• Start
  • Wiadomości
  • Wykonują trudny, ale piękny zawód. Aleksandra Michalak “Opiekunką Roku 2018”

Wykonują trudny, ale piękny zawód. Aleksandra Michalak “Opiekunką Roku 2018”

14 opiekunek zatrudnionych w gdańskich żłobkach wytypowanych zostało do otrzymania tytułu “Opiekunki Roku 2018”. Tym razem została nią Aleksandra Michalak, która pracuje w zawodzie od trzech lat.
( Publikacja: 04.12.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tytuł Opiekunki Roku  przyznawany jest od 2005 roku przez Prezydenta Miasta Gdańska. 4 grudnia br. Paweł Adamowicz wręczył go już po raz czternasty.
Tytuł "Opiekunki Roku" przyznawany jest od 2005 roku przez Prezydenta Miasta Gdańska. 4 grudnia br. Paweł Adamowicz wręczył go już po raz czternasty
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


W żadnym innym mieście nie ma takiego konkursu. W Gdańsku od 2005 roku wyróżnia się opiekunki zatrudnione w Gdańskim Zespole Żłobków, któremu podlega 12 placówek. W każdej z nich, każdego roku, typuje się jedną kandydatkę, która powalczy o tytuł opiekunki roku. Już sama nominacja jest ogromnym wyróżnieniem i nagrodą. Dosłownie i w przenośni. Kandydatka, której nazwisko zostało wytypowane (o nominacji decyduje środowisko danego żłobka, czyli kierownik, koleżanki i rodzice), już tym gestem została doceniona. Prócz satysfakcji, każda z 12 opiekunek otrzymała 1000 złotych. Czasem zdarza się tak, że opiekunki w ciągu wielu lat swojej pracy nominowane są kilka razy. Jedną w nich jest opiekunka zatrudniona w żłobku nr 7.

- Cieszę, że ponownie otrzymałam nominację, bo to dla mnie ogromne wyróżnienie, zwłaszcza, że w zawodzie opiekunki dziecięcej mam przepracowane 35 lat  - mówi Regina Baryńska. - To trudny, ale piękny zawód. Patrzeć, jak te maluchy uczą się od nas wszystkiego, patrzeć na to, jak się rozwijają, ja stawiają pierwsze kroki, jak uczą się piosenek… to naprawdę fajna sprawa.

35 lat w jednym zawodzie i trzecia nominacja do tytułu Opiekunki Roku  - tym może się pochwalić Regina Baryńska ze żłobka nr 7
35 lat w jednym zawodzie i trzecia nominacja do tytułu "Opiekunki Roku" - tym może się pochwalić Regina Baryńska ze żłobka nr 7
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


O tym, która z opiekunek otrzyma nagrodę główną w postaci 2500 zł. oraz do kogo powędrują dwa wyróżnienia za które przypada po 1500 zł., decyduje wyłącznie łut szczęścia. Podczas głównej uroczystości na której każdego roku obecni się przedstawiciele miasta z prezydentem Pawłem Adamowiczem na czele, podopieczni żłobka przeprowadzają losowanie. W tym roku rączki małej Anielki zadecydowały o tym, że tytuł i główna nagroda trafiły do Aleksandry Miachalak.

- Pracuję w zawodzie od trzech lat i choć to niewiele, wiem na pewno, że jest to moja droga życiowa - mówiła Aleksandry Miachalak, która pracuje w żłobku nr 2. - Zupełnie się nie spodziewałam tej wygranej, więc nie wiem jeszcze na co przeznaczę pieniądze. Może będą to jakieś świąteczne przyjemności?

Aleksandra Michalak pracuje w żłobku nr 2 „Kasztanek” przy ul. Piastowskiej
Aleksandra Michalak, czyli "Opiekunka Roku 2018"  pracuje w żłobku nr 2 „Kasztanek” przy ul. Piastowskiej
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


W tym roku po raz pierwszy przyznano trzy dodatkowe nagrody. Irena Korszyłowska ze żłobka nr 1 „Fraszka” przy Malczewskiego, Emilia Kapała ze żłobka nr 3 „Złota Rybka” przy ul. Chałubińskiego i Ewa Olszewska ze żłobka nr 12 „Żagielek” przy ul. Olsztyńskiej będą mogły wziąć udział w ogólnopolskiej konferencji opiekunek, która odbędzie się w Warszawie 18 stycznia 2019 roku.

Podczas uroczystości prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, dyrektor Gdańskiego Zespołu Żłobków, Krystyna Konieczny i prezes Trefl Gdańsk Dariusz Gadomski podpisali porozumienie o współpracy i utworzeniu pierwszego w Polsce klubu małego kibica siatkówki i Trefla Gdańsk.

- To pomysł Beaty Labudy, kierowniczki żłobka Bursztynek, która jest fanką siatkówki i kiedyś w nią grała - mówi Krystyna Konieczny, dyrektor Gdańskiego Zespołu Żłobków. W trakcie rozmów okazało się, że Trefl zgodził się objąć patronatem ten żłobek, także myślę, że uroczystość w przyszłym roku odbędzie się właśnie w tamtym żłobku.

W Gdańsku w publicznych żłobkach jest 1088 miejsc opieki dla dzieci w wieku od 20 miesięcy do 3 lat, w prywatnych placówkach, m.in. w żłobkach i klubach dziecięcych jest 1656 miejsc. Na miejsce w żłobku czekają ponad trzy tysiące maluchów. W minionych czterech latach liczba miejsc w żłobkach podwoiła się. W najbliższych latach w mieście ma powstać 16 żłobków dla 1,6 tys. dzieci.


Lista opiekunek nominowanych do tytułu „Opiekunka Roku” 2018:


Irena Korszyłowska, żłobek nr 1

Aleksandra Michalak, żłobek nr 2 (tytuł Opiekunki Roku 2018)

Emilia Kapała, żłobek nr 3

Irena Wojach, żłobek nr 4 (wyróżnienie)

Maria Karaś, żłobek nr 5

Małgorzata Kowalewska, żłobek nr 6

Regina Baryńska, żłobek nr 7

Barbara Wróbel, żłobek nr 8

Adrianna Kościukiewicz, żłobek nr 9 (wyróżnienie)

Karolina Buk, żłobek nr 10

Wioletta Łysio, żłobek nr 11

Ewa Olszewska, żłobek nr 12