• Start
  • Wiadomości
  • Wystawa „Żywie Biełaruś! Niech Żyje Białoruś!” w bibliotece przy Targu Rakowym i książkowa sonda na Facebooku

Wystawa „Żywie Biełaruś! Niech Żyje Białoruś!” w bibliotece przy Targu Rakowym i książkowa sonda na Facebooku

Na wystawę poświęconą zrywowi Białorusinów i Białorusinek w 2020 roku, będącą hołdem pamięci ich walki o wolność i gestem solidarności wobec naszych sąsiadów zaprasza Biblioteka Główna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Jednocześnie instytucja zapowiada zwiększanie księgozbioru w języku białoruskim, ukraińskim i rosyjskim, i zaprasza do wzięcia udziału w internetowej sondzie.
27.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wystawa „Żywie Biełaruś! Niech Żyje Białoruś!” to kolejny gdańsko gest solidarności z Białorusinami i Białorusinkami walczącymi o wolność i demokratyczne wartości. Potrwa do 12 lutego
Wystawa „Żywie Biełaruś! Niech Żyje Białoruś!” to kolejny gdańsko gest solidarności z Białorusinami i Białorusinkami walczącymi o wolność i demokratyczne wartości. Potrwa do 12 lutego
mat. WiMBP w Gdańsku

 

„Żeby Polska była wolna”. 98. urodziny Henryka Bajduszewskiego - weterana II WŚ, gdańszczanina

 

W 2020 roku tysiące Białorusinek i Białorusinów wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko reżimowi i sfałszowanym wyborom. Za marzenie o wolności zapłacili wysoką cenę w postaci represji: więzienia, przymusowej emigracji, a nawet śmierci. Ich walkę o wolność przybliża wystawa „Żywie Biełaruś! Niech Żyje Białoruś!”, przygotowana latem ubiegłego roku przez Europejskie Centrum Solidarności (wernisaż odbył się 18 sierpnia). Obecnie prezentowana jest w Bibliotece Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

- Jako instytucja nie jesteśmy jedynie „wypożyczalnią książek”. Naszym zadaniem jest również znajdowanie przestrzeni na działalność społeczną i aktywne odpowiadanie na potrzeby mieszkańców i mieszkanek Gdańska, niezależnie od tego skąd pochodzą i od jak dawna żyją w naszym mieście. Wystawa „Żywie Biełaruś! Niech żyje Białoruś” jest tego przykładem. Cieszymy się, że wraz z Białoruskim Towarzystwem Kulturalnym Chatka możemy przyczynić się do podniesienia świadomości o środowisku białoruskim i jego kulturze - mówi Aleksandra Grochowska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

 

Na ekspozycji znalazły się m.in. plakaty i koszulki z hasłami zrywu z 2020 roku
Na ekspozycji znalazły się m.in. plakaty i koszulki z hasłami zrywu z 2020 roku
mat. WiMBP w Gdańsku

 

Instytucji zależy, aby biblioteka stała się jednym z miejsc integracji społecznej, dlatego zamierza również systematycznie poszerzać księgozbiór w języku białoruskim, ukraińskim i rosyjskim. Obecnie trwa internetowa sonda skierowana do czytelników, badająca zapotrzebowanie na tego typu literaturę. Książki będą dostępne w Bibliotece Manhattan we Wrzeszczu i Bibliotece Ratuszowej przy ulicy Gościnnej 1.

- Osoby zainteresowane pozycjami w tych językach, zapraszamy na naszego Facebooka i poinformowania nas o tym, jakie książki chciałyby czytać. Wierzymy, że literatura, a wraz z nią przekazywana wiedza i wrażliwość, są niezwykle istotne we współczesnym, jakże niepewnym świecie - dodaje Aleksandra Grochowska.

Na pytania można odpowiadać w komentarzach pod postem na stronie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku na Facebooku:

 

Wystawę „Żywie Biełaruś! Niech Żyje Białoruś” można oglądać w Bibliotece Głównej przy ulicy Targ Rakowy 5/6, w godzinach pracy biblioteki: poniedziałek, wtorek, czwartek oraz piątek 9.00-19.00, środa i sobota 9.00-15.00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Ekspozycja czynna jest do soboty, 12 lutego.