Lechia najpierw w Pucharze Polski z Wisłą Kraków, potem w 1. lidze przeciwko Niecieczy

Piłkarzy Lechii czeka dziś ciężka przeprawa pod Wawelem. Nie będzie remisu, ponieważ jest to mecz Pucharu Polski, w którym musi być wyłoniony zwycięzca. Niezależnie od tego, warto zwrócić uwagę na “smaczki” tej konfrontacji: Wisła jest w Fortuna 1. Lidze jednym z głównych rywali Biało-Zielonych w walce o awans do Ekstraklasy, a lider gdańskiej drużyny - Luis Fernandez - jeszcze w zeszłym sezonie grał w zespole krakowskiego rywala. Pierwszy gwizdek w tym meczu zaplanowano na godz. 21.  
28.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Piłkarz w biało-zielonym stroju w walce o piłkę z piłkarzem w niebieskim stroju
Luis Fernandes potwierdził w ostatnim ligowym meczu z GKS Katowice, jak cennym jest zawodnikiem dla Biało-Zielonych. Kapitan Lechii strzelił dwa gole, zajmuje pierwsze miejsce w rankingu strzelców Fortuna 1. Ligi. Podczas pucharowego starcia w Krakowie nie zamierza spuścić z tonu. Nz. Luis Fernandez w meczu ligowym z Podbeskidziem Bielsko-Biała.
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Lechia w komplecie, zwarta i gotowa

Biało-Zieloni wyjechali na południe kraju w środę, 27 września. Zatrzymali się w wynajętym do końca tygodnia ośrodku treningowym w Woli Chorzelowskiej na Podkarpaciu. Zostaną tam do niedzieli, ponieważ na wyjeździe mają do rozegrania nie tylko mecz pucharowy z Wisłą Kraków, ale też trzy dni później spotkanie ligowe z Bruk Bet Termaliką Nieciecza. 

Trener Lechii Szymon Grabowski zabrał w tę podróż 23 zawodników. 

- Mam gotowy plan działania i skład personalny na mecz czwartkowy i niedzielny, ale wszystkich decyzjach będzie można się dowiedzieć przed samymi spotkaniami - mówi Szymon Grabowski. 

Lechia - GKS Katowice 5:1. Świetny mecz Luisa Fernandeza, dwie czerwone kartki gości

Kraków, a nie Gdańsk - z jakiego powodu?

Dlaczego mecz I rundy (1/32 finału) Fortuna Pucharu Polski odbędzie się w Krakowie, a nie w Gdańsku? Chodzi o to, że gospodarzem jest drużyna niżej notowana w minionym sezonie. Wprawdzie i Lechia i Wisła grają teraz w Fortuna 1. Lidze, ale jeszcze rok temu gdańszczanie walczyli w ekstraklasie, ale ich rywale byli właśnie w Fortuna 1. Lidze, a więc o jedno piętro rozgrywkowe niżej.

Obecnie Wisła i Lechia grają w tej samej klasie rozgrywkowej, ponieważ gdańszczanie spadli z ekstraklasy. W tabeli Fortuna 1. Ligi Biało-Zieloni są na pozycji 8., natomiast “Biała Gwiazda” - na 10. To znacznie poniżej oczekiwań, ponieważ obie drużyny celują w awans do ekstraklasy i obie pokazują w ostatnim czasie zwyżkę dyspozycji sportowej. 

Lechia - Znicz Pruszków 1:0. Ciężki mecz i prawie 9 tysięcy widzów na Polsat Plus Arena Gdańsk

Ciekawy mecz - gdzie go oglądać?

Szykuje się wyjątkowo atrakcyjne starcie dwóch znanych marek piłkarskich, które obecnie są na dorobku. U progu sezonu doszło do zwarcia między klubami, bowiem Krakusi dogryźli nowemu właścicielowi Lechii, że chciał najpierw kupić Wisłę, ale jego oferta nie była dość wiarygodna i atrakcyjna. W odpowiedzi Lechia pozbawiła Wisłę jej lidera - Luisa Fernandesa, który jest teraz kapitanem Biało-Zielonych i zapowiada twardą walkę w Krakowie.

Obecnie Lechia uważana jest przez profesjonalny portal Transfermarkt za najdroższą drużynę w Fortuna 1. Lidze, o łącznej wartości 7,75 mln euro. Wisła Kraków wyceniana jest przez ten sam portal na 6,46 mln euro, co daje jej pod tym względem trzecie miejsce w Fortuna 1. Lidze. 

Sędzią zawodów będzie Jarosław Przybył z Kluczborka. Wspierać go będą asystenci: Marek Arys i Marcin Janawa. Na sędziego technicznego wyznaczono Roberta Marciniaka, zaś sędziami VAR są Damian Sylwestrzak i Arkadiusz Kamil Wójcik.

Początek czwartkowego spotkania Wisła Kraków vs. Lechia Gdańsk o godzinie 21:00. Transmisję z meczu przeprowadzi Polsat Sport.