• Start
  • Wiadomości
  • Wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności w Gdańsku. Czym się zajmują?

Wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności goszczą w Gdańsku. Czym się zajmują?

W kwietniu Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku gości grupę 10 wolontariuszy zagranicznych w ramach programu Europejski Korpus Solidarności. Ich zadaniem jest przede wszystkim promowanie 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, co czynią poprzez działania edukacyjne i realną pracę na rzecz Gdańska i jego społeczności.
21.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności będą wspierać lokalne gdańskiej środowisko w różny sposób
Wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności będą wspierać lokalne gdańskiej środowisko w różny sposób
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Goście to studenci i młodzi absolwenci z Grecji, Hiszpanii, Azerbejdżanu, Włoch, Pakistanu i Francji. W Gdańsku goszczą od 8 kwietnia, pod opieką Regionalnego Centrum Wolontariatu. Pierwsze tygodnie spędzili na zajęciach integracyjnych i poznawaniu miasta, wzięli także udział w cyklu warsztatów, uczestnicząc między innymi w symulacji obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a później sami przygotowali i przeprowadzili swoje warsztaty on-line z uczniami XIV Liceum Ogólnokształcącego i Gdańskiej Autonomicznej Szkoły Podstawowej, a także z młodzieżą w dwóch świetlicach Caritas i grupą z Domu Sąsiedzkiego Fundacji RC we Wrzeszczu.

W sumie w zajęciach tych udział wzięło ponad 200 młodych gdańszczanek i gdańszczan. Tematyka warsztatów oscylowała wokół 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (Agenda 2030 ONZ).

-  Projekt Europejski Korpus Solidarności bazuje na motywacjach i umiejętnościach wolontariuszy - mówi Szymon Knitter, koordynator wolontariatu zagranicznego w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - Nasi goście mają już, czy też zdobywają obecnie, wykształcenie w kierunkach związanych z Agendą, bądź też są pasjonatami danej dziedziny. Podczas warsztatów z młodzieżą poruszali m.in. tematy związane z równością w edukacji, równouprawnieniem, zrównoważonym rozwojem miast, zdrowiem psychicznym, gospodarką zero waste. Ich celem było także włączenie młodych gdańszczan do dyskusji na temat, jak przełożyć globalne wyzwania społeczne Agendy na “lokalne podwórko” naszego miasta.

Pobyt dziesięciorga wolontariuszy to także ich fizyczne zaangażowanie w pracę na rzecz społeczności lokalnej, do której zaprosiły ich lokalne organizacje pozarządowe i instytucje. 

Wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności w Gdańsku, odprawa przed magistratem, 21 kwietnia
Wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności w Gdańsku, odprawa przed magistratem, 21 kwietnia
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Działania rozpoczęli od wsparcia Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miasta Gdańska w przeprowadzeniu audytu infrastruktury rowerowej (chodziło przede wszystkim o ich spojrzenie z zewnątrz na wyznaczone do modernizacji miejsca i wykonanie dokumentacji zdjęciowej). 

W czwartek, 22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tego dnia część gości będzie sprzątać teren wokół Pustego Stawu na Stogach, druga grupa weźmie udział w urządzaniu zielonego terenu przy Domu Sąsiedzkim w Pieckach-Migowie.

Warto zaznaczyć, że w ramach przygotowań do Dnia Ziemi wolontariusze przygotowali na FB zestaw dobrych praktyk, różnych działań na rzecz naszej planety, które może przeprowadzić każdy z nas.

Wolontariuszy jest dziesięcioro, z 6 krajów
Wolontariuszy jest dziesięcioro, z 6 krajów
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Kolejnego dnia, wraz z pracownikami Gdańskich Nieruchomości, wolontariusze zamalowywać będą niechciane graffiti na ścianach kamienic. Wesprą również Dział Zieleni Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni przy przenoszeniu migrujących płazów w Oliwie.

W przyszłym tygodniu z kolei, od Fundacji Machina Zmian dowiedzą się, jak audytować plaże publiczne pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami i pomogą w tym audycie; wesprą takżę Grupę Badawczą Ptaków Wodnych KULING przy remoncie infrastruktury wokół ptasich rezerwatów na Wyspie Sobieszewskiej. 

 

Relację z pobytu dziesięciorga gości w naszym mieście śledzić można na Facebooku Regionalnego Centrum Wolontariatu

- Obecność naszych gości wpisuje się w przygotowania do objęcia przez Miasto Gdańsk tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu w 2022 roku - zaznacza Szymon Knitter. - Otrzymanie tego tytułu to okazja do pokazania wolontariatu w naszym mieście, także tego zagranicznego. Osiem gdańskich NGO`sów od lat stale gości wolontariuszy spoza naszego kraju. Jako Regionalne Centrum Wolontariatu planujemy także za rok przyjąć podobnej wielkości grupę, jak teraz.

 

Europejski Korpus Solidarności promuje wolontariat długoterminowy za granicą. Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku jest akredytowaną organizacją wysyłającą i pomagającą młodym ludziom wyjechać. Program oferuje wolontariaty od 2 do 12 miesięcy we wszystkich krajach UE (w przypadku wolontariatu grupowego czas jego realizacji wynosi 8 tygodni).

Więcej informacji na ten temat na stronie RCW 

 

TV

To przedszkole jest wzorem