• Start
  • Wiadomości
  • Wydział Spraw Fundamentalnych – “rozmowa nieobojętna” z Jerzym Bralczykiem w środę

Wydział Spraw Fundamentalnych – “rozmowa nieobojętna” z Jerzym Bralczykiem w środę

W Oliwskim Ratuszu Kultury rusza drugi cykl spotkań Wydziału Spraw Fundamentalnych – rozmowy nieobojętne. Prowadzącym będzie ks. dr Krzysztof Niedałtowski, który podczas pierwszego spotkania, o prawdzie porozmawia z prof. Jerzym Bralczykiem. Transmisja wydarzenia w środę (23 września) o godz. 18 na portalu gdansk.pl.
22.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Prof. Jerzy Bralczyk podczas Gdańskiego Tygodnia Demokracji w Europejskim Centrum Solidarności, wrzesień 2017 r.
Prof. Jerzy Bralczyk podczas Gdańskiego Tygodnia Demokracji w Europejskim Centrum Solidarności, wrzesień 2017 r.
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Tematy przewodnie jesiennego cyklu spotkań Wydziału Spraw Fundamentalnych to prawda, obojętność, ateizm i rytuał. Spotkania mają stworzyć przestrzeń do refleksji oraz wymiany myśli i spostrzeżeń na dany temat, a dobrze postawione pytania - prowokować do  dialogu, niezależnie od założeń światopoglądowych.

Na każdą z planowanych debat ks. Krzysztof Niedałtowski, ambasador i prowadzący spotkania, zaprosił gościa, którego zna i ceni. Formuła spotkań oparta jest na trzech półgodzinnych modułach (wykład - pytania prowadzącego - rozmowa z publicznością).

Wszyscy zainteresowani rozmową z prof. Jerzym Bralczykiem mogą obejrzeć transmisję online w środę (23 września) o godzinie 18.00 na portalu gdansk.pl.

Goście jesiennego cyklu Rozmów Nieobojętnych to eksperci w takich dziedzinach jak językoznawstwo, etyka, filozofia czy antropologia. W kolejny rozmowach wezmą udział:

 

 

  • 21 października, 18.00 – dr hab. Ewa Bińczyk – o obojętności
  • 18 listopada, 18.00 – ks. Prof. Jan Sochoń – o ateizmie
  • 09 grudnia, 18.00 – prof. Zbigniew Mikołejko – o rytuale

 

 

Dialogi Dominikańskie - debata o kształcie Kościoła i jego miejscu we współczesnym świecie. Nz. ks dr Krzysztof Niedałtowski
Dialogi Dominikańskie - debata o kształcie Kościoła i jego miejscu we współczesnym świecie. Nz. ks dr Krzysztof Niedałtowski
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Prof. Jerzy Bralczyk

Polski językoznawca i gramatyk normatywny, profesor nauk humanistycznych, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki. Jeden z popularnych autorytetów normatywnych w dziedzinie języka polskiego.

Mówi o sobie: „Istotną rolę w moim życiorysie odgrywa działalność popularyzatorska – w sferze poprawności języka, zwłaszcza publicznego, a także języka polityki, reklamy, prawa. Od lat służę konsultacjami różnym instytucjom, jestem zapraszany jako referent na wewnętrzne konferencje branżowe. Często bywam także ekspertem językowym w sprawach konfliktowych i jurorem w konkursach o charakterze językowym. Moje programy radiowe i telewizyjne, także skierowane do widzów i słuchaczy za granicą, miały i mają dość liczną publiczność. Wykładam w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jestem wiceprzewodniczącym Rady Języka Polskiego”.

 

Ks. dr Krzysztof Niedałtowski

Teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych, współorganizator Gdańskiego Areopagu. Ukończył Gdańskie Seminarium Duchowne. Studiował również, wieńcząc naukę doktoratem, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był jednym z tych, którzy 10 lat temu powołali do istnienia gdańskie Radio Plus. Sprawuje funkcję prezydenta Fundacji Pro Arte Sacra, szerzącej sztukę sakralną. Wykłada w Gdańskim Seminarium Duchownym i Gdańskim Instytucie Teologicznym. Jest duszpasterzem środowisk twórczych i rektorem kościoła św. Jana.

oprac. IB

wydzial_spraw_fundamentalnych_ork

Organizatorem spotkań z cyklu Wydział Spraw Fundamentalnych jest Fundacja Wspólnota Gdańska i Oliwski Ratusz Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy