• Start
  • Wiadomości
  • Władze Gdańska apelują: Już teraz odwiedzajmy groby bliskich, 1 listopada dla gości spoza miasta

Władze Gdańska apelują: Już teraz odwiedzajmy groby bliskich, 1 listopada dla gości spoza miasta 

Władze Gdańska apelują do mieszkanek i mieszkańców, aby w dobie nasilenia epidemii odwiedzali groby od najbliższego weekendu. Wyrazy szacunku i pamięci można złożyć w dni poprzedzające dzień Wszystkich Świętych. Pozwólmy, aby w niedzielę 1 listopada, mogły przyjechać na groby swoich bliskich osoby spoza Gdańska i Trójmiasta.
( Publikacja: 23.10.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia młodego mężczyznę w czarnej maseczce, który stoi przed mikrofonami radiowymi i telewizyjnymi. Widzimy głowę i ramiona postaci. W tle zdjęcia znajduje się prosta i szeroka główna aleja cmentarza na gdańskim Srebrzysku, po której w oddali idą dwie osoby
Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju, podczas piątkowego briefingu przy głównej bramie cmentarza na Srebrzysku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

- Wszystkich Świętych, to ważne święto w polskiej tradycji, ważne dla każdego z nas - powiedział w piątek, 23 października Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. - Jesteśmy jednocześnie w specjalnej sytuacji sanitarnej, wkrótce cały kraj będzie objęty strefą czerwoną i w tym kontekście chcielibyśmy się zwrócić do wszystkich gdańszczanek i gdańszczan o to by z myślą o zdrowiu i życiu naszych najbliższych zrezygnowali z wyjścia 1 listopada na groby. Wszystkich Świętych, to święto ponadlokalne. W tym dniu przyjadą do Gdańska osoby, które mają tu na cmentarzach swoich najbliższych. My gdańszczanie możemy pamiętać o naszych najbliższych we wszystkie inne dni w roku. Tego jednego dnia zostańmy w domu ze względu na naszych żyjących dziadków, babcie, mamy i ojców.

Piotr Grzelak zaapelował też o respektowanie zasad bezpieczeństwa epidemicznego na cmentarzach, w tym unikanie gromadzenia się w jednym miejscu, na przykład przy bramie wejściowej. 

- Apelujemy, aby nie korzystać tylko z jednego wejścia, ale z wielu wejść które gdańskie cmentarze posiadają, np. cmentarz Srebrzysko ma ich aż 14 - podkreśla Piotr Grzelak. - Na podstawie map, zamieszczonych w komunikacji miejskiej, na cmentarzach, zastanówmy się którędy wejść, by jak najszybciej dotrzeć do grobu bliskiej osoby.