• Start
  • Wiadomości
  • Witalij Kliczko. Gdańskie murale spodobały się merowi Kijowa, pokazał je na swoim Twitterze

Witalij Kliczko. Gdańskie murale spodobały się merowi Kijowa, pokazał je na swoim Twitterze

Dwa znakomite gdańskie murale - jeden przeciwko agresji Putina i drugi ze wsparciem dla Ukraińców - obiegły świat za pośrednictwem mediów społecznościowych. Teraz pokazał je na swoim Twitterze Witalij Kliczko, który najwyraźniej ucieszył się nie tylko z ich wysokiej artystycznej jakości, ale też z powodu podobizn, jakie tam znalazł.
( Publikacja: 17.03.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Witalij Kliczko z Lechem Wałęsą w Gdańsku, podczas wizyty we wrześniu 2014 roku
Witalij Kliczko z Lechem Wałęsą w Gdańsku, podczas wizyty we wrześniu 2014 roku
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Wpis Witalija Kliczki, byłego znakomitego boksera, obecnie mera Kijowa, ukazał się na Twitterze w czwartek, 17 marca. Treść dotyczy dwóch murali, które powstały na murze kolei przy przystanku PKM Gdańsk Jasień. Pierwszy przedstawia Putina w towarzystwie Stalina i Hitlera, a cała trójka ma -  jak na zbrodniarzy przystało -  oczy zasłonięte opaską, na której znajduje się napis "No more time" (Nigdy więcej).

Tuż obok powstał drugi mural, który przedstawia braci Witalija i Władimira Kliczków. Obaj są jednymi z najlepszych bokserów w historii tej dyscypliny sportu, a dzisiaj bronią Ukrainy przed rosyjską inwazją. Nad braćmi widnieje napis: "Together we stand" (Trzymamy się razem).

Murale to wspólna inicjatywa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, pomorskiego samorządu i znanego artysty Tuse. 

 

 

Zdjęcia gdańskich murali, które mer Kijowa Witalij Kliczko pokazał na swoim Twitterze
Zdjęcia gdańskich murali, które mer Kijowa Witalij Kliczko pokazał na swoim Twitterze
Witalij Kliczko Twitter

 

Mer Kijowa Witalij Kliczko jest najpopularniejszym, obok prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, ukraińskim przywódcą w dniach wojny obronnej przeciwko Rosji. Jest gotów bronić miasta z karabinem w ręku.

Gdańsk nie jest dla Witalija Kliczki obcym miastem. Mer Kijowa gościł u nas w 2014 roku jako jeden z liderów delegacji ukraińskiego ruchu społecznego Euromajdan, który został laureatem VII edycji Nagrody Lecha Wałęsy. 

Witalij Kliczko gościł też w Gdańsku w roku 2016 w Ergo Arenie, podczas Polsat Boxing Night, gdzie odbył się pojedynek pięściarski Głowacki vs Usyk.