• Start
  • Wiadomości
  • Wszystkie Strony Miasta. Organizatorzy Finału WOŚP w Gdańsku: - Chcemy grać odpowiedzialnie

Wszystkie Strony Miasta. Organizatorzy Finału WOŚP w Gdańsku: - Chcemy grać odpowiedzialnie

Jak będzie wyglądała praca wolontariuszy w niedzielę, 30 stycznia? Kto zagra na Ołowiance? Jakie czekają nas atrakcje i dlaczego warto wziąć udział w aukcjach? O szczegółach gdańskiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozmawialiśmy w programie „Wszystkie Strony Miasta” z ludźmi bezpośrednio zaangażowanymi w jego organizację.
( Publikacja: 26.01.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Program Wszystkie Strony Miasta  (od prawej) Karol Gzyl, Dawid Jastrzębski o prowadzący program Marek Wałuszko
Program "Wszystkie Strony Miasta" (od prawej) Karol Gzyl, Dawid Jastrzębski i prowadzący program Marek Wałuszko
zdj. Tomasz Maciuk/gdansk.pl


W tym roku po raz trzydziesty zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Finał odbędzie się 30 stycznia. Orkiestra zbiera środki na wsparcie niezwykle ważnej diagnostyki oraz leczenia wzroku u dzieci. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do lekarzy specjalistów, są jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele z tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych. W 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650.

O szczegółach gdańskiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozmawialiśmy w programie „Wszystkie Strony Miasta” z Dawidem Jastrzębskim z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku i Karolem Gzylem z Fundacji Gdańskiej. Przygotowania do Finału są na finiszu.

- W naszym sztabie jest 550 wolontariuszy, w całym Gdańsku jest 10 takich sztabów i w sumie na ulicę miasta 30 stycznia wyjdzie ponad tysiąc wolontariuszy. No i wszyscy gramy do jednej bramki, do jednej puszki. Liczymy tutaj na hojność mieszkańców - powiedział Dawid Jastrzębski.

W tym roku zmienia się topografia miejskiego finału WOŚP. Koncert i sztab będą na Ołowiance, natomiast miasteczko WOŚP na Targu Rybnym.

- Rozszerzamy zasięg. Nasi wolontariusze będą również w tych tradycyjnych miejscach, czy to przed budynkiem LOTu, czy to na Targu Węglowym, wzdłuż ulicy Długiej, ale ta strefa właśnie na Wyspie Ołowiance i przy Filharmonii da nam trochę odstępu, trochę oddechu, żeby też procesy logistyczne liczenia pieniędzy przebiegały w sposób, który będzie dobry dla wolontariuszy, ale też da im możliwość uczestniczenia w koncercie na Ołowiance – mówił Karol Gzyl.

Na scenie na Ołowiance wystąpią Majka Jeżowska, Arek Kłusowski, Kary Oddział zamknięty i Anita Lipnicka. Start o godzinie 16.00. Koncert prowadzić będzie Dorota Wellman. Będą łączenia live z innymi sztabami gdańskim. Całość transmitowana będzie na portalu gdansk.pl.

Miasteczko WOŚP na Targu Rybnym z kolei gościć będzie m.in. ratowników medycznych z pokazem ratownictwa, zaprzyjaźnionych strażaków OSP, mistrza Polski w driftingu. Będzie też można zmierzyć sobie poziom cukru w organizmie, a dla chętnych pojawi się nawet szczepibus. I na Ołowiance, i na Targu utworzone też zostaną strefy food trucków.

Goście do studia gdansk.pl przynieśli kilka przedmiotów z ponad stu, które licytowane są na Allegro w aukcji Gdańsk dla WOŚP. To m.in. latarnia z lotniska, voucher na podświetlenie okolicznościowe Fontanny Neptuna, ogromny koc stworzony przez Stowarzyszenie Waga. Mnóstwo było też gadżetów sportowych w tym koszulka angielskiego piłkarza Marcusa Rashforda z zespołu Manchester United.

- Mamy też prawdziwy rarytas, czyli koszulkę drużyny Villareal z podpisami wszystkich zawodników. Przekazała ją na aukcję prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Obie drużyny Villarealu i Manchesteru spotkały się w Gdańsku na Finale Ligi Europy – wyjaśnia Dawid Jastrzębski.

- To, co podkreślamy, organizując ten koncert, to to, że chcemy grać odpowiedzialnie i serdecznie prosimy tych Państwa, którzy przyjdą na Ołowiankę, żeby mieli ze sobą paszport covidowy, żeby mieli maseczkę założoną na twarz. Oczywiście, pewną liczbę miejsc, zgodnie z przepisami prawa, przygotujemy także dla osób niezaszczepionych, ale jednak chcemy grać odpowiedzialnie i mieć poczucie bezpieczeństwa – zaapelował Karol Gzyl.

Zobacz cały program: