• Start
  • Wiadomości
  • Wszystko o Budżecie Obywatelskim 2023. Oglądaj „Tym żyje Gdańsk"

Wszystko o Budżecie Obywatelskim 2023. Oglądaj „Tym żyje Gdańsk” - wtorek g. 14.00

Właśnie wystartowała 11. edycja gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. Można już zgłaszać swoje projekty i zmieniać miasto. O szczegółach tegorocznego BO porozmawiamy w programie „Tym żyje Gdańsk”. Zachęcimy do składania wniosków. Emisja we wtorek godz. 14.00 na portalu gdansk.pl.
( 06.02.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
stolik z konsultantami i mieszkańcami obok stolika żółte banery z logo Budżetu Obywatelskiego
Punkt konsultacyjny Budżetu Obywatelskiego
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Szczegóły Budżetu Obywatelskiego 2023

Z ogólnej puli Budżetu Obywatelskiego na projekty dzielnicowe przeznaczono w tym roku 16 624 463 zł., a na projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które mogą służyć mieszkańcom kilku dzielnic, przeznaczonych jest 3 817 110 zł. W każdej z wyżej wymienionych puli znajdują się też środki na tzw. projekty zielone.

Jak można zgłaszać projekty? Jakie warunki trzeba spełnić? Jak wygląda droga od pomysłu do realizacji? Gdzie trafiają wnioski od mieszkańców? Czy jest jakaś górna granica finansowania projektu? Czy są jakieś dziedziny, których nie mogą dotyczyć zgłaszane projekty?

O te i o wiele innych spraw zapytamy w programie „Tym żyje Gdańsk”. Do studia zaprosiliśmy Sylwię Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami Urzędu Miejskiego w Gdańsku.


Budżet Obywatelski zmienia Gdańsk

Dzięki aktywności mieszkańców, którzy zgłaszali projekty do Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Gdańska bezpośrednio mogą współdecydować o rozwoju miasta. Od 2014 do 2022 roku suma wydanych w ramach BO pieniędzy wyniosła aż 135 mln zł. Zgłoszono prawie 4 tysiące projektów, z których do realizacji trafiło 704. Projekty dotyczyły nie tylko inwestycji infrastrukturalnych takich jak budowa i remont chodników, fragmentów jezdni, czy kładki. Powstała duża liczba terenów rekreacyjnych i sportowych oraz placów zabaw. Realizowane były też różne projekty społeczne, dotyczące na przykład imprez w dzielnicach czy integracji mieszkańców.

„Tym żyje Gdańsk” - emisja wtorek godz. 14.00 na portalu gdansk.pl. Zapraszamy!