Rocznica agresji na Ukrainę. Będzie wielki wiec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców

Wielki Europejski Wiec Solidarności z Ukrainą na Placu Solidarności - jeden i wspólny dla całego Pomorza a wcześniej posiedzenie Grupy Roboczej Ukraina - Europejskiego Komitetu Regionów, wizyty studyjne w miejscach integracji i pomocy uchodźcom wojennym. To wydarzenia zaplanowane na rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, w piątek, 24.02. Przyjdź i okaż solidarność! Transmisje z tych wydarzeń nadamy rownież na portalu gdansk.pl.
17.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kilka osób nocą przed pomnikiem, ogromnymi trzema krzyżami trzymają flagi ukraińskie niebiesko-żołte
24.02.2022 r. dzień rozpoczęcia agresji rosyjskiej na Ukrainę. Wiec solidarności w Gdańsku
fot. Piotr Wittamn/gdansk.pl

Europejskie samorządy solidarne z Ukrainą

Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów, szefowie politycznych frakcji w EKR, a także członkowie Grupy Roboczej Ukraina, której szefuje prezydent Gdańska przyjadą w przyszłym tygodniu na specjalne posiedzenie do Gdańska.

- Od wybuchu wojny jesteśmy w ciągłym kontakcie w sprawie, najpierw pomocy, a teraz już planów dotyczących mechanizmów odbudowy zniszczonych miast Ukraińskich. Europejski Komitet Regionów jest najważniejszą w UE instytucją zrzeszającą samorządowców, na co dzień współpracujących także z Komisją Europejską. – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Obecność w Polsce, w naszym mieście moich koleżanek i kolegów z EKR w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę pokazuje, że wszyscy solidarnie stoimy po stronie wolnej Ukrainy, że w tej sprawie nie ma żadnych podziałów.

Posiedzenie Grupy Roboczej Ukraina odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności, przedstawiciele frakcji politycznych odwiedzą także miejsca udzielające pomocy, ale także integrujące społeczność uchodźców z mieszkańcami Gdańska.

Aleksandra Dulkiewicz oklaskuje prezydenta Zełenskiego w Brukseli, w Gdańsku będzie wiec dla Ukrainy

- Województwo Pomorskie wciąż bardzo aktywnie angażuje się w pomoc Ukrainie. Z naszego regionu regularnie wysyłane są konwoje ze sprzętem medycznym, żywnością, środkami czystości. Jadą na Ukrainę karetki i zakupione ze środków województwa agregaty prądotwórcze. Dajemy też dach nad głową i wszelką możliwą opiekę uchodźcom, a ranni leczeni są w naszych szpitalach. Tylko na integrację imigrantów, w tym oczywiście uchodźców z Ukrainy Województwo Pomorskie przeznaczyło już w sumie ponad 100 mln zł – zarówno ze środków unijnych, jak i z własnego budżetu - mówi Mieczysław Struk, marszałek Województwa Pomorskiego.

Wspólna manifestacja dla całego Pomorza

Wieczorem, o godz 18:00 odbędzie się antywojenny Europejski Wiec Solidarności z Ukrainą na Placu Solidarności. W trakcie wiecu zaplanowano wystąpienia gości, w tym trójmiejskich samorządowców, obecna będzie również wiceambasador Ukrainy w Polsce.

- Dokładnie rok temu spotkaliśmy się w Gdyni, Gdańsku i innych miastach w Polsce, by okazać solidarność z napadniętymi przez Rosję sąsiadami. Ale te wiece były potrzebne także nam, Polakom, którzy z jednej strony łączyli się w bólu z zaatakowanym narodem i obiecywali wsparcie, ale z drugiej, w chwili strachu i zaskoczenia w naturalny sposób chcieli być razem - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - My wszyscy, którzy byliśmy wówczas na tych placach, dotrzymaliśmy słowa - mieszkańcy, ramię w ramię z organizacjami pozarządowymi i samorządami - nieśliśmy wszelką pomoc. Minął rok, a wojna się nie skończyła. Nasi sąsiedzi nadal potrzebują wsparcia. Nie zapominajmy o tym, że na ich domy nadal spadają bomby. Pokażmy, że nadal jesteśmy razem.

tłum ludzi pod nocą, stoją pod bramą z napisem Stocznia Gdańska
24.02.2022 r. dzień rozpoczęcia agresji rosyjskiej na Ukrainę. Wiec solidarności w Gdańsku. W tym roku również potrzebny jest nasz udział
fot. PIotr Wittman/gdansk.pl

Wiec solidarności z Ukrainą w Gdańsku

Podczas wiecu wystąpią również ukraiński raper Skofka, Chór Opery Bałtyckiej i Chór Music Everywhere. Skofka jest popularnym ukraińskim raperem, ma 28 lat i pochodzi z Równego. Jego piosenka „Usłysz Hymn” osiągnęła ponad 35 mln wyświetleń. Tworzy muzykę, która opowiada o dramacie wojny. Od czasu debiutu w 2019 r. stał się jednym z czołowych artystów ukraińskiej sceny rapowej. W 2022 r. otrzymał nominację do nagrody YUNA 2022 w kategorii „Otwarcie roku”.

- Jestem dumny z nas jako społeczeństwa, bo przez ten rok naprawdę zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa. Kiedyś to my potrzebowaliśmy pomocy, a dziś spłacamy ten swoisty dług – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Pamiętam jak bardzo wzruszający to był moment, gdy podczas sesji rady miasta, niewiele ponad miesiąc po ataku Rosji, udało nam się połączyć przez komunikator z merem Białogrodu nad Dniestrem, dziś naszym miastem partnerskim. Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że pomóc należy natychmiast, zaraz po tym jak spadły pierwsze bomby, że nie ma ani chwili do stracenia. Dziś polskie miasta mają szansę stać się przewodnikiem dla miast ukraińskich w czasie procesu przedakcesyjnego do Unii Europejskiej, podobnie jak naszym przewodnikiem były miasta w zachodniej części Europy kilkanaście lat temu.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska