• Start
  • Wiadomości
  • 100 skautów z całego świata obejrzało Wyspę Sobieszewską przed zlotem JAMBOREE 2020

Wyspa Sobieszewska. Spotkanie organizatorów Europejskiego Jamboree 2020 w Gdańsku

Niemal 100 skautów z kilkudziesięciu krajów świata, zaangażowanych w organizację Europejskiego Jamboree w Gdańsku, spotkało się w weekend (14-16 czerwca) na Wyspie Sobieszewskiej. Rozmowy dotyczyły organizacji wielkiego wydarzenia dla 15 tys. młodych ludzi, które już za 13 miesięcy odbędzie się na Wyspie. O oczekiwaniach wobec Jamboree rozmawialiśmy z szefami kilku kontyngentów narodowych, które za rok przyjadą do Gdańska.
( Publikacja: 17.06.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spotkanie organizacyjne Europejskiego Jamboree 2020 w Gdańsku odbyło się w miejscu wydarzenia - na Wyspie Sobieszewskiej. Uczestniczyli w nim szefowie narodowych kontyngentów organizacji skautowych, które za rok spotkają się w Gdańsku
Spotkanie organizacyjne Europejskiego Jamboree 2020 w Gdańsku odbyło się w miejscu wydarzenia - na Wyspie Sobieszewskiej. Uczestniczyli w nim szefowie narodowych kontyngentów organizacji skautowych, które za rok spotkają się w Gdańsku
Kamil Jasiński/ZHP

 

Europejskie Jamboree 2020 w Gdańsku będzie imprezą wyjątkową - w naszym mieście po raz pierwszy w historii światowego skautingu na wspólnym zlocie spotkają się przedstawiciele organizacji skautowych zrzeszonych w WOSM (Światowa Organizacja Ruchu Skautowego) oraz w WAGGGS (Światowa Organizacja Przewodniczek i Skautek).

Organizatorem Jamboree na Wyspie Sobieszewskiej jest Związek Harcerstwa Polskiego i obie światowe organizacje; gospodarzem - Miasto Gdańsk.  

Wolontariusze zaangażowani w przygotowanie wydarzenia - inaczej mówiąc: szefowie kontyngentów narodowych reprezentujących WOSM i WAGGGS, rozmawiali o szczegółach organizacji wydarzenia. Główne tematy: bezpieczeństwo uczestników, logistyka (np. transport uczestników na Wyspę), wyżywienie (skauci gotować będą samodzielnie na wyposażeniu polowym), wydarzenia towarzyszące, program edukacyjny, rekrutacja wolontariuszy (IST, czyli Międzynarodowej Kadry Pomocniczej) wspomagających realizację zlotu.

 

Rozmawiano o sprawach organizacyjnych: o bezpieczeństwie, logistyce, ale także o części edukacyjnej Jamboree
Rozmawiano o sprawach organizacyjnych: o bezpieczeństwie, logistyce, ale także o części edukacyjnej Jamboree
Kamil Jasiński/ZHP

 

Wielkie skautowe spotkanie na Wyspie odbędzie się w dniach 27 lipca - 6 sierpnia 2020 r., weźmie w nim udział ok. 15 tys. skautów z kilkudziesięciu krajów świata. Nabór na jamboree ma charakter otwarty - oczywiście trzeba być skautem - jest też ograniczenie wiekowe (między 14 a 18 lat).

- Działalność ZHP wspólnie z Miastem Gdańsk przy promocji naszej kandydatury do światowego Jamboree w 2023 r. spowodowała, że Gdańsk jest znany w całym skautowym świecie. Dlatego przyjadą do nas także skauci spoza Europy, m.in. z: Algierii, Chile, Stanów Zjednoczonych i Kanady, Nowej Zelandii, czy Australii - mówi Karol Gzyl, szef Europejskiego Jamboree 2020 w Gdańsku. - Obecnie udział w zlocie potwierdziło 60 kontyngentów z 52 krajów, ale te liczby jeszcze się zmienią, ponieważ rejestrację zamykamy dopiero z końcem grudnia bieżącego roku. Teraz środowisko skautowe szykuje się do światowego jamboree, które odbędzie się w sierpniu w Stanach Zjednoczonych. Także na tym spotkaniu informować będziemy o naszym przyszłorocznym jamboree.

 

Pole, na którym powstanie miasteczko europejskiego jamboree na Wyspie Sobieszewskiej. To mniej więcej ten sam teren, na którym znajdowało się miasteczko ubiegłorocznego zlotu w 100-lecie ZHP
Pole, na którym powstanie miasteczko europejskiego jamboree na Wyspie Sobieszewskiej. To mniej więcej ten sam teren, na którym znajdowało się miasteczko ubiegłorocznego zlotu w 100-lecie ZHP
Kamil Jasiński/ZHP

Czego spodziewacie się po Europejskim Jamboree 2020 w Gdańsku - zapytaliśmy szefów kilku kontyngentów narodowych, którzy wzięli udział w spotkaniu w Sobieszewie.

 

Od prawej: Carmen z Chile, Sérgio z Portugalii oraz Othmane z Algierii
Od prawej: Carmen z Chile, Sérgio z Portugalii oraz Othmane z Algierii
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Othmane, szef kontyngentu Algierii:

- Skauting w moim kraju rozwija się bardzo dynamicznie. Jamboree w Gdańsku to będzie trzecie wydarzenie międzynarodowe, w którym weźmiemy udział reprezentacja algierskich skautów.  Póki co zgłosiło się 56 osób, ale być może nasza grupa jeszcze się poszerzy.

Wierzymy w polską kreatywność, więc spodziewamy się wielkiego i niezwykłego wydarzenia! Jamboree w Gdańsku to będzie doskonała okazja, by dzielić się różnorodnością naszego świata skautowego, naszych kultur i tradycji.

Sérgio, szef kontyngentu Portugalii:

- Promujemy jamboree w Gdańsku wśród naszych skautowych dzieciaków, to międzykulturowe podejście bardzo ich interesuje, zresztą nasz dorosłych także. Miejsce nie mogłoby być lepsze niż Wyspa Sobieszewska i cały Gdańsk, to naprawdę doskonała lokalizacja.

Europejskie jamboree to inna skala niż światowe zloty, na których spotyka się 50 tys. ludzi. Myślę, że dla dzieciaków spotkanie w Gdańsku będzie ciekawszym doświadczeniem ponieważ będą mogły bliżej poznać skautów z innych krajów, ich kultury i tradycje. Mamy już blisko 400 uczestników, ale nabór jest otwarty, mam nadzieję na kolejne 200 - 300 osób. W Portugalii są dwie organizacje skautowe i obie promują gdańskie jamboree. Nie mam pojęcia, na ile maili już odpowiedziałem w sprawie kwalifikacji na zlot w Gdańsku!

Carmen, szefowa kontyngentu Chile:

- Dla nas jamboree to będzie wielka europejska przygoda. Po raz pierwszy weźmiemy udział w zlocie w Europie. Z Chile przyjedzie do Gdańska 100 osób, to dla nas naprawdę daleka i droga podróż, ale trzeba i warto podejmować wyzwania.

 

Michaela i Markus z Austrii
Michaela i Markus z Austrii
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Michaela i Markus, szefowie kontyngentu Austrii:

Michaela: - Zapowiada się świetna grupa uczestników z naszego kraju. Póki co, nabór jest jeszcze otwarty. Jamboree to doskonała okazja by poznać ludzi i zawrzeć przyjaźnie na całym świecie. Zlot przeznaczony jest dla młodzieży, a to idealny etap w życiu, by otworzyć się na świat, poznać ludzi myślących tak jak my i wyznających te same zasady skautingu, ale w innej kulturze.  

Markus: - W naszym kontyngencie będzie 150 osób. Lubię porównywać światowe, czy europejskie jamboree do światowych igrzysk olimpijskich. Dla tych młodych ludzi, którzy tu się spotkają, będzie to niepowtarzalne przeżycie. Zebranie młodzieży z tylu krajów, różnych kultur i tradycji w jedny miejscu, to będzie coś niesamowitego. Niezwykłością European Jamboree w Gdańsku jest to, że po raz pierwszy zbierają się tu reprezentacje skautów zrzeszonych w dwóch światowych organizacjach - tworzycie więc w Gdańsku historię! Uważam, że takie spotkania powinny zacząć odbywać się regularnie, na przykład raz na pięć lat.

 

Z przedstawicielami i przedstawicielkami WOSM i WAGGGS, spotkał się Piotr Grzelak, z-ca prezydenta Gdańska - nasze miasto jest gospodarzem Europejskiego Jamboree 2020
Z przedstawicielami i przedstawicielkami WOSM i WAGGGS, spotkał się Piotr Grzelak, z-ca prezydenta Gdańska - nasze miasto jest gospodarzem Europejskiego Jamboree 2020
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Czytaj także:

Zlot ZHP Gdańsk 2018. Zobacz harcerską ceremonię otwarcia. FILM i ZDJĘCIA