• Start
  • Wiadomości
  • Po pierwsze: uczciwe wybory. Opozycja podpisała Deklarację Obrony Demokracji

Po pierwsze: uczciwe wybory. Opozycja podpisała Deklarację Obrony Demokracji

Przedstawiciele kilkunastu organizacji społecznych i partii politycznych, z Lechem Wałęsą na czele - podpisali w Gdańsku Deklarację Obrony Demokracji. Opozycja chce współdziałać w kampanii wyborczej do Parlamentu i prowadzić wspólną kontrolę głosowania w wyborach.
( Publikacja: 16.08.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Opozycja na Pomorzu chce czuwać nad prawidłowością wyborów parlamentarnych
Opozycja na Pomorzu chce czuwać nad prawidłowością wyborów parlamentarnych
zdj. Przemek Szalecki/gdansk.pl


Organizacje opozycyjne na Pomorzu zawarły porozumienie dotyczące najbliższych wyborów parlamentarnych. Podpisana w Gdańsku, przy historycznej II Bramie Stoczni Deklaracja Obrony Demokracji zakłada nie tylko współpracę podczas kampanii wyborczej, ale też czuwanie nad prawidłowością głosowania, dlatego sygnatariusze deklaracji, aby w każdej obwodowej komisji na terenie województwa (ok. 1,4 tys. komisji - red.) znalazł się ich reprezentant lub reprezentanci. Osoby te - mogą to być członkowie komisji, mężowie zaufania, obserwatorzy społecznie - mają pilnować przebiegu glosowania.

- Nie tak dawno w tym miejscu toczyła się wielka debata i świętowaliśmy Święto Wolności i Solidarności. Doszliśmy do przekonania, że musimy objąć kontrolą wyborów wszystkie lokale wyborcze, które znajdują się w rejonie pomorskim, a jest ok. 1,4 tys. Po to, żeby wybory były przeprowadzone uczciwie. Pragniemy, żeby nasze przesłanie trafiło do obywateli i mieszkańców. Tym bardziej, że wiemy, że było powszechne oczekiwanie, że partie prodemokratyczne wystąpią do wyborów wspólnie - mówił Piotr Ejsmont z Komitetu Obrony Demokracji.

 

Wsród sygnatariuszy był też były prezydent RP Lech Wałęsa
Wsród sygnatariuszy był też były prezydent RP Lech Wałęsa
zdj. Przemek Szalecki/gdansk.pl


Wśród zebranych byli też działacze dawnej opozycji antykomunistycznej m.in. Henryka Krzywonos - Strycharska i Bogdan Lis. Do zebranych przemówił też były prezydent Polski i lider „Solidarności” Lech Wałęsa, który w bardzo krytyczny sposób odniósł się do rządów PiS.

- Proszę was w imię odpowiedzialności za losy kraju bierzcie się do roboty i odstawcie tych niebezpiecznych ludzi, by nie szkodzili Polsce – zaapelował Llech Wałęsa.


Zobacz relację wideo:


Deklarację podpisali przedstawiciele różnych partii politycznych i organizacji społecznych:

Lech Wałęsa (Komitet Obywatelski przy Prezydencie L. Wałęsie), Barbara Nowacka i Arkadiusz Dzierżyński (Inicjatywa Polska), Piotr Ejsmont i Longin Skrzypiński (Komitet Obrony Demokracji), Jędrzej Włodarski (Lepszy Gdańsk), Ewa Lieder (.Nowoczesna), Przemysław Janas i Lech Norbert Kosiak (Obywatele RP), Katarzyna Pawłowska i Mirosław Przylipiak (OKW Obywatelska Kontrola Wyborów), Marek Weryszko (Partia Zieloni), Sławomir Neuman (Platforma Obywatelska), Małgorzata Figurska (Rycerze Wartości) Maciej Rusek (Samorządy dla Polski.pl), Jerzy Śnieg i Andrzej Różański (Sojusz Lewicy Demokratycznej), Marek Rutka (Wiosna), Beata Dunajewska (Wszystko dla Gdańska).


Poniżej treść podpisanej deklaracji


DEKLARACJA OBRONY DEMOKRACJI:


Organizacje demokratyczne działające w regionie Pomorza z uwagi na dramatyczne zagrożenie demokracji w Polsce zawierają porozumienie w zakresie współdziałania w kampanii wyborczej oraz kontroli jesiennych wyborów do parlamentu.
Zwracamy się do innych organizacji demokratycznych ,oraz regionalnych polityków samorządowych, krajowych i europejskich, o aktywne wsparcie naszych działań.

Nasza deklaracja pozostaje dla Was otwarta