• Start
  • Wiadomości
  • "Wolontariat niewinny". Protest w obronie obwinianych za śmierć prezydenta Adamowicza

"Wolontariat niewinny". Protest w obronie obwinianych za śmierć prezydenta Adamowicza

Prokuratura Regionalna w Gdańsku zakwestionowała jakość organizacji 28. finału WOŚP, podczas którego zamordowany został prezydent Paweł Adamowicz. Śledczy postawili zarzuty siedmiu osobom. W sobotę, 29 lutego, odbył się protest w obronie obwinianych "Wolontariat niewinny".
01.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Protestujący przed Dworem Artusa rozwiesili baner o treści: Tu są granice przyzwoitości
Protestujący przed Dworem Artusa rozwiesili baner o treści: "Tu jest granica przyzwoitości"
fot. Obywatele RP Gdańsk

 

We wtorek, 25 lutego, śledczy postawili zarzuty siedmiu osobom związanym z organizacją imprezy: dwóm funkcjonariuszom Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, urzędnikowi wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, 2 ochroniarzom oraz 2 pracownikom Regionalnego Centrum Wolontariatu.

Policjantom oraz urzędnikowi zarzuca się narażenie uczestników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz niedopełnienie obowiązków służbowych. Wolontariuszom oraz ochroniarzom - narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo uczestników imprezy w Gdańsku.

Do całej sytuacji odniósł się Jerzy Owsiak, który tego samego dnia wydał obszerne oświadczenie na swoim FB.

Pisał m.in. przygotowaniu WOŚP w Gdańsku:

“Tak samo profesjonalnie i z taką samą serdecznością, jak dwa, trzy lata temu i tak samo, jak w setkach innych miejsc”.

Pisał także:

"Mimo podnoszonych publicznie głosów w tej sprawie mam wręcz uczucie, że wszelkie wyniki śledztwa są ukrywane. Pojawiają się domysły i wątpliwości, które nie są w nawet najmniejszym stopniu wyjaśniane przez prokuraturę, ministra sprawiedliwości czy kogokolwiek władnego w tej sprawie” (..).

“Za to dziś, po 408 dniach od tragedii, prokurator postanowił postawić zarzuty 7 osobom, w tym bezpośrednim organizatorom Finału, których zaangażowanie i profesjonalizm znamy od lat."


W związku z działaniami Prokuratury Regionalnej w Gdańsku w sobotę, 29 lutego, Komitet Obrony Demokracji z regionu pomorskiego, Stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska oraz grupa Obywatele RP Gdańsk zorganizowali protest pod hasłem "Wolontariat Niewinny". Protest w obronie osób, którym stawiane są zarzuty przez gdańską prokuraturę. 

Członkowie w/w stowarzyszeń o godz. 14.00 spotkali się pod Fontanną Neptuna. Przed Dworem Artusa rozpostarli baner z napisem "Tu jest granica przyzwoitości". Udział w proteście wzięło kilkadziesiąt osób. 

 

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku