- Minęło siedemnaście lat, kiedy „odszedł do domu Ojca”. W rocznicę śmierci Jana Pawła II zatrzymajmy się w chwili wspomnienia i zadumy nad przemijalnością - zaprasza Polskie Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. - Był dla nas kimś wyjątkowym - wracając do jego myśli, dotykamy jakby wieczności, która trwała, trwa i będzie trwać. Takie chwile powrotów są dla jednych obrazem przywołanym z serdecznej pamięci, dla innych - żywą myślą, dla jeszcze innych - wspomnieniem barwy, kształtu czy wyglądu.
Podczas sobotniego koncertu wielkopostnego, 2 kwietnia, w Archikatedrze Oliwskiej (Gdańsk, ul. Cystersów 17) w wykonaniu Polskiego Chórku Kameralnego zabrzmi „Stabat Mater” Antonína Dvořáka, Nieprzypadkowo. Dla kompozytora powrotem do ukochanej, zmarłej córki Josefy była muzyka. W zaczerpniętym z XIII-wiecznej sekwencji Jacopona da Todi tekście „Stabat Mater” odnajdował uczucia, jakie towarzyszyły mu w chwili odejścia dziecka.
Muzyka oratorium, głęboko wnikająca w warstwę słowną sekwencji, przedstawia w swoim charakterze różnorodność nastrojów jej tekstu. Siedem części o refleksyjnym charakterze staje się formą medytacji pasyjnej prowadzącej do kończącej utwór ekstatycznej wizji przyszłego zmartwychwstania. W ostatniej fudze Amen kompozytor zawarł przesłanie sensu przyszłego szczęśliwego życia, oparte o wynikające z filozofii chrześcijańskiej osobiste przekonania religijne.
Kameralność otworu podkreśla osobisty charakter wypowiedzi kompozytora, pozwalając na odnajdywaniu w niej uczucia pogodzenia się z losem. Muzyka prowadzi w meandry rozmyślań o sensie istnienia, relacji zachodzących między śmiercią i życiem. Bogactwo melodyczne i harmoniczne utworu staje się środkiem wyrazu pozwalającym na uspokojenie emocji, na refleksję ukazującą prawdziwy sens bycia tu i tam.
- Nie chodzi o to, jak twierdził święty Jan Paweł II, by zatapiać się w smutku, by uciec gdzieś daleko i tam rozpamiętywać swój żal, wspominać to, co było takie wyjątkowe. Wspomnienia to dar, który łączy nas tu… z tymi tam. Koją ból, przypominają najpiękniejsze chwile ze wspólnej przeszłości, przywołują uśmiech, potrafią wszystko. Pielęgnujmy je, wracając w modlitwach do bliskich naszym sercom, one nie pozwolą zapomnieć. Obejmijmy mocno we wspomnieniach tych już nieobecnych - naszych bliskich, odnajdując ich w muzycznym świecie „Stabat Mater” Antonina Dvořáka - zachęca Polski Chór Kameralny.
Wykonawcy: Polski Chór Kameralny, Stanisław Krawczyński - dyrygent, Wioletta Fluda-Tkaczyk - fortepian, soliści: Jolanta Kowalska-Pawlikowska - sopran, Ewa Marciniec - alt, Maciej Gocman - tenor, Jarosław Bręk - bas.
Początek o godzinie 19:30. Bilety w cenie od 30 zł dostępne są na stronie www.bilety24.pl oraz na godzinę przed koncertem w Archikatedrze Oliwskiej. Po koncercie odbędzie się zbiórka pieniężna na rzecz uchodźców z Ukrainy.
Oprac. AO
7. Gdański Festiwal Kultury Żydowskiej Shalom Polin od piątku do niedzieli na Uniwersytecie Gdańskim