• Start
  • Wiadomości
  • Wigilia dla potrzebujących i samotnych. Spotkali się przy wigilijnym stole

Wigilia dla potrzebujących i samotnych. Spotkali się przy wigilijnym stole w Wielkiej Zbrojowni

W sobotę, 24 grudnia o godz. 12.00 w Wielkiej Zbrojowni przy Targu Węglowym odbyła się coroczna wigilia dla osób potrzebujących i samotnych. W tym roku, po przerwie spowodowanej pandemią, spotkanie odbyło się w tradycyjnej formule. Na stole nie zabrakło pierogów, barszczu czy bigosu.
( 24.12.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilkanaście osób w pomieszczeniu przy stołach, na których ustawione jest jedzenie na talerzach
Potrzebujący i samotni spotkali się przy wigilijnym stole w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Wigilia dla potrzebujących wróciła po pandemii

Z uwagi na okres pandemii, w ostatnich latach z inicjatywy Piotra Dzika, radnego Rady Miasta Gdańska, przedsiębiorcy organizowali alternatywną formę wigilijnej wieczerzy. Paczki żywnościowe były rozwożone rodzinom w potrzebie, samotnym matkom czy osobom w kryzysie bezdomności, przebywającym w gdańskich noclegowniach.

- Od lat przyświeca nam motto: nikt nie jest za biedny, by pomóc drugiemu i nikt nie jest tak bogaty, aby nie potrzebował pomocy drugiego człowieka - mówił radny Piotr Dzik. - Chcemy, aby ten stół łączył ludzi, a nie dzielił. Wszystkim życzę spokojnych i radosnych świąt.

 

Wśród częstujących byli m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz
Wśród częstujących byli m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Na stołach barszcz, pierogi, bigos, kaczka ...

W Gdańsku wigilia dla potrzebujących organizowana jest przez Polską Izbę Gospodarczą Restauratorów i Hotelarzy, a w tym roku wydarzenie współorganizowane było z Duszpasterstwem Akademickim "Górka". Odbyła się ona po raz 32. Na stołach nie zabrakło barszczu, pierogów, bigosu, czy kaczki z kapustą i grzybami.

- Radny Piotr Dzik jest przykładem, że Solidarność to nie są tylko wielkie hasła. To praca na co dzień i za to bardzo dziękuje - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Życzę wszystkim, żeby mimo różnych trudności życiowych, które nas dotykają, żebyście znaleźli w sobie siłę, żeby z tymi trudnościami walczyć i by zawsze blisko was byli ci, którzy są gotowi wyciągnąć pomocną dłoń.

 

... zastępcy prezydent Piotr Borawski i Piotr Grzelak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak
... zastępcy prezydent Piotr Borawski i Piotr Grzelak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się, aby w tym roku po raz kolejny odbyła się ta wigilia, żebyśmy mogli podzielić się opłatkiem, żebyśmy mogli zjeść wspólny posiłek. Życzę państwu przede wszystkim zdrowych świąt, ale także abyście zawsze mieli obok siebie tak życzliwych ludzi, jak ci, którzy dzisiaj dla Was przygotowali tą wigilię - dodała Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

Łamanie opłatkiem i śpiewanie kolęd

Na spotkaniu nie zabrakło łamania się opłatkiem i tradycyjnego śpiewania kolęd. Dzięki przygotowanym opakowaniom pozostałą żywność można było zabrać do domu. Dodatkowo goście otrzymali paczki z żywnością.

W wydarzeniu udział wzięli także zastępcy prezydent Gdańska Piotr Grzelak i Piotr Borawski, Arcybiskup Metropolita Gdański Tadeusz Wojda, ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz o. Michał Osek, przeor Klasztoru Dominikanów w Gdańsku.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ