• Start
  • Wiadomości
  • Inspektor Sanitarny: woda w gdańskich kąpieliskach dobra, w Sopocie – przekroczone normy

Inspektor Sanitarny: woda w gdańskich kąpieliskach dobra, w Sopocie – przekroczone normy

Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny przedstawił najnowsze wyniki badań jakości wody w kąpieliskach w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Próby do badań pobrano w środę, 30 maja. Wyniki dla Gdańska i Gdyni wykazały, że obecność bakterii Escherichia coli oraz bakterii z grupy Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w kąpieliskach. Przekroczenia norm E. Coli stwierdzono z kolei w Sopocie.
01.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje o zanieczyszczeniu wody na kąpieliskach Sopocie. Gdańskie kąpieliska spełniają normy
Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje o zanieczyszczeniu wody na kąpieliskach Sopocie. Gdańskie kąpieliska spełniają normy
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Spółka Saur Neptun Gdańsk, która dysponuje analizami dla Gdańska i Sopotu przeprowadzonymi w swoim akredytowanym laboratorium (można je na bieżąco śledzić na stronie www.sng.com.pl, w zakładce "Aktualne badania jakości wody w kąpieliskach"), podkreśla, że przekroczenia w Sopocie nie mają związku z awaryjnym zrzutem ścieków do rzeki Motławy, który zakończył się 18 maja br.

- Przeżywalność Escherichia coli wodzie jest krótka, m.in. ze względu na brak właściwego pożywienia i działanie promieniowania ultrafioletowego. Populacje tych bakterii znikają w znaczącym stopniu od kilku godzin do 2-3 dni. Escherichia coli jest wskaźnikiem sanitarnym, a jej obecność w wodzie świadczy o świeżym zanieczyszczeniu fekalnym, nie rozmnaża się w wodzie – tłumaczy Magdalena Rusakiewicz, rzecznik SNG. - Wyniki badań Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarny stwierdzające przekroczenie E. Coli w Sopocie wskazują zatem na świeże zjawisko zanieczyszczenia, niezwiązanego z awaryjnym zrzutem do Motławy.

Podobną informację podaje zresztą w oficjalnym komunikacie Wojewódzki Inspektor Sanitarny:

- Stwierdzenie ponadnormatywnej liczby bakterii Escherichia coli może świadczyć o świeżym zanieczyszczeniu wody i prawdopodobnie nie jest skutkiem niedawnego awaryjnego zrzutu ścieków do wód Zatoki Gdańskiej - napisano.

W związku z przekroczeniem norm w Sopocie Wojewódzki Inspektor Sanitarny „rekomenduje nie korzystanie z kąpieli w wodach Zatoki Gdańskiej  w obszarze Sopotu”.

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie