Wielbłądziątko czeka na swoje imię. Weź udział w konkursie Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

Wielbłądziątko, które przyszło ostatnio na świat w gdańskim zoo nie może pozostać anonimowe! Gdański Ogród Zoologiczny ogłosił konkurs na nadanie imienia samiczce. Propozycje można zgłaszać na profilu Facebookowym gdańskiego zwierzyńca do poniedziałku 27 marca.  
23.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pysk małego wielbłąda
Mała wielbłądzica, która wkrótce dostanie swoje imię, będzie pić mleko matki przez cały rok
fot. Krzysztof Mystkowski/ KFP.pl

Kim są rodzice wielbłądzicy?

Wielbłądziątko urodziło się w sobotę, 18 marca

W gdańskim ZOO przyszła na świat parka kotów pustynnych. Zobacz dwumiesięczne maleństwa

- Wieść o narodzinach samiczki wielbłąda bardzo szybko się rozniosła. Chwilowo mała przeniosła się ze swoją mamą do zadaszonego domku. Gdy tylko nabierze sił, będą mogli państwo zobaczyć ją na wybiegu - napisał Gdański Ogród Zoologiczny na Facebooku. 
 
Zoo zachęca jednocześnie do zabawy w wymyśleniu imienia dla zwierzątka.
 
- Mama malutkiej ma na imię Warszawka, a tata Elvis. Może to was jakoś nakieruje na ciekawy pomysł? - podpowiada gdańskie zoo. 

Jak można wziąć udział w konkursie?

Spośród propozycji podanych w komentarzach pod postem na Facebooku o konkursie na imię dla wielbłądzicy zoo wybierze trzy najpopularniejsze, które wezmą udział w dalszej części rywalizacji. 
Na propozycje imienia dla wielbłądziątka Gdański Ogród Zoologiczny czeka do poniedziałku, 27 marca.

Ile wielbłądów żyje w zoo? 

Stado wielbłądów dwugarbnych w Gdańsku, włącznie z maleństwem, które przyszło teraz na świat liczy cztery sztuki. To samica z Warszawy, która ma 17 lat i przebywa w oliwskim zwierzyńcu od 2008 r., 5-letni samiec z Francji Elvis mieszkający w zoo od 2018 r.  - to rodzice maleńkiej wielbłądzicy. Jest jeszcze samica z Krakowa
 
Grafika ogłaszająca konkurs na imię dla wielbłądzicy
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
Miejskie zoo ma też sześć wielbłądów jednogarbnych (dromaderów). To 30-letnia samica z Egiptu, 5-letnia samica urodzona w Gdańsku, dwa samce w wieku 9 i 15 lat oraz dwie samice urodzone w oliwskiej placówce 10 miesięcy temu. 

 

Ciekawostki o wielbłądzie
Wielbłąd dwugarbny (łac. Camelus bactrianus, ang. Baktrian camel - przyp. red.) żyje w Azji Środkowej na stepach, półpustyniach, pustyniach i terenach górzystych. 
 
Prowadzi dzienny tryb życia. Nocą śpi pod gołym niebem, a w ciągu dnia poszukuje jedzenia. Wielbłąd ma niezwykłą zdolność przetrwania długiego okresu bez wody. Kiedy pije, może wypić jednorazowo nawet do 120 litrów wody. Wielbłąd jest roślinożerny. Dziko żyjące osobniki zjadają m.in. tamaryszek, dziki czosnek i halofity.

Co słychać u gdańskich gepardów? Kończą 4 miesiące - rodzina zdrowa, maluchy rosną

Ciąża wielbłąda trwa od 12 do 14 miesięcy. Rodzi się zwykle jedno młode. Długość życia wynosi od 30 do 50 lat.
 
Specyficzny sposób poruszania się wielbłąda nazywany jest inochodem – nogi z jednej strony ciała zwierzęcia przemieszczają się jednocześnie.

 

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie