Wręczenie Nagrody im. L. Bądkowskiego
To już trzynasta edycja Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego. W niedzielę 5 czerwca podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku wyłonieni zostaną zwycięzcy w następujących kategoriach:
- Gdańska Organizacja Pozarządowa Roku 2021
- Gdański Społecznik Roku 2021
- Gdański Darczyńca Roku 2021
Ceremonia wręczenia nagród będzie miała miejsce na scenie głównej Strefy Społecznej (obok ECS) o godzinie 12.00. Będzie ją można śledzić na żywo na portalu gdansk.pl.
Czym jest Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego?
Nagrodę im. Lecha Bądkowskiego ustanowił w 2001 roku Prezydent Miasta Gdańska, śp. Paweł Adamowicz, dla podkreślenia roli i wkładu organizacji pozarządowych w budowanie społeczeństwa obywatelskiego i rozwiązywanie lokalnych problemów. Od roku 2013 nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: dla najlepszej Organizacji pozarządowej Roku, dla Gdańskiego Darczyńcy Roku i dla Gdańskiego Społecznika Roku. Nagroda im. Bądkowskiego jest formą docenienia społecznych działań gdańszczanek i gdańszczan zarówno w organizacjach pozarządowych, jak i indywidualnie oraz ich zaangażowania finansowego we wspieranie ważnych społecznie inicjatyw.
Przez lata laureatami nagrody byli m.in. Fundacja Teneo, Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina
w Gdańsku, Stowarzyszenia Nowy Port Sztuki, Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, Hospicjum Pomorze Dzieciom czy Aneta Rostkowska-Baczyńska, Helena Turk, Grzegorz Kozłowski, Eugeniusz Erdmann.
Kim był Lech Bądkowski?
Patron Nagrody, Lech Bądkowski, był publicystą, pisarzem, działaczem społecznym i politycznym, Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska. Był też twórcą i popularyzatorem myśli samorządowej i w ustroju totalitarnym wychowawcą młodych pokoleń do samodzielnej pracy. W trakcie II wojny światowej walczył w bitwach m.in. nad Bzurą, pod Narvikiem, był żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych we Francji i Wielkiej Brytanii, był przeszkolonym cichociemnym do zadań specjalnych. Za waleczność odznaczony został Orderem Virtuti Militari. Po powrocie do Polski zamieszkał w Gdańsku i rozpoczął pracę jako dziennikarz, a potem literat, w 1956 współtworzył Zrzeszenie Kaszubskie, późniejsze Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. W latach 60-80 był głównym ideologiem ZKP, a także niekwestionowanym przywódcą i autorytetem opozycji demokratycznej w Gdańsku. Przez służby bezpieczeństwa określony kryptonimem Inspirator. W sierpniu 1980 Bądkowski stanął na czele delegacji gdańskich pisarzy i poparł strajkujących stoczniowców. Został rzecznikiem prasowym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, a także członkiem grupy negocjującej Porozumienia Gdańskie, był jednym z sygnatariuszy Porozumień. We wrześniu 1980 roku utworzył pierwszą niezależną rubrykę w oficjalnej gazecie Dziennik Bałtycki, pod nazwą Samorządność, którą w 1981 roku przekształcił w tygodnik. Jego pogrzeb w 1984 stał się demonstracją wolnościową przybyłych kilku tysięcy osób.
Organizacja Pozarządowa Roku
Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w kategorii „Gdańskiej Organizacji Pozarządowej Roku”, przyznawana jest organizacji pozarządowej, która ma siedzibę i działa na terenie Gdańska i w sposób widoczny przyczyniła się do rozwoju sektora organizacji pozarządowych w Gdańsku i jej działalność służy interesom Miasta oraz jego mieszkańców.
Darczyńca Roku
Nagroda w kategorii „Gdańskiego Darczyńcy Roku” przyznawana jest osobie fizycznej lub prawnej, która z własnych środków, w tym także z dochodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej, udziela pomocy i wsparcia finansowo-rzeczowego mieszkańcom Gdańska lub organizacjom pozarządowym działającym na rzecz mieszkańców Gdańska.
Społecznik Roku
Nagroda w kategorii „Gdańskiego Społecznika Roku” przyznawana jest osobie fizycznej, która zaangażowana jest w działalność społeczną na rzecz mieszkańców Miasta Gdańska i przyczynia się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. W szczególnie uzasadnionych sytuacjach dopuszcza się przyznanie Nagrody w kategorii „Gdańskiego Społecznika Roku” dwóm osobom.