• Start
  • Wiadomości
  • Weekend festiwali. W niedzielę Trójmiejskie Targi Twórców

Weekend festiwali. W niedzielę - Trójmiejskie Targi Twórców

Ten weekend w Gdańsku upłynie przede wszystkim pod znakiem festiwali. W Filharmonii Bałtyckiej rozpoczyna się Gdański Festiwal Muzyczny, a na Placu Zebrań Ludowych wystąpi Organek w ramach Fala Festival. Z kolei Hevelianum zaprasza na Górę Gradową na warsztaty i pokazy w ramach Festiwalu Światła. Do tego czekają nas Europejska Noc Muzeów i Trójmiejskie Targi Twórców.
( Publikacja: 13.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Marek Brand to ważna postać dla teatru offowego w Trójmieście, teatrolog, reżyser, aktor, prozaik i dramaturg
Marek Brand to ważna postać dla teatru offowego w Trójmieście, teatrolog, reżyser, aktor, prozaik i dramaturg
fot. Anna Bobrowska / KFP

W niedzielę, 15 maja doroczny odpust św. Wojciecha w Gdańsku – pielgrzymki i msza św.

W piątek warto zajrzeć GAK Winda (ul. Racławicka 17), gdzie odbędzie się premiera czytania performatywnego „Przytul mnie” - najnowszej sztuki Marka Branda, gdańskiego dramaturga i reżysera. 

To dramat inspirowany wydarzeniami z listopada 2020 roku w Białorusi. Dwie dziennikarki telewizji Biełsat - Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa, zostały podczas relacjonowania akcji upamiętniającej, zamordowanego działacza Białoruskiej opozycji. Dziennikarki zostały zatrzymane przez reżim Łukaszenki pod pretekstem zorganizowania nielegalnej manifestacji. Do tej pory przytrzymywane są w więzieniu.

„Przytul mnie” wprost odwołuje się do tych wydarzeń. To dramat o dążeniu do wolności i sprawiedliwości, a poza aspektem politycznym i społecznym dotyka też takich uniwersalnych problemów, jak samotność, przyjaźń i miłość. Pokazuje siłę zdeterminowanych i zastraszanych kobiet, które stają do walki w obronie swoich przekonań i wolności w rzeczywistości wykreowanej przez mężczyzn, i jednocześnie obnaża mechanizmy władzy systemów totalitarnych i dyktatorskich, udających demokrację.

Tekst był rekomendowany polskim i zagranicznym teatrom przez jury konkursu dramaturgicznego „Aurora” w 2021 roku w Bydgoszczy, znalazł się też w półfinale konkursu Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna 2022.

W czytaniu weźmie udział dwunastu aktorów z trójmiejskich teatrów zawodowych i amatorskich, muzykę skomponował Marcin Wincenciak.

Początek o godzinie 19:00. Bilety 15 zł.

Gdański Festiwal Muzyczny zainauguruje koncert francusko-belgijskiej wiolonczelistki Camilli Thomas, która wystąpi z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
Gdański Festiwal Muzyczny zainauguruje koncert francusko-belgijskiej wiolonczelistki Camilli Thomas, która wystąpi z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
mat. prasowe

Także w piątek, w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, odbędzie się inauguracja jubileuszowej, 15. edycji Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Gwiazdą koncertu będzie wiolonczelistka Camille Thomas. 

Artystka ta jest pierwszą po 40 latach wiolonczelistką, która podpisała ekskluzywny kontrakt z renomowaną Deutsche Grammophon. Gra na wiolonczeli Stradivarius „Feuermann” (z 1730 roku), instrumencie, który należał do przyjaciela Chopina Auguste Franchomme i któremu Chopin z myślą o tym właśnie Stradivariusie zadedykował swój ostatni wydany za życia utwór - Sonatę g-moll op. 65.

Wiolonczelistce towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Pawła Przytockiego. Artyści wykonają kompozycję „Grave” Witolda Lutosławskiego, Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129 Roberta Schumanna, oraz VII Symfonię d-moll op. 70 - Antonina Dworzaka.

Początek o godzinie 19:00. Bilety: 22-90 zł.

Gdański Festiwal Światła to kolorowe, rozświetlone budynki, ale również okazja do eksperymentów naukowych i dobrej zabawy na świeżym powietrzu
Gdański Festiwal Światła to kolorowe, rozświetlone budynki, ale również okazja do eksperymentów naukowych i dobrej zabawy na świeżym powietrzu
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Od piątku do niedzieli moc atrakcji czeka na Górze Gradowej, gdzie z okazji Międzynarodowego Dnia Światła, Hevelianum zaprasza na Festiwal Światła: pokazy, wystawy i warsztaty, które łączy wspólny temat przewodni - światło, z całym spektrum możliwości jakie oferuje. W piątek odbywają się zajęcia dla szkół i grup zorganizowanych, natomiast w sobotę i w niedzielę festiwal jest dostępny dla wszystkich. 

Na najmłodszych uczestników i uczestniczki festiwalu czekają warsztaty edukacyjne o świetle, dorośli mogą wziąć udział w zajęciach artystycznych - malarskich bądź transdyscyplinarnych - oraz w warsztatach druku 3D, podczas których zaprojektują i stworzą trójwymiarową lampę naftową. Na pasjonatów sztuki i technologii czekają również liczne wystawy i instalacje w przestrzeni, natomiast na miłośników nauki, mobilne planetarium i obserwacje astronomiczne w Hevelianum. Wszyscy, bez względu na wiek i zainteresowania, są zaproszeni do udziału w grze terenowej „Podróż z prędkością światła”, podczas której wspólnie z francuskim fizykiem, Louisem de Broglie, rozwiążą tajemnicę zachowania cząsteczek światła i zwiedzą mało znane zakamarki Góry Gradowej. W sobotni wieczór Górę Gradową rozświetlą mappingi, grupa teatralna El Trupa Kabra porwie widzów w międzygwiezdną wyprawę ze spektaklem „Posłaniec Gwiazd”, a projekt MonoChromancer uświetni wieczór muzyczno-świetlną podróżą w krainę ambientu.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Na warsztaty dla dzieci i dorosłych obowiązują wcześniejsze zapisy, pozostałe wydarzenia są otwarte.

Szczegółowy program wydarzenia, mapka oraz zapisy na warsztaty, znajdują się na stronie internetowej wydarzenia: festiwalswiatla.hs3.pl.

Tomasza Organek jest laureatem wielu prestiżowych nagród i może pochwalić się dużą grupą fanów w kraju
Tomasza Organek jest laureatem wielu prestiżowych nagród i może pochwalić się dużą grupą fanów w kraju
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
W sobotę, 14 maja, fala muzyki zaleje Gdańsk za sprawą Fala Festival. To wyjątkowa atmosfera, zabawa do późnych godzin i morze muzyki - wystąpi ØRGANEK i MaJLo, odbędzie się silent disco, pojawią się dobrze znane food trucki i mnóstwo okazji do relaksu.
 
Wydarzenie rozpocznie koncert MaJLo, czyli Macieja Milewskiego - producenta, kompozytora, multiinstrumentalisty i wokalisty z Gdańska. Pod koniec 2020 roku ukazał się najnowszy album artysty - „Vestiges: The Scenes”. Single promujące wydawnictwo to „Dear Gunna” oraz „Złoto” z gościnnym udziałem Natalii Grosiak (Mikromusic). Następnie scenę przejmie zespół ØRGANEK - grupa powstała w 2013 roku z inicjatywy jej lidera, autora tekstów, opowiadań i muzyki, Tomasza Organka. Zespół wydał dwie płyty długogrające „Głupi” (2014) oraz „Czarna Madonna” (2016), które uzyskały status platynowej płyty. W lipcu 2021 roku ukazał się album „Ocali nas miłość”. Jesienią 2021 roku premierę miała najnowsza płyta „Na razie stoję, na razie patrzę”.
 
Po koncertach w strefie silent disco uczestnicy będą mogli wybrać jeden z trzech kanałów z najlepszą muzyką dla siebie. Przed, w trakcie i po koncertach dostępna będzie strefa food trucków. Na uczestników czekać też będzie strefa chill, leżaki i pufy.
 
PROGRAM
  • 18:00 otwarcie bramy
  • 18:00 - 1:00 strefa food trucków, strefa chill
  • 19:00 MaJLo
  • 20:30 Organek
  • 22:00 - 1:00 silent disco
Bilety: 79 zł.
 
Europejska Noc Muzeów to cieszące się ogromną popularnością cykliczne wydarzenie, w którym udział biorą nie tylko muzea, ale również teatry, biblioteki, galerie sztuki i inne instytucje kultury
Europejska Noc Muzeów to cieszące się ogromną popularnością cykliczne wydarzenie, w którym udział biorą nie tylko muzea, ale również teatry, biblioteki, galerie sztuki i inne instytucje kultury
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
Także w sobotę - wieczorem i nocą z 14 na 15 maja - odbędzie się długo wyczekiwana, 17. Europejska Noc Muzeów. W godzinach 19.00 - 01.00 bez obostrzeń i restrykcji będzie można tego dnia odwiedzać muzea, galerie czy instytucje kultury na Pomorzu: w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Będominie, Gniewie, Tczewie, Helu, Kartuzach, Kościerzynie, Żukowie i Waplewie Wielkim. 
 
Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje i niespodzianki, takie jak warsztaty, spektakle, koncerty i gry. znajdą się także wydarzenia przygotowane z myślą o osobach z Ukrainy, i najmłodszych. Instytucje w Gdańsku, które dołączyły do Europejskiej Nocy Muzeów, to m.in Muzeum Narodowe, Muzeum Archeologiczne, Narodowe Muzeum Morskie, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdański Archipelag Kultury, Muzeum Gdańska, Gdańska Galeria Miejska, Europejskie Centrum Solidarności i Akademia Sztuk Pięknych.
 
Wstęp bezpłatny lub za symboliczne 1 zł. Program Europejskiej Nocy Muzeów dostępny jest na stronie: nocmuzeow.ikm.gda.pl.
 
Po grudniowym, świetnie przyjętym debiucie organizatorki Targów Klimaty zapraszają na wiosenną odsłonę w Starym Maneżu, sąsiadującym z terenem zielonym
Po grudniowym, świetnie przyjętym debiucie organizatorki Targów Klimaty zapraszają na wiosenną odsłonę w Starym Maneżu, sąsiadującym z terenem zielonym
mat. Klimaty - Trójmiejskie Targi Twórców
W niedzielę koniecznie trzeba zajrzeć do Starego Maneżu (ul. Słowackiego 23), gdzie odbędzie się II edycja Klimatów - Trójmiejskich Targów Twórców. 
 
To wydarzenie promujące dobre rzemiosło, podczas którego zaprezentowana zostanie unikalna selekcja znanych i debiutujących twórców biżuterii, ceramiki, tekstyliów, kosmetyków naturalnych, przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych. Nowością tej edycji będą stoiska z roślinami oraz akcesoriami dla zwierząt.
 
- Kolejny raz chcemy zaoferować mieszkańcom i gościom odwiedzającym Trójmiasto możliwość spotkania z twórcami, obejrzenia i zakupu wyjątkowych przedmiotów. Będzie to wyjątkowa okazja aby ponownie spotkać się ze swoimi ulubionymi twórcami - zapraszają organizatorzy.
 
Targi odbędą się w godzinach 11:00 - 19:00. Wstęp wolny.
 
Cafe Oficyna to kameralna przestrzeń, gdzie czekają półki wypełnione książkami, i odbywają się ciekawe spotkania
Cafe Oficyna to kameralna przestrzeń, gdzie czekają półki wypełnione książkami, i odbywają się ciekawe spotkania
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
A na dobry początek tygodnia, zapraszamy także w poniedziałek na Spotkanie Klubu „Filozofuj!” w Gdańsku pt. „Niezawiniona wina?”. Tematem spotkania będzie traf moralny, czyli wpływ różnych, niekontrolowanych czynników na ocenę moralną podejmowanych przez człowieka działań. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich pasjonatów filozofii i zainteresowanych tematyką spotkania. Spotkanie poprowadzi Paweł Sikora.
 
Wstęp wolny.