• Start
  • Wiadomości
  • Wielka Aleja Lipowa. Szczepienie korzeni drzew ma zapewnić im lepszą ochronę i odżywianie

Wielka Aleja Lipowa. Szczepionki podane do korzeni drzew mają zapewnić im lepszą ochronę i odżywianie

W Wielkiej Alei Lipowej rozpoczęła się mikrobiologiczna rewitalizacja korzeni drzew, czyli ich szczepienie. Preparat zaaplikowany do korzeni zabytkowych lip zapewni im lepsze odżywianie i ochronę. Z pracującym przy szczepieniu Jerzym Nieswadbą, w czwartek 2 września, spotkała się Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
02.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konserwator zieleni Jerzy Nieswadba prezentuje preparat, którym szczepiona jest gdańska Wielka Aleja Lipowa
Konserwator zieleni Jerzy Nieswadba prezentuje preparat, którym szczepiona jest gdańska Wielka Aleja Lipowa
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Podczas spotkania prezydent dopytywała o szczegóły związane z zabiegami przeprowadzanymi w Alei Lipowej. Jerzy Nieswadba, który wykonuje szczepienia drzew. Opowiadał o procesie pozyskiwania materiału do przygotowania preparatu, który następnie wprowadzany jest w glebę. Zaprezentował także w jaki sposób wykonuje szczepienia.

 

Szczepienie - jak to się robi?

Szczepionka podawana jest na głębokość około 20 - 30 cm w głąb ziemi, w miejscach, gdzie znajdują się drobne korzenie drzew.

Do podłoża, na którym rosną lipy, za pomocą specjalnych lanc, wprowadzone zostaną żywe strzępki wyselekcjonowanych grzybów. Wytworzona w ten sposób symbioza korzeni drzew i grzybów zwana jest fachowo mikoryzą. Dzięki grzybom drzewa będą mogły łatwiej pozyskiwać z podłoża wodę, sole mineralne i inne mikroelementy. Co więcej aplikacja strzępków grzybów zadziała jak swoista szczepionka dla drzew, która zmniejszy ich podatność na choroby, a także ograniczy liczbę występujących w glebie szkodników – larw i nicieni chorobotwórczych.

 

By szczepionka miała możliwość wniknąć w system korzeniowy drzew, każde z nich podlane zostanie 450 litrami wody (w trzech cyklach po 150 l), co zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu podłoża
By szczepionka miała możliwość wniknąć w system korzeniowy drzew, każde z nich podlane zostanie 450 litrami wody (w trzech cyklach po 150 l), co zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu podłoża
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Obecne w szczepionce bakterie, działają jak naturalny nawóz, zwiększają zdolności do pozyskiwania azotu przez drzewa, co wpływa na ich prawidłowy wzrost.

Szczepionka ma formę zawiesiny wodnej z dodatkiem hydrożelu. Jedna dawka zawiera 20 ml szczepionki, a każde z drzew otrzyma w sumie 30 dawek.

 

Szczepienia i co dalej?

Oprócz samego szczepienia, miejsca gdzie rosną lipy, zostaną dodatkowo nawożone preparatem bogatym w kwasy humusowe. Poprawią one żyzność gleby i pozytywnie wpłyną na rozwój systemu korzeniowego. Z kolei powierzchnie pod koronami drzew spryskane będą roztworem stanowiącym pożywkę dla mikroorganizmów szczepionki, stymulując ich rozwój i wzrost.

By szczepionka miała możliwość wniknąć w system korzeniowy drzew, każde z nich podlane zostanie 450 litrami wody (w trzech cyklach po 150 l), co zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu podłoża.

Na efekty prac trzeba będzie poczekać. Ze względu na czas, jaki bakterie będą potrzebowały na adaptację i rozwój, efekt wizualny może być widoczny dopiero po dwóch-trzech latach.

 

Po lewej stoi konserwator zieleni - starszy mężczyzna z posiwiałymi włosami i posiwiałą brodą. Po prawej - prezydent Gdańska, która trzyma w rękach i ogląda specjalny pręt-szpikulec, poprzez który wprowadza się preparat w podłoże
Szczepionka podawana jest przy pomocy tego aparatu na głębokość około 20 - 30 cm w głąb ziemi, w miejscach, gdzie znajdują się drobne korzenie drzew.
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Rewaloryzacja Wielkiej Alei Lipowej

Aplikacja szczepionek dla lip to jeden z zabiegów w procesie rewaloryzacji Wielkiej Alei Lipowej. W ramach rewitalizacji strefy korzeniowej zaszczepione zostaną 222 lipy. Potrzeba wykonania takich prac wskazana została po inwentaryzacji WAL, w 2019 roku. W pierwszej kolejności zaszczepione zostaną te lipy, które mają trudniejsze warunki glebowe, czyli rosnące w pasie między aleją Zwycięstwa, a Traktem Konnym, w przyszłości planowane jest zaszczepienie również lip rosnących po przeciwnej stronie alei Zwycięstwa.

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku