• Start
  • Wiadomości
  • Wrzeszcz, Oliwa, Orunia - miasto wynajmuje lokale dla młodych przedsiębiorców za 1 zł. Zgłoszenia do 16 grudnia

Wrzeszcz, Oliwa, Orunia - miasto wynajmuje lokale dla młodych przedsiębiorców za 1 zł. Zgłoszenia do 16 grudnia

Dziesięć lokali w Gdańsku czeka na przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy zakładają własny biznes. Miasto oferuje im preferencyjne ceny wynajmu: przez pierwszy rok tylko 1 zł. za metr kwadratowy. Zainteresowani mają czas do 16 grudnia 2016 na złożenie swoich ofert.
22.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Miasto oferuje różne opcje dla młodych biznesmenów i biznesmenek - na zdjęciu przestrzeń biurowa administrowana przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER przy Reducie Wyskok (otwarta w lutym 2015 r.)

- Idea naszego programu “Lokal za złotówkę” jest prosta: ułatwić osobom, które rozpoczynają po raz pierwszy własną działalność gospodarczą, start wynajmując lokal po bardzo korzystnych cenach - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. - A jednocześnie dzięki wprowadzeniu tam usług ożywić gospodarczo dzielnice, w których te lokale oferujemy.
 

W pierwszym roku tylko złotówka

Program „Lokal na start za złotówkę” jest adresowany do osób, które zdecydowały się rozpocząć swój biznes (osób fizycznych, prawnych, osobowych spółek prawa handlowego i innych podmiotów) w okresie do 12 miesięcy poprzedzających złożenie oferty.

W ofercie miasta jest dziesięć lokali znajdujących się m.in w Nowym Porcie, Oliwie, Wrzeszczu. Konkurs ofert już się rozpoczął - zainteresowani do 16 grudnia 2016 roku muszą złożyć ofertę na konkretny lokal z propozycją swojej stawki opłat netto.
 

Wykaz lokali przeznaczonych do oddania w najem w pierwszej edycji programu:


Miasto gwarantuje preferencyjne stawki czynszu przez trzy lata działalności. Najkorzystniejszy jest pierwszy rok wynajmu, kiedy przedsiębiora płaci tylko 1 zł za m², w drugim roku najmu - 40 proc. stawki zaoferowanej przez siebie w konkursie, w trzecim - 70 proc. tej stawki. Całość czyli 100 procent zaoferowanej stawki najemca zapłaci dopiero po 36 miesiącach najmu.
 

Sklep, kawiarnia, biuro

- Koszty związane z rozkręceniem własnego interesu są dla „młodych” przedsiębiorców dużym obciążeniem - podkreśla Piotr Grzelak. - Miasto chce zdjąć z nich ciężar wydatków związanych z wynajmem lokalu, dzięki czemu zaoszczędzone w ten sposób środki można przeznaczyć na promocję i reklamę, zakup narzędzi niezbędnych do wykonywanej pracy itp. Nie ograniczamy ani nie preferujemy jakichś określonych rodajów działalności.

Każdego roku odbędą się dwa konkursy na wynajem "lokali za złotówkę", do pierwszej edycji programu Miasto przeznaczyło dziesięć lokali o powierzchni od 11 do ok. 40 m². To lokale, które na ogólnie przyjętych zasadach nie znalazły chętnego na najem i są umiejscowione przede wszystkim w dzielnicach objętych działaniami rewitalizacyjnymi: w Nowym Porcie, Oruni, ale też w centrum Wrzeszcza czy Oliwie. Wśród nich są m.in. lokale na parterze budynków nadające się na usługi, a także pokoje w budynkach biurowych.

- Każdy lokal jest po wstępnym remoncie, który miasto przeprowadziło na własny koszt - mówi Sławomir Kiszkurno dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Gdańsku. - Lokale są odświeżone, odmalowane, ale tak, żeby każdy najemca urządził je dalej według własnych wizji i potrzeb. Dla miasta te miejsca to takie “inkubatory przedsiębiorczości”, miejsca z potencjałem, które ożywią dzielnice, przyciągną ludzi, którzy wcześniej w te miejsca nie zaglądali.

Jeśli pojawi się więcej oferentów lub podobne propozycje kwoty najmu, GZNK zaprosi chętnych na ustne negocjacje, wygra ten oferent, który zaproponuje najwyższą stawkę czynszu netto.

 

Lokal przy ulicy Sandomierskiej 10 w Gdańsku

Miejsce z potencjałem, które ożywi dzielnicę. Lokal przy ulicy Żuławskiej 101 w Gdańsku

Lokal przy ulicy Bliskiej 11 A. Każdy lokal jest po wstępnym remoncie, który miasto przeprowadziło na własny koszt

Oferta tylko na jeden lokal

W Gdańsku w 2015 roku zgłoszono 8 tysięcy nowych działalności gospodarczych, władze miasta liczą więc, że znajdą się chętni na proponowane w pierwszej edycji konkursu lokale. Ale mają też przygotowany wariant, na wypadek jeśli zainteresowanych tą ofertą będzie za mało - to oferta dla drugo- i trzeciorocznych, czyli przedsiębiorców z dłuższym stażem.

Dla prowadzących drugi rok działalność gospodarczą w pierwszym roku czynsz wynosił będzie 40 proc. zaoferowanej stawki, w drugim roku najmu - 70 proc. stawki. 100 proc. tej stawki najemca zapłaci dopiero po 24 miesiącach. Prowadzący działalność trzeci rok w pierwszym roku najmu zapłacą 70 proc. zoferowanej stawki, a po 12 miesiącach - 100 proc. tej stawki.

Przedsiębiorca przystępujący do konkursu może złożyć tylko jedną ofertę na jeden wybrany przez siebie lokal z wykazu i nie może wynajmować od Gminy Miasta Gdańska innego komunalnego lokalu użytkowego. Oferty wystawionych w ramach programu lokali należy składać do Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych przy ul. Dyrekcyjnej 6 w Gdańsku do 16 grudnia 2016 r. do godziny 15:30.


Więcej informacji dotyczących konkursu ofert (ze zdjeciami lokali) dla podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą znajduje na stronie GZNK.TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024