Wrzeszcz. Zderzenie tramwaju z autobusem miejskim - kilkanaście osób rannych

We wtorek, 27 lutego, tuż przed godziną 10, doszło do zderzenia dwóch pojazdów komunikacji miejskiej na al. Hallera, na wysokości zajezdni autobusowej. Według informacji przekazanych przez policję poszkodowanych zostało 13 osób, według Straży Pożarnej - poszkodowanych jest 15 osób. Oba pojazdy zostały poważnie uszkodzone. Na miejsce wypadku pojechała prezydent Aleksandra Dulkiewicz z zastępcami.
27.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu rozbity autobus i tramwaj, stoją na torowisku
We wtorek doszło do zderzenia autobusu miejskiego z tramwajem
Fot. KM PSP Gdańsk

Doszło do wypadku - kto zawinił? 

Około godz. 9.50 służby ratownicze odebrały zgłoszenie o zderzeniu autobusu komunikacji miejskiej z tramwajem. Do wypadku doszło na Al. Gen. Józefa Hallera, na wysokości zajezdni autobusowej. Oba pojazdy jechały w kierunku Brzeźna. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierująca autobusem skręcając w lewo, nie ustąpiła pierwszeństwa jadącemu tramwajowi.

- Na miejscu pracują służby, które udzieliły pomocy poszkodowanym, policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia, ustalają świadków i wyjaśniają okoliczności wypadku - informuje asp. szt. Mariusz Chrzanowski, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.

Pozimowe naprawy nawierzchni ulic. Gdzie drogowcy pojawią się w tym tygodniu?

 

Policjanci informują o 13 osobach poszkodowanych, w tym kierującej autobusem. 

Na miejsce wypadku przyjechała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wraz ze swoimi zastępcami: Piotrem Grzelakiem i Piotrem Borawskim.

11 osób znalazło się w szpitalach

Według relacji gdańskich strażaków, w wyniku zderzenia tramwaj, przewożący pasażerów, wbił się w słup trakcji tramwajowej. Autobus był bez pasażerów - zjeżdżał do bazy, zderzył się z tramwajem linii 5.

Na miejscu wypadku pojawiło się sześć pojazdów Straży Pożarnej, siedem karetek i Policja.

Zgodnie z informacjami strażaków, poszkodowanych zostało 15 osób, które miały przede wszystkim lekkie obrażenia, w tym potłuczenia. 11 osób przewieziono do szpitali.

- Na miejscu wciąż trwają prace służb, podejmowane są działania udrożnienia pasów ruchu oraz postawienia słupa trakcyjnego. Pracujemy nad tym, aby komunikacja miejska w tym rejonie wróciła jak najszybciej. Do tego czasu będzie funkcjonować autobusowa komunikacja zastępcza - informuje Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.  

na zdjęciu rozbity autobus miejski stoi na torowisku
W wyniku zdarzenia ucierpiało kilkanaście osób - pasażerów tramwaju, a także kierująca autobusem miejskim
Fot. KM PSP Gdańsk
na zdjęciu kilka wozów straży pożarnej ustawionych jeden za drugim przy torowisku
W akcji ratowniczej uczestniczyło kilka jednostek Straży Pożarnej, pogotowie ratunkowej i policja
Fot. KM PSP Gdańsk

Tymczasowa komunikacja zastępcza

W związku z wypadkiem wstrzymano ruch tramwajowy na al. Hallera, na odcinku  od ul. Mickiewicza do al. Płażyńskiego.

  • Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, tramwaje linii 3 z Łostowic i 5 z Oliwy od ul. Mickiewicza kursują do pętli Zaspa, a wozy linii 5 z Nowego Portu i 3 z Brzeźna Domu Zdrojowego zawracają w Brzeźnie na wysokości al. Płażyńskiego.
  • Na trasie al. Płażyńskiego - al. Hallera - Mickiewicza - pl. Komorowskiego - Chrobrego - Kościuszki - al. Hallera - al. Płażyńskiego kursują autobusy zastępcze (od godz. 12.00 zostały wydłużone do przystanku "Dworska").

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim