• Start
  • Wiadomości
  • Wyspa Sobieszewska. Trwa budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Turystycznej

Wyspa Sobieszewska. Trwa budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Turystycznej

Droga rowerowa powstaje wzdłuż ul. Turystycznej i ul. Boguckiego, czyli drogi wojewódzkiej nr 501, na odcinku od skrzyżowania z ul. Przegalińską do skrzyżowania z ul. Pohoreckiego. Będzie liczyła blisko 4,5 km długości. Na jakim etapie jest jej realizacja?
( 10.02.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Budowę ścieżki rowerowej na Wyspie Sobieszewskiej nadzoruje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Budowę ścieżki rowerowej na Wyspie Sobieszewskiej nadzoruje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Fot. DRMG


W ramach budowy ścieżki dla jednośladów zrealizowano część robót ziemnych, w tym korytowanie. Układane są już kolejne warstwy pod właściwą nawierzchnię drogi rowerowej. Trwają też prace związane z budową odwodnienia całej ścieżki. Położono też betonowe krawężniki i wykonano roboty elektryczne, które umożliwią montaż nowego oświetlenia drogi.

Zobacz relację wideo:


W ramach inwestycji powstaje dwukierunkowa droga o szerokości trzech metrów, do tego przebudowane zostanie skrzyżowanie ulic Turystycznej i Przegalińskiej - na mini rondo oraz zbudowane zostaną nowe odcinki chodników.

Projekt zakłada również budowę peronów autobusowych, przebudowę zjazdów i dojść oraz budowę odcinków murów oporowych. Nowa trasa rowerowa wymusiła też przebudowę i budowę oświetlenia drogowego, dzięki czemu będzie można bezpiecznie pedałować tam również po zmroku. W trakcie realizacji tego projektu usunąć trzeba było drzewa i krzewy kolidujące z inwestycją - w jej sąsiedztwie pojawią się nasadzenia zastępcze drzew.

Nowa droga rowerowa może stać się niebawem turystycznym hitem
Nowa droga rowerowa może stać się niebawem turystycznym hitem
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


Przetarg na realizację tego zadania wygrało konsorcjum firm: Kruszywo sp. z o.o. i Bituminium sp. z o.o. Koszt inwestycji to 14,1 mln złotych. Prace powinny zakończyć się w czerwcu 2019 roku.


Tak przebiegać będzie nowa droga rowerowa
Tak przebiegać będzie nowa droga rowerowa
Mat. DRMG


Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych, w ramach wojewódzkiego projektu "Pomorskie Trasy Rowerowe o zasięgu międzynarodowym R-10 i R-9". Projekt ten zakłada budowę nowych dróg rowerowych, a także wykorzystanie dróg publicznych o niskim natężeniu ruchu oraz utwardzonych dróg leśnych i wałów przeciwpowodziowych Wisły, do tego budowę infrastruktury dla rowerzystów (w tym miejsc postojowych) oraz oznakowanie całości zgodnie z obowiązującymi przepisami. Trasa R-10, czyli Nadmorski Szlak Hanzeatycki oraz Wiślana Trasa Rowerowa, będąca częścią R-9, położone są w korytarzach europejskiej sieci tras rowerowych Euro Velo. 

Czytaj też: "Śmigamy" na Wyspę. Droga rowerowa Przejazdowo-Sobieszewo już gotowa