Wielka Zbrojownia otwarta od wtorku. Pasażu nie będzie

Nie tyle brak dobrej woli, co problemy z ogrzewaniem są powodem dla którego Akademia Sztuk Pięknych nie da gdańszczanom stałego przejścia przez Zbrojownię. Od wtorku, 8 grudnia, zabytkowy gmach ma być dla miasta ważnym ośrodkiem kulturotwórczym.
08.12.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zbrojownia przez długie lata była dla mieszkańców wygodnym przejściem z Tkackiej na Targ Węglowy. Zdaniem władz ASP, nie jest to już możliwe.

Próba generalna miała miejsce w sobotę, 5 grudnia. Była nią uroczysta inauguracja działalności Zbrojowni Sztuki podczas gali 70-lecia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszkańcy i turyści mogą zwiedzać to wyjątkowe miejsce od wtorku 8 grudnia, od godz. 12.

Wiele osób spotka zapewne rozczarowanie. Wielka Zbrojownia przez długie lata stanowiła wygodne przejście z ul. Tkackiej na Targ Węglowy - było to w czasach, gdy funkcjonowały tam sklepy, delitakesy. Teraz, zdaniem uczelni, nie będzie to możliwe. 

- Pasaż nie będzie otwarty - mówi rzecznik ASP w Gdańsku Marek Kraska. - Na tę chwilę wejście do Zbrojowni jest jedynie od ulicy Tkackiej. Uczelnia nie zakłada, że wejście będzie otwarte z dwóch stron na stałe. Założenie jest takie, że parter Zbrojowni Sztuki nie ma być wyłącznie pasażem, tylko przestrzenią, która pełni funkcje wystawiennicze, warsztatowe i związane z działalnością kulturalną i artystyczną, a nie funkcje przejścia dla pieszych.


Plany są artystyczne

Jak wyjaśnia rzecznik, na taką decyzję wpływ miały czynniki zewnętrzne.

- Możliwe, że w okresie letnim, tak jak miało to miejsce podczas tegorocznej wystawy Najlepsze Dyplomy ASP, będzie możliwość wejścia z obu stron - dodaje Kraska. - Ale będzie to uzależnione od konkretnego wydarzenia i od pór roku. Wiąże się to z kwestiami organizacyjnymi i porządkowymi, przede wszystkim kwestią ogrzewania tej przestrzeni, utrzymania odpowiedniej temperatury w środku.

Dodatkową przeszkodą jest to, że od strony Targu Węglowego prace remontowe mają trwać do końca 2017 r.

Wielka Zbrojownia mieści się przy Targu Węglowym, tuż obok gmachu Teatru Wybrzeże. Wybudowano ją na początku XVII w. Rozpoczęty trzy lata temu remont nie tylko miał służyć renowacji tego zabytku, ale także nadać mu większe znaczenie.

Zainaugurowana w tym miejscu Zbrojownia Sztuki będzie realizować różne działania kulturotwórcze, dlatego została podzielona na cztery strefy: galerię, część warsztatową, czytelnię oraz miejsce poświęcone kolekcjom. Są już pierwsze plany artystyczne, wśród których jest wystawa przekrojowa. 


Nie tylko ten chłód

Problemy z ogrzewaniem gmachu nie są obecnie jedyną przeszkodą.

- Od strony Targu Węglowego prowadzone są jeszcze prace związane z remontem piwnicy. Zgodnie z zapowiedziami, zakończą się pod koniec 2017 roku - dodaje Kraska.

Na ile prawdopodobne jest, że w sezonie letnim Zbrojownia Sztuki będzie będzie pełniła również funkcję pasażu dla mieszkańców?

- Uczelnia jest w kontakcie z władzami miasta, te kwestie są konsultowane - komentuje Kraska. - W tym momencie jednak ta sprawa wygląda tak, jak przedstawiłem.

Wielka Zbrojownia od strony skrzyżowania ul. Tkackiej z Piwną. Tędy można teraz wchodzić do Zbrojowni Sztuki, która od 8 grudnia prowadzi działania kulturotwórcze.

We wtorek, 8 grudnia, publiczne otwarcie Zbrojowni Sztuki połączono z wernisażem wystawy „Metafora i rzeczywistość. Akademia Sztuk Pięknych w latach 2005-2015”. Prace można oglądać codziennie z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 12-18, wystawa potrwa do 17 stycznia 2016 roku. Wstęp wolny.

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo