"Kochał to miasto" - 200-rocznica urodzin Leopolda von Wintera nadburmistrza Gdańska

W poniedziałek, 23 stycznia 2023 r., przypada 200-rocznica urodzin Leopolda von Wintera, który nadburmistrzem Gdańska był w latach 1863-1890. Tego dnia w Ratuszu Głównego Miasta odbył się wykład popularnonaukowy poświęcony życiu i dokonaniom zasłużonego włodarza. Muzeum Gdańska rozpoczyna również zbiórkę pamiątek, która potrwa do końca roku. Na lato zaplanowano wystawę plenerową oraz spacery miejskie śladami von Wintera w Gdańsku.
( 23.01.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie Leopolda von Wintera
Nadburmistrz Gdańska Leopold von Winter (1823–1893)
fot. mat. MG

Thomas von Winter: jestem dumny z mojego prapradziadka Leopolda. ROZMOWA

– Leopold von Winter uznawany jest za głównego inicjatora modernizacji Gdańska w drugiej połowie XIX wieku. Do jego największych osiągnięć należy zaliczyć budowę nowoczesnego systemu wodociągów i kanalizacji, budowę nowoczesnego szpitala miejskiego, reorganizację miejskiego szkolnictwa, wprowadzenie tramwajów konnych, a także utworzenie Muzeum Miejskiego w dawnym klasztorze Franciszkanów – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Zaskakujące jest natomiast to, że spuścizna po nim zachowała się w stopniu znikomym. Próżno szukać zbiorów pism, czy nawet pamiątek osobistych. Dlatego zwracamy się do instytucji oraz osób prywatnych z prośbą o przekazanie przedmiotów do Muzeum Gdańska. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami zbudujemy kolekcję, którą będzie można prezentować społeczeństwu i w ten sposób przywrócić pamięć o von Winterze.  

W rocznicę urodzin na dziedzińcu Ratusza zaprezentowana została mini-wystawa „Na drodze ku nowoczesności. Działalność nadburmistrza Leopolda von Wintera”. Latem, 10 lipca, czyli w dniu 130. rocznicy śmierci włodarza miasta, zostanie udostępniona kolejna, nowa wystawa plenerowa, a mieszkańcy będą mogli wziąć udział w cyklu spacerów śladami zasłużonego gdańszczanina.  

Zasłużony burmistrz i słynny rzeźbiarz będą mieli swoje tablice

„Kochał to miasto”. Wykład dr. Janusza Dargacza w Ratuszu Głównego Miasta

Leopold von Winter pochodził ze Świecia, ale to z Gdańskiem związał swoje życie. Urodził się w 1823 roku rodzinie luterańskiego pastora i pedagoga ze Świecia, maturę zrobił w Bydgoszczy, a na studia z prawa handlowego i ekonomii komunalnej wyjechał do Berlina. Po zakończeniu studiów pracował w administracji państwowej.

– Dzięki autorytetowi Wintera i jego współpracowników udało się przeforsować wiele korzystnych dla miasta rozwiązań. W 1878 roku Gdańsk ponownie stał się stolicą samodzielnej prowincji Prusy Zachodnie. Powstały nowe połączenia kolejowe z Berlinem i Warszawą – mówi dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska. - Bogaty katalog zasług nadburmistrza zaowocował, bezpośrednio po przejściu na emeryturę przez Radę Miejską, tytułem Honorowego Obywatela Gdańska. Cztery lata po śmierci von Wintera, w 1897 roku, jego imieniem nazwano Targ Maślany. Dzisiaj nadburmistrz jest patronem jednego z gdańskich tramwajów oraz dzwonu carillonu Ratusza Głównego Miasta.

Wykład popularnonaukowy dr Janusza Dargacza poświęcony życiu i dokonaniom Leopolda von Wintera odbył się w poniedziałek, 23 stycznia 2023, w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYKŁADU

Rury nadburmistrza Leopolda von Wintera

Zbiórka pamiątek po von Winterze

Zbiórka jest adresowana zarówno do instytucji publicznych i prywatnych oraz kolekcjonerów gedaników w Polsce i za granicą. W jej ramach do Muzeum Gdańska można przekazać nieodpłatnie, bądź odsprzedać pamiątki po nadburmistrzu Gdańska.

– To niezwykle zaskakująca i zarazem frapująca sytuacja. Okazuje się, że po jednym z najbardziej zasłużonych gdańszczan zachowało się bardzo mało pamiątek, nawet w zbiorach instytucji publicznych. Można je dosłownie policzyć na palcach jednej ręki – dodaje dr Janusz Dargacz. – Dlatego też zwracamy się do każdego, kto może mieć w domu bądź w archiwum pamiątki po nadburmistrzu, o kontakt z Muzeum Gdańska. Przyjmiemy wszystko: pamiątki osobiste, dokumenty urzędowe, listy z podziękowaniami, fotografie, na których widnieje nadburmistrz i przedmioty użytkowe, jeśli np. jest na nich inskrypcja z imieniem historycznego włodarza naszego miasta. Przekazywane przedmioty mogą też dotyczyć lat 1863-1890, ale powinny być związane bezpośrednio z Gdańskiem.         

W przypadku nieodpłatnego przekazania przedmiotu do zbiorów Muzeum Gdańska osoba bądź instytucja otrzymuje honorowy tytuł Darczyńcy Muzeum Gdańska i wynikające z niego uprawnienia. Przedmiot można też zaoferować Muzeum. Wówczas należy wskazać cenę odsprzedaży. Osoby dysponujące materiałami proszone są o przesłanie zdjęć przedmiotów na adres historia[at]muzeumgdansk.pl oraz przekazanie danych kontaktowych.

Zbiórka pamiątek po von Winterze

  • Kiedy: 23 stycznia – 31 grudnia 2023
  • Kontakt: historia@muzeumgdansk.pl / +48 519 476 653
  • Co można przekazać: fotografie, przedmioty osobiste, korespondencja, przedmioty związane ze sprawowaniem urzędu, dokumenty, medale, numizmaty, pamiątki okolicznościowe, etc.
  • Metoda przekazania: nieodpłatnie / sprzedaż (należy podać cenę przedmiotu).

oprac. AU