polski

Gdańska Parada Niepodległości. Już dziś o godz. 9.30, na 100-lecie odrodzenia Polski

Parada Niepodległości organizowana 11 listopada na stałe wpisała się w uroczystości organizowane w naszym mieście z okazji Święta Niepodległości. Wymarsz tegorocznej parady rozpocznie się o godz. 9.30. Warto pojawić się na Podwalu Staromiejskim przynajmniej kwadrans wcześniej. W ubiegłych latach przychodziło nawet ponad 20 tys. osób. Ile będzie na 100-lecie?
08.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na paradzie spotkamy wiele grup rekonstrukcyjnych, a wśród nich zawsze Piłsudczyków
Na paradzie spotkamy wiele grup rekonstrukcyjnych, a wśród nich, zawsze Piłsudczyków
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Święto Niepodległości w Polsce przypada na listopad - miesiąc, w którym pogoda potrafi być bardzo nieprzyjemna. Jak będzie w tę niedzielę? Według najnowszej, krótkoterminowej prognozy pogody, 11 listopada dobrze będzie nadawał się do świętowania: wprawdzie ma być pochmurnie, ale bez deszczu, bez dużego wiatru i ciepło (prawie +10 st. C.).

ZOBACZ GDAŃSKI FILM PROMOCYJNY NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI:

Pogoda zresztą nie jest problemem dla licznych fanów tej imprezy. W latach ubiegłych, nawet przy przenikliwym chłodzie, porywistym wietrze i deszczu, na Paradę Niepodległości przychodziło po 10 tys. osób, by w rodzinnej atmosferze świętować fakt, że nasz kraj odzyskał w 1918 roku suwerenność. Jak było w zeszłym roku? Wiał wiatr, temperatura +3 stopnie C. Mimo to, gdańszczanie i gdańszczanki tłumnie stawili się na paradzie. 

Co wiesz o Narodowym Święcie Niepodległości? Sprawdź się w quizie niepodległościowym


Rekord frekwencji w ciągu 16 już lat organizowania Parady to ok. 25 tys. osób. Jak będzie tym razem - na 100-lecie odzyskania niepodległości i przy dobrej pogodzie?


TAK NA PARADZIE NIEPODLEGŁOŚCI BYŁO ROK TEMU: 

Tegoroczna Parada Niepodległości przypada w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tego tytułu organizatorzy wprowadzili pewne zmiany z którymi warto się zapoznać, by nie dać się zaskoczyć. Podpowiadamy, że w tym roku warto zarezerwować sobie więcej czasu na przemarsz i póki jest ku temu okazja, warto też pomyśleć o jakimś ładnym, biało-czerwonym przebraniu. Najlepiej takim, które będzie widoczne z daleka.

Parada Niepodległości to także przejazd starych samochodów
Parada Niepodległości to także przejazd starodawnych samochodów
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Wymarsz rozpocznie się o godz. 9.30, ale pierwsze osoby zbierać się będą na Podwalu Staromiejskim już godzinę wcześniej. Uczestnicy wydarzenia, tradycyjnie już, przejdą ulicami: Podmłyńska - Wielkie Młyny - Rajska - Jana Heweliusza - Korzenna - Kowalska, po czym dotrą pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam uczestnicy parady zaśpiewają hymn narodowy i wypuszczą białe gołębie.

W zeszłym roku było ich 99. W tym roku hen daleko pofrunie aż 100 białych gołębi
W zeszłym roku było ich 99. W tym roku hen daleko pofrunie aż 100 białych gołębi
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Gołębim akcentem zawsze kończono paradę, ale tym razem będzie inaczej. Uczestnicy parady zostaną poproszeni o kolejny przemarsz, tym razem w stronę Długiego Targu. Wszyscy, którzy o godz. 11.30 ustawią się pod Zieloną Bramą, znajdą się na Historycznym Zdjęciu Gdańszczan zrobionym w Stulecie Niepodległości. Kopia fotografii zostanie złożona w Muzeum Gdańska.

Ani zła pogoda, ani pies pozostawiony sam w domu... nie mogą być wymówką, jeśli mamy realną potrzebę uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest Parada Niepodległości
Zła pogoda, pies pozostawiony sam w domu... Wymówek może być wiele, ale setna rocznica odzyskania niepodległości będzie tylko jedna
Dominik Paszliński/gdansk.pl