• Start
 • Wiadomości
 • Wybrano wykonawcę na odbiór odpadów komunalnych. Miasto za 44 miesiące zapłaci 250 mln złotych

Wybrano wykonawcę na odbiór odpadów komunalnych. Miasto za 44 miesiące zapłaci 250 mln złotych

Wybrano firmę, która będzie świadczyć usługę odbioru odpadów w Gdańsku. Najkorzystniejsze oferty na każdy z pięciu sektorów złożyła firma Suez, która spełniła wymogi przetargu i zmieściła się w zaplanowanej kwocie. W porównaniu do sytuacji w sąsiednich gminach nie doszło do radykalnego wzrostu cen za odbiór odpadów.
( Publikacja: 22.07.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Gdańsku odpady są zbierane do pięciu różnych pojemników
W Gdańsku odpady są zbierane do pięciu różnych pojemników
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Przetarg na odbiór odpadów komunalnych z terenu nieruchomości zamieszkanych i niezamieszkanych, położonych w Gminie Miasta Gdańska oraz ich transport do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku został ogłoszony w kwietniu. Po weryfikacji formalnej złożonych ofert, wyłoniono najkorzystniejszego wykonawcę, który będzie świadczył usługi przez 44 miesiące, czyli do 2023 roku.

Miasto Gdańsk jest podzielone na sześć sektorów, pod względem odbioru odpadów, a postępowanie obejmowało odbiór odpadów z pięciu z nich. Na każdy były składane osobne oferty i wybierany wykonawca. Suez Północ Sp. z o.o. złożył najkorzystniejsze oferty na wszystkich sektorach, a w jednym z sektorów usługi będzie świadczyć w konsorcjum z Przedsiębiorstwem Usługowym Clean-bud Sp. J. Łączna wartość to 250,5 mln zł, która zmieściła się w kwocie, jaką Miasto Gdańsk przeznaczyło na to zamówienie - 251,49 mln zł.

- Udało nam się uzyskać oferty, które nie tylko mieszczą się w założonym budżecie, ale również uniknęliśmy gwałtownego skoku cen, jak to ma miejsce w sąsiednich gminach. Ta sytuacja pokazuje, że wprowadzenie kilkanaście miesięcy temu na rynek miejskiej spółki Gdańskie Usługi Komunalne, było korzystnym ruchem i wpłynęło na konkurencyjne firmy, w tym na wysokości złożonych ofert - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - Było to pionierskie rozwiązanie w skali kraju wprowadzone przez nasz samorząd. Cieszy nas fakt, że uzyskane ceny za odbiór odpadów są na porównywalnym poziomie, jak zaoferowane w poprzednim przetargu.

O zlecenie starały się Konsorcjum Gdańskie Usługi Komunalne z Gdańska i Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych z Rumi, Koma Olsztyn, Suez Północ z Gdańska oraz Konsorcjum Suez Północ z Gdańska i Clean Bud z Gdyni.

Oprócz ceny, która wynosiła 60 proc. kryterium, były brane pod uwagę jeszcze warunki, takie jak:

- Dysponowanie pojazdami z normą emisji spalin EURO 6 lub wyższą - 25 proc.

- Dysponowanie pojazdami o zabudowie bębnowej do zbiórki odpadów BIO, posiadającymi funkcję rozcinania worków - 10 proc.

- Wyposażenie PGO (punkt gromadzenia odpadów) w zabudowie wielorodzinnej w co najmniej po jednym pojemniku dla każdej z frakcji: szkło, papier, metale i tworzywa sztuczne, ułatwiającym wrzucanie odpadów osobom niepełnosprawnym oraz dzieciom - 5 proc.


Postępowanie obejmowało odbiór odpadów komunalnych z pięciu sektorów miasta, obejmujących następujące dzielnice:

 • Sektor 1: Wyspa Sobieszewska, Krakowiec - Górki Zachodnie, Rudniki, Olszynka, Orunia- Św. Wojciech- Lipce, Chełm, Wzgórze Mickiewicza;
 • Sektor 2: Stogi, Przeróbka, Nowy Port, Letnica, Młyniska, Śródmieście;
 • Sektor 3: Brzeźno, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Aniołki, Strzyża;
 • Sektor 4: Przymorze Wielkie, Przymorze Małe, Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje;
 • Sektor 5: Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, Osowa, Matarnia, Kokoszki, Jasień

Termin świadczenia usługi odbioru i transportu odpadów komunalnych do Zakładu Utylizacyjnego będzie wynosił 44 miesiące, na każdym sektorze, przy czym:

 • dla sektora 1 - od dnia 1.10.2019 r. do dnia 31.05.2023 r.
 • dla sektora 2 - od dnia 1.11.2019 r. do dnia 30.06.2023 r.
 • dla sektora 3 - od dnia 1.09.2019 r. do dnia 30.04.2023 r.
 • dla sektora 4 - od dnia 1.11.2019 r. do dnia 30.06.2023 r.
 • dla sektora 5 - od dnia 1.09.2019 r. do dnia 30.04.2023 r.