• Start
  • Wiadomości
  • W sobotę wielkopostny koncert Polskiego Chóru Kameralnego. W programie „Stabat Mater”

W sobotę wielkopostny koncert Polskiego Chóru Kameralnego. W programie „Stabat Mater”

W 17. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II, w sobotę, 2 kwietnia 2022 roku Polski Chór Kameralny zaprasza na wyjątkowy koncert. O godzinie 19.30 w Archikatedrze Oliwskiej rozbrzmi „Stabat Mater” Antonína Dvořáka. Po koncercie odbędzie się zbiórka pieniężna na rzecz uchodźców z Ukrainy.
01.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Polski Chór Kameralny zaprasza na sobotni koncert wielkopostny do Archikatedry Oliwskiej
Polski Chór Kameralny zaprasza na sobotni koncert wielkopostny do Archikatedry Oliwskiej
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


- Minęło siedemnaście lat, kiedy „odszedł do domu Ojca”. W rocznicę śmierci Jana Pawła II zatrzymajmy się w chwili wspomnienia i zadumy nad przemijalnością - zaprasza Polskie Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. - Był dla nas kimś wyjątkowym - wracając do jego myśli, dotykamy jakby wieczności, która trwała, trwa i będzie trwać. Takie chwile powrotów są dla jednych obrazem przywołanym z serdecznej pamięci, dla innych - żywą myślą, dla jeszcze innych - wspomnieniem barwy, kształtu czy wyglądu.

Podczas sobotniego koncertu wielkopostnego, 2 kwietnia, w Archikatedrze Oliwskiej (Gdańsk, ul. Cystersów 17) w wykonaniu Polskiego Chórku Kameralnego zabrzmi „Stabat Mater” Antonína Dvořáka, Nieprzypadkowo. Dla kompozytora powrotem do ukochanej, zmarłej córki Josefy była muzyka. W zaczerpniętym z XIII-wiecznej sekwencji Jacopona da Todi tekście „Stabat Mater” odnajdował uczucia, jakie towarzyszyły mu w chwili odejścia dziecka.

Muzyka oratorium, głęboko wnikająca w warstwę słowną sekwencji, przedstawia w swoim charakterze różnorodność nastrojów jej tekstu. Siedem części o refleksyjnym charakterze staje się formą medytacji pasyjnej prowadzącej do kończącej utwór ekstatycznej wizji przyszłego zmartwychwstania. W ostatniej fudze Amen kompozytor zawarł przesłanie sensu przyszłego szczęśliwego życia, oparte o wynikające z filozofii chrześcijańskiej osobiste przekonania religijne.

Kameralność otworu podkreśla osobisty charakter wypowiedzi kompozytora, pozwalając na odnajdywaniu w niej uczucia pogodzenia się z losem. Muzyka prowadzi w meandry rozmyślań o sensie istnienia, relacji zachodzących między śmiercią i życiem. Bogactwo melodyczne i harmoniczne utworu staje się środkiem wyrazu pozwalającym na uspokojenie emocji, na refleksję ukazującą prawdziwy sens bycia tu i tam.

- Nie chodzi o to, jak twierdził święty Jan Paweł II, by zatapiać się w smutku, by uciec gdzieś daleko i tam rozpamiętywać swój żal, wspominać to, co było takie wyjątkowe. Wspomnienia to dar, który łączy nas tu… z tymi tam. Koją ból, przypominają najpiękniejsze chwile ze wspólnej przeszłości, przywołują uśmiech, potrafią wszystko. Pielęgnujmy je, wracając w modlitwach do bliskich naszym sercom, one nie pozwolą zapomnieć. Obejmijmy mocno we wspomnieniach tych już nieobecnych - naszych bliskich, odnajdując ich w muzycznym świecie „Stabat Mater” Antonina Dvořáka - zachęca Polski Chór Kameralny.

koncert_polskiego_choru_kameralnego_stabat_mater_plakat
mat. organizatora


Wykonawcy: Polski Chór Kameralny, Stanisław Krawczyński - dyrygent, Wioletta Fluda-Tkaczyk - fortepian, soliści: Jolanta Kowalska-Pawlikowska - sopran, Ewa Marciniec - alt, Maciej Gocman - tenor, Jarosław Bręk - bas.

Początek o godzinie 19:30. Bilety w cenie od 30 zł dostępne są na stronie www.bilety24.pl oraz na godzinę przed koncertem w Archikatedrze Oliwskiej. Po koncercie odbędzie się zbiórka pieniężna na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Oprac. AO

7. Gdański Festiwal Kultury Żydowskiej Shalom Polin od piątku do niedzieli na Uniwersytecie Gdańskim

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna