• Start
  • Wiadomości
  • Wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim 2021. Poznaj zwycięskie projekty

Wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim 2021. Poznaj zwycięskie projekty

Znamy zwycięzców ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie na 357 projektów trwało od 16 do 30 listopada. Zagłosowało 40 383 mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Po raz pierwszy można było oddawać głosy na wyodrębnione projekty Zielonego Budżetu. Łączna kwota tej edycji przeznaczona na inicjatywy obywatelskie to 18 428 001 zł.
05.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
budzet_obywatelski_gdansk
budzet_obywatelski_gdansk
 

 

- Grupa ludzi, którzy czują, że mogą być autorami zmiany jest coraz większa. Budżet Obywatelski to również lekcja obywatelskości. Czujemy, że możemy zmienić swoją najbliższą okolicę, a co więcej zachęcamy innych, aby przyłączyli się do naszego pomysłu. Pojawiają się głosy, że tym razem frekwencja była niższa niż w zeszłym roku. Tak, to prawda, głosowało ponad 40 tys. osób. Ale w tym roku było trudniej z przyczyn epidemicznych. Głosujących było 40 383 - to nie jest mało. Cieszy więc, że są ludzie, którzy się angażują. Tym razem wygrało 115 projektów, w tym 45 projektów Zielonego Budżetu Obywatelskiego - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich edycjach, można było zagłosować na lokalne projekty dzielnicowe i szerokie działania ogólnomiejskie. Nowością był Zielony Budżet Obywatelski, którego celem jest stworzenie atrakcyjnych terenów zielonych, w szczególności parków, zieleńców oraz skwerów. Dzięki temu będą powstawać nowe ogrody deszczowe, łąki kwietne, aleje drzew, czy niekonwencjonalne rozwiązania wzbogacające ekosystem.

- Tegoroczna nowość, czyli Zielony Budżet spotkał się z życzliwym przyjęciem. Widać, że ekologiczne projekty pojawiły się w każdej dzielnicy. Mieszkańcy mają w sobie wrażliwość na zieleń w swoim otoczeniu. Ostatecznie do głosowania przeszło 79 wniosków. Na pewno linię ekologiczną utrzymamy w kolejnej edycji  podkreślała Sylwia Betlej, kierownik Referatu Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic.

Rekordowa edycja

Tegoroczna edycja była rekordowa pod względem projektów przyjętych do głosowania. Po weryfikacji do decyzji mieszkańców udostępniono łącznie 357 inicjatyw, w tym 247 projektów dzielnicowych, 31 projektów ogólnomiejskich, a Zielony Budżet Obywatelski obejmował 73 projektów dzielnicowych i 6 ogólnomiejskich. Głosowanie nie miało ograniczeń wiekowych, decydować mogli wszyscy, którzy są zameldowani w naszym mieście na pobyt stały lub czasowy, wpisani w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadający aktywną Kartę Mieszkańca.

Głosowanie trwało od 16 do 30 listopada. Ostatecznie zagłosowało 40 383 osób. Chętniej głosowały kobiety (22 857) niż mężczyźni (17 526).
Z powodu pandemii promocja projektów odbywała się głównie przez internet. Głosować na wybrane inicjatywy można było tylko online, poprzez specjalny formularz umieszczony na portalu gdansk.pl. W tym roku ze względów bezpieczeństwa nie tworzono punktów konsultacyjnych. Nie organizowano też spotykań się z mieszkańcami w przestrzeni miejskiej.

Jak głosowano?

Każdy uczestnik głosowania miał do rozdzielenia pulę 8 punktów. Na dzielnicowe projekty 5 punktów, na ogólnomiejski 1 punkt. Na projekty „zielone” mieszkańcy mieli dwa dodatkowe punkty, stąd też wyniki głosowania obejmują dodatkową listę projektów, dzięki którym Gdańsk zyska jeszcze więcej terenów zielonych i rekreacyjnych.

Punktami na projekty dzielnicowe można było dysponować dowolnie, przyznając np. wszystkie pięć punktów jednemu projektowi, jak i po jednym czy więcej punkcie kilka projektów w dowolnej dzielnicy. 


ZOBACZ OGŁOSZENIE WYNIKÓW BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2021

 

Kto wygrał?

Łączna kwota przeznaczona na BO 2021 to 18 428 001 zł, w tym:

  • 14 824 301 zł - kwota przeznaczona na projekty dzielnicowe realizowane w 35 dzielnicach, w tym Zielony Budżet Obywatelski - 2 880 000 zł.
  • 3 603 700 zł - kwota przeznaczona na projekty ogólnomiejskie, w tym Zielony Budżet Obywatelski - 1 080 000 zł.

Niewykorzystane środki przechodzą do puli na kolejny rok. Co ważne, w projektach tradycyjnego budżetu obywatelskiego, aby projekt mógł być realizowany musiał zdobyć minimum 100 punktów, w projektach ogólnomiejskich było to 200 punktów. Ten warunek nie obowiązywał w projektach Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

- Projekty ogólnomiejskie, których było zgłoszonych 31, charakteryzują się tym, że mogą dotyczyć kilka dzielnic, a ich realizacja wiąże się z dużymi kosztami. W tegorocznym budżecie wygrało łącznie 9 projektów, z czego 6 w ramach Zielonego Budżetu– tłumaczyła prezydent Dulkiewicz.

Pierwsze miejsce wśród ogólnomiejskich projektów zajął projekt p.n. „Górny Taras Gdańska (Jasień, Kokoszki, Matarnia, Osowa) – przystosowanie ulic na potrzeby lepszej komunikacji autobusowej”, którego realizacja wynienie 1 mln zł, a oddano na niego 3627 punktów. Na drugim miejscy jest projekt „Park Oruński – miejsca postojowe” na który oddano 2910 punktów, a jego realizacja pochłonie 1,2 mln zł. Na trzecim miejscu znajduje się projekt „Likwidujemy Bezdomność Zwierząt – sterylizacja i kastracja psów i kotów”, na który oddano 1852 punktów. Realizacja tego projektu to 300 tys. zł.

W Zielonym Budżecie wygrały wszystkie zgłoszone projekty. Największą liczbę punktów - 9246, zdobył projekt "Aleja Grunwaldzka przez wielkie A", którego realizacja wyniesie 120 tys. zł. Drugie miejsce z 7191 puntami zajął "Zielony górny taras Gdańska (Jasień, Kokoszki, Matarnia, Osowa) – 6 zieleńców w 4 dzielnicach" za 360 tys. zł. Na trzecim miejscu jest projekt "Więcej cienia w Krainie Zabawy w Parku Reagana" za 40 tys. zł, na który oddano 6703 punktów. Kolejnym projektem jest "Gdańszczanie sadzą drzewa", którego realizacja pochłonie 80 tys. zł, a oddano na niego 6338 punktów. Projekt, który będzie realizowany to również "Zielona al. Havla – etap I", na który oddano 5359 punktów. Jego koszt to 70 tys. zł. Ostatnim projektem z 2887 punktów jest "Park ogrodów deszczowych górnego tarasu – od Granitowej w stronę Krzemowej – etap I" za 80 tys. zł.

Budżet Obywatelski 2021 - projekty wygrane (1.64 MB)