Wsparcie psychologiczne dla pracowników GAiT

Interwencje kryzysowe w miejscu kolizji, czy wypadku, psychoprofilaktyka, indywidualne konsultacje, szkolenia dedykowane specyfice pracy kierowcy i motorniczego – spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje uruchomia wsparcie psychologiczne dla pracowników.
( 18.05.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pracowników GAiT wspierać będzie psycholog kliniczny, specjalista z zakresu Psychologii Transportu oraz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Pracowników GAiT wspierać będzie psycholog kliniczny, specjalista z zakresu Psychologii Transportu oraz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

- Zawód kierowcy i motorniczego wiąże się ze zwiększonym stresem. Każdego dnia siadając za sterami pojazdów, biorą na siebie ogromną odpowiedzialność. Odpowiadają za bezpieczeństwo, życie i zdrowie pasażerów. Ciągła koncentracja, sytuacje, zdarzenia na drodze, ale także w pojazdach są obciążające. Dlatego uruchamiamy wsparcie psychologiczne dla naszych pracowników - mówi prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów Maciej Lisicki. - To wsparcie jest potrzebne. Potrzeba ta zasygnalizowana została także przez naszych pracowników. Chcemy zapewnić naszej załodze profesjonalną pomoc psychologiczną w sytuacjach, w których będą jej potrzebować.


Pomoc specjalisty w sytuacjach kryzysowych

Pracowników GAiT wspierać będzie psycholog kliniczny, specjalista z zakresu Psychologii Transportu oraz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Służył będzie m.in. wsparciem w sytuacjach kryzysowych: w miejscu kolizji, czy wypadku. Pomocy udzielać będzie także później. Podczas indywidualnych spotkań wspierał będzie w radzeniu sobie ze skutkami ostrego stresu związanego ze zdarzeniem.

Kolizje, wypadki, ale też sytuacje, których nie odnotowujemy, bo udaje się uniknąć najgorszego – właściwie nie ma dnia bez wjechania na torowisko przez nieuważnego kierowcę, rowerzystę, czy wtargnięcia pieszego na czerwonym. Nawet, gdy udaje się wyjść z takiej sytuacji bez szwanku, nie dochodzi do tragedii, zdarzenia te kierowcy i motorniczowie - jak sami mówią - „odchorowują”.

Bywa, że pasażerowie zachowują się agresywnie i zagrażają bezpieczeństwu współpasażerów i prowadzących pojazdy. Niestety takie niebezpieczne, trudne zdarzenia to także, nierzadko, codzienność pracowników GAiT - zarówno kierowców, motorniczych, jak i interweniujących służb GAiT, czyli Zespołu Utrzymania Ruchu.

Z radzeniem sobie ze skutkami tych trudnych sytuacji załodze GAiT pomagał będzie od teraz specjalista.


Psychoprofilaktyka i wsparcie w czasie pandemii

Oprócz indywidualnego wsparcia dla załogi GAiT prowadzone będą także szkolenia dedykowane specyfice ich pracy, w tym także z zakresu psychoprofilaktyki. Ze wsparcia psychologa bezpłatnie korzystać mogą wszyscy pracownicy GAiT, którzy tego wsparcia potrzebują.

- Ze wsparciem psychologicznym dla naszej załogi ruszamy w wyjątkowym momencie, w bardzo trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii. Pracownicy GAiT, kierowcy, motorniczowie, nasze służby, zaplecze techniczne należą do tych, którzy swojej pracy do domu zabrać nie mogą, nie mogą się w nim zaszyć i bezpiecznie przeczekać. Są nieprzerwanie na służbie. Teraz i w okresie największej izolacji społecznej, choć jak każdy obawiają się o siebie, swoje rodziny. Bez wątpienia wsparcie psychologiczne będzie w tym trudnym czasie bardzo pomocne - podkreśla prezes GAiT.