• Start
  • Wiadomości
  • Wypadek statku “Czarna Perła”. Armatorzy przepraszają, dwaj marynarze zwolnieni z pracy

Wypadek statku “Czarna Perła”. Armatorzy przepraszają, dwaj marynarze zwolnieni z pracy

Armatorzy statku wycieczkowego “Czarna Perła” opublikowali w czwartek, 15 lipca, oświadczenie w sprawie okoliczności, w jakich na wodzie doszło do kolizji z pogłębiarką. “Z wielką ulgą przyjęliśmy wiadomość, że wszyscy poszkodowani jeszcze tego samego dnia zostali wypisani ze szpitala, a ich zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, by odbudować nasze dobre imię oraz zaufanie”. Oświadczenie w całości publikujemy poniżej.
( 15.07.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia statek płynący wzdłuż nabrzeża Motławy w zabytkowej części Gdańska. Nabrzeże z turystami, kawiarniami, parasolami i punktami sprzedaży pamiątek - widać po prawej stronie. Statek skierowany jest dziobem wzdłuż nurtu rzeki, nieco w prawo na zdjęciu. Czarna Perła to kuter, który został przerobiony na atrapę pirackiego statku, z masztami i ozdobami charakterystycznymi dla żaglowców sprzed trzech, czterech stuleci
Czarna Perła na Motławie, podczas jednego z rejsów. Statek przez lata przewiózł tysiące turystów, był popularną morską atrakcją. Środa, 15 lipca, okazała się dla armatorów statku czarnym dniem - w oświadczeniu wyrażają m.in. ulgę, że nikomu z osób poszkodowanych nie stało się nic poważnego
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Do wypadku doszło w środę, 14 lipca, po godz. 15. Jak wynika z relacji świadków, pasażerski statek turystyczny "Czarna Perła" uderzył lewą burtą w znajdującą się na rzece pogłębiarkę. Do zderzenia doszło w czasie manewru zawracania pogłębiarki na wysokości ul. Sienna Grobla i Wiosny Ludów, przy tzw. Polskim Haku. Badanie alkomatem wykazało, że sternik "Czarnej Perły" miał w organizmie 0,46 promila alkoholu, a mechanik 0,38 promila. Obaj zostali zatrzymani przez policję.

Z opublikowanego na Fb oświadczenia “Czarnej Perły” wynika m.in., że “wobec pracowników, którzy naruszyli przepisy wynikające z Kodeksu Morskiego oraz polityki naszej firmy zostały wyciągnięte natychmiastowe i dyscyplinarne konsekwencje”. Nie jest to napisane wprost, ale z naszych nieoficjalnych ustaleń wynika, że obaj zostali dyscyplinarnie zwolnieni z pracy.

 

OŚWIADCZENIE

W związku z kolizją oraz przykrym incydentem, który miał miejsce na pokładzie statku Czarna Perła w dniu 14/07/2021 r., armatorzy statku oświadczają, iż wobec pracowników, którzy naruszyli przepisy wynikające z Kodeksu Morskiego oraz polityki naszej firmy zostały wyciągnięte natychmiastowe i dyscyplinarne konsekwencje. Firma DARKRIS TRAVEL S.C. stanowczo potępia wszelkie naruszenia i oświadcza, że na pokładzie statku załogę obowiązuje całkowity zakaz spożywania wszelkich środków odurzających, w tym alkoholu. W naszych szeregach zatrudniamy tylko i wyłącznie wykwalifikowany personel z wymaganymi uprawnieniami, a każdy członek załogi zobowiązany jest do podpisania deklaracji i przestrzegania jej treści, która mówi o całkowitym zakazie wykonywania pracy po spożyciu alkoholu. W zaistniałej sytuacji zawiódł czynnik ludzki, a wyrywkowe badania trzeźwości załogi nie zadziałały. Jednocześnie podkreślamy, że pozostała część załogi oraz obsługa wypełniają swoje obowiązki na najwyższym poziomie i pracują z pełnym zaangażowaniem, by zapewnić Państwu udany i bezpieczny pobyt na pokładzie naszej jednostki. Bezpieczeństwo naszych gości zawsze było, jest i będzie naszym najwyższym priorytetem. Dopełnimy wszelkim starań, by w przyszłości uniknąć jakichkolwiek potknięć w tej kwestii i zapewniamy, że już dziś rozpoczęliśmy wdrażanie dodatkowych procedur mających na celu poprawę bezpieczeństwa.

Osoby, które bezpośrednio lub pośrednio dotknęła ta przykra sytuacja z całego serca przepraszamy. Z wielką ulgą przyjęliśmy wiadomość, że wszyscy poszkodowani jeszcze tego samego dnia zostali wypisani ze szpitala, a ich zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, by odbudować nasze dobre imię oraz zaufanie.

Osobom zaangażowanym w pomoc, tj. ratownikom medycznym, funkcjonariuszom Straży Pożarnej, Policji, przedstawicielom Kapitanatu Portu, ale także przypadkowym przechodniom i uczestnikom tego nieszczęśliwego rejsu składamy podziękowania za wszelką okazaną pomoc i wsparcie oraz profesjonalne i sprawne udzielenie pomocy poszkodowanym.

Na koniec dziękujemy również wszystkim przyjaciołom Czarnej Perły za każde dobre słowo wsparcia, które jest silniejsze od miliona gorzkich słów. Bez Was nie byłoby nas. Pełni nadziei na lepsze jutro zabieramy się do pracy, by móc jak najszybciej wrócić na wody Motławy i kontynuować naszą działalność. Wierzymy, że wspólnie damy radę się pozbierać i już wkrótce będziemy mogli ponownie gościć Was na naszym pokładzie. Nie zwijamy żagli, bo wierzymy, że po każdej burzy zawsze wychodzi słońce.

Armatorzy m/v Czarna Perła