• Start
  • Wiadomości
  • Wspólna flaga - wspólna Polska. Razem uszyjmy biało-czerwoną

Wspólna flaga - wspólna Polska. Razem uszyjmy biało-czerwoną

Z okazji rocznicy 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów, które zapoczątkowały upadek komunizmu i polską drogę do demokracji Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) zaprasza do udziału w akcji „Wspólna Flaga - Wspólna Polska”. Chodzi w niej o wspólne tworzenie biało-czerwonej flagi Polski. Początek akcji sobota, 1 czerwca godz. 12.00. w Strefie Społecznej ECS.
31.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Biało-czerwone na masztach, stojących przy gdańskim pomniku Poległych Stoczniowców
Biało-czerwone na masztach, stojących przy gdańskim Pomniku Poległych Stoczniowców
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) zachęca wszystkich uczestników Święta Wolności i Solidarności do przyniesienia znaczącego dla siebie materiału w odcieniach bieli i czerwieni, który stanie się następnie elementem flagi. Możliwe będzie również skorzystanie z białych i czerwonych materiałów przygotowanych w Strefie Społecznej. Podczas tworzenia flagi będziemy rozmawiać na tematy związane z debatami odbywającymi się w ECS i Strefie Społecznej. Dla osób, które nie miały nigdy w ręku igły i nitki przygotowaliśmy profesjonalną asystę – tak aby każdy mógł uczestnik Święta mógł poczuć się współautorem flagi. W akcji weźmie również znana z organizacji ważnych zbiórek społecznych krawcowa Patrycja Krzymińska.  

Akcja rozpocznie się 1 czerwca o godz. 12:00 przy namiocie „Lokalność” w Strefie Społecznej Europejskiego Centrum Solidarności (pierwszy namiot za wejściem do Strefy). Trwać będzie do 3 czerwca w trakcie godzin funkcjonowania Strefy. Finałem akcji będzie wywieszenie flagi 4 czerwca w eksponowanym miejscu na terenie Strefy Społecznej ECS. 

Wspólnie uszyta flaga, o rozmiarach co najmniej 5 x 8 metrów będzie symboliczną pamiątką obchodów 4 czerwca. Są to rozmiary flag wywieszanych na największych masztach na terenie Gdańska. Jeśli uda się zapewnić fladze odpowiednią trwałość, 5 czerwca po zamknięciu Strefy Społecznej flaga zostanie powieszona na maszcie Góry Gradowej i wracać tam co roku w dniu 4 czerwca. Patchworkowa WSPÓLNA FLAGA to symbol wspólnotowości Polek i Polaków. Jest różnorodna, podobnie jak różnorodne jest społeczeństwo. Do akcji zaproszone zostały osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, rady dzielnic oraz różnorodne grupy społeczne z Gdańska i gmin Obszaru Metropolitalnego.  

1 czerwca o godz. 12:30 w namiocie „Lokalność" odbędzie się dyskusja z udziałem organizatorów i uczestników Święta Wolności i Solidarności pod hasłem akcji „Wspólna Flaga - Wspólna Polska".

Partnerami działania jest Stowarzyszenie 180 Stopni z Nowego Portu w Gdańsku oraz Fundacja Kobiety Wędrowne, kierowane przez mieszkanki Gdańska.

TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA