• Start
  • Wiadomości
  • Weekend: Noworoczna Gala, koncert Magdy Steczkowskiej, Dobre Słowo/Złe słowo w ECS

Weekend: Noworoczna Gala, koncert Magdy Steczkowskiej, Dobre Słowo/Złe słowo w ECS

W ten weekend w Gdańsku nie zabraknie muzycznych atrakcji - w swoje progi zaprasza m.in. Polska Filharmonia Bałtycka na Ołowiance, a na miłośników opery czeka „Kandyd”. Do niedzieli w Europejskim Centrum Solidarności odbywają się też wydarzenia wokół obchodów pamięci prezydenta Pawła Adamowicza.
( Publikacja: 15.01.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Kandyd” L. Bernsteina w Operze Bałtyckiej to znakomita rozrywka i muzyczna uczta. Na zdjęciu Bartłomiej Misiuda (Maksymilian) i Paulina Wilczyńska (Pani Baronowa)
„Kandyd” L. Bernsteina w Operze Bałtyckiej to znakomita rozrywka i muzyczna uczta. Na zdjęciu Bartłomiej Misiuda (Maksymilian) i Paulina Wilczyńska (Pani Baronowa)
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP / Opera Bałtycka

 

Lekka komedyjka w kampowej estetyce. „Bunbury” Oscara Wilde'a na Scenie Kameralnej. RECENZJA

 

Opera Bałtycka (Gdańsk, al. Zwycięstwa 15) w ten weekend zaprasza na „Kandyda” Leonarda Bernsteina, w reżyserii Anny Wieczur Bluszcz, pod kierownictwem muzycznym dyrygenta José Marii Florência.

To ironiczna i zabawna historia inspirowana powiastką filozoficzną Voltaire'a - alegoryczna opowieść o wędrówce w poszukiwaniu „najlepszego ze światów” i próbie jego zrozumienia. Przenosi widzów do klasycznego świata, pełnego starych rycin oraz morskich podróży. Nie brakuje też uniwersalnych zagadnień - jaki jest sens naszego życia, czy więcej w nas dobra czy zła, jakimi motywacjami się kierujemy?

Przeczytaj recenzję: „Kandyd” w Operze Bałtyckiej. Niech żyje życie i... dobry gust reżyserki

Za choreografię odpowiada Leszek Bzdyl, za scenografię i kostiumy Ewa Gdowiok. Występują: Aleksander Kunach / Jacek Laszczkowski (Kandyd), Joanna Moskowicz / Ewelina Osowska / Gabriela Gołaszewska (Kunegunda), Marcin Piotr Płuska / Artur Janda (Pangloss / Kakambo), Bartłomiej Misiuda / Tomasz Rak (Maksymilian / Kapitan), Maria Antkowiak (Pakita), Jacek Laszczkowski / Maciej Gwizdała (Vanderdendur / Gubernator / Rakoczy), Joanna Cortes (Staruszka) i Przemysław Bluszcz (Wolter).

Operowe dzieło zobaczymy w sobotę, 15 stycznia, o godz. 18:00 i w niedzielę, 16 stycznia, o godz. 17:00. Bilety: 65-106 zł.

 

Magda Steczkowska w sobotę wykona najpiękniejsze kolędy, pastorałki oraz piosenki świąteczne przy akompaniamencie fortepianu
Magda Steczkowska w sobotę wykona najpiękniejsze kolędy, pastorałki oraz piosenki świąteczne przy akompaniamencie fortepianu
mat. prasowe

 

W Kościele NMP Matki Kościoła w Gdańsku (ul. Marynarki Polskiej 148) w sobotę, 15 stycznia, wystąpi Magda Steczkowska - wokalistka i autorka tekstów, która współpracowała z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej, a teraz robi karierę solową. Na swoim koncie ma sześć solowych płyt - w grudniu 2021 roku ukazał się jej najnowszy album z najpiękniejszymi piosenkami o miłości zatytułowany „Nie tylko o miłości”.

W Gdańsku wystąpi z wyjątkowym świątecznym programem artystycznym. Repertuar recitalu stworzą najpiękniejsze kolędy, pastorałki oraz piosenki świąteczne: „Niech w taki czas”, „Tylko jedna jest taka noc”, „Kolęda płynie z wysokości”, „Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje”, „Oj maluśki, maluśki”, „Pasterze mili”, „W żłobie leży”, „Cicha noc”, „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Bóg się rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Niech w taki czas” i „W noc spokojną”.

Wokalistce towarzyszyć będzie wybitny pianista Adam Niedzielin. Początek o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

 

Bandonegro to polska grupa muzyczna, założona w 2010 roku w Poznaniu, wykonująca szeroko pojętą muzykę tango
Bandonegro to polska grupa muzyczna, założona w 2010 roku w Poznaniu, wykonująca szeroko pojętą muzykę tango
mat. zespołu

 

Na Koncert Karnawałowy „Hola Astor” do swojej siedziby na Ołowiance zaprasza Polska Filharmonia Bałtycka w sobotę, 15 stycznia. Będzie to wieczór wypełniony subtelną fuzją tanga z jazzowym i rockowym brzmieniem, podczas którego zabrzmią przepięknie zaaranżowane, wyselekcjonowane utwory Astora Piazzolli zestawione z autorskimi kompozycjami światowej klasy polskiego zespołu tango.

- Współpraca z młodą czołówką polskiej sceny jazzowej - gitarzystą Dawidem Kostką oraz perkusistą Mateuszem Brzostowskim sprawia, że brzmienie jest niezwykle świeże, chwytliwe i aktualne. Energiczna „Zita”, „Escolaso”, liryczne „Romance del Diablo” czy jazzowo-rockowa „Bicicletta” i „Vislumbrar” to utwory, które porywają od pierwszych dźwięków - zapraszają organizatorzy.

Wystąpi zespół Bandonegro w składzie: Jakub Czechowicz (skrzypce), Michał Główka (akordeon, bandoneon), Marek Dolecki (fortepian), Marcin Antkowiak (kontrabasoraz), Dawid Kostka (gitara elektryczna), Mateusz Brzostowski (perkusja). Prowadzenie: Krzysztof Dąbrowski.

Początek o godzinie 19:00. Bilety: 48-116 zł.

 

Koncert Wiedeński na Ołowiance swoim charakterem wiernie nawiąże do tradycji wielkich, wiedeńskich gali noworocznych koncertów odbywających się w Wiedniu oraz na scenach całego świata
Koncert Wiedeński na Ołowiance swoim charakterem wiernie nawiąże do tradycji wielkich, wiedeńskich gali noworocznych koncertów odbywających się w Wiedniu oraz na scenach całego świata
mat. prasowe

 

Także w Filharmonii Bałtyckiej, w niedzielę, 16 stycznia, udamy się w podróż do romantycznego i roztańczonego Wiednia, magicznego świata operetki, gdzie będą rozbrzmiewać najpiękniejsze arie, duety, walce i polki Johanna Straussa - za sprawą organizowanej przez Agencję Artystyczną MUZA Noworocznej Gali: Koncertu Wiedeńskiego.

Wybitne kompozycje w wykonaniu Woytek Mrozek Chamber Orchestra oraz międzynarodowej klasy solistów sceny operetkowej, operowej i musicalowej, przeniosą słuchaczy do ojczyzny walca, polki, a także do Nowego Jorku, do najsłynniejszych scen Wiednia i Broadwayu. Artyści zaprezentują niezwykły kunszt wokalny i wykreują najwspanialsze światowe arie, szlagiery i duety miłosne. Niespodzianką wieczoru będzie Plejada Gwiazd.

Wystąpią: Diva Agata Sava - wybitna mezzosopranistka, solistka opery w Pradze, Irina Kasjanchuk - sopran, absolwentka Kijowskiej Narodowej Akademii Muzycznej, Wioleta Malchar - wokalistka, aktorka, pedagog, solistka sceny musicalowej w całej Polsce, Aleksander Kruczek - tenor, Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Baletowego w Gliwicach, Nazar Tatsyshyn - tenor, absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej, solista Filharmonii Lwowskiej oraz opery w Budapeszcie, Daniel Cebula-Orynicz - absolwent wydziału jazzu w Katowicach, finalista 6. edycji programu The Voice of Poland.

W postać Johanna Straussa wcieli się Artur Banaszkiewicz - skrzypek, kompozytor i aranżer, który koncertował w wielu prestiżowych salach m.in. Lincoln Center w Nowym Jorku, Berlińskiej Filharmonii czy Gewandhaus. Zaprezentuje publiczności wirtuozowskie fantazje i parafrazy m.in.: Viva Strauss!, La Fiesta Mexicana, Skrzypek na Dachu, Hava Nagilah, Hrabina Marica, Carmen na wesoło.

Artystów poprowadzi polski dyrygent i wirtuoz klarnetu Maestro Woytek Mrozek - producent znany publiczności całego świata. Gala będzie wzbogacona barwnymi kreacjami i bogatą choreografią par tanecznych z udziałem solistów Baletu Opery Lwowskiej.

Początek o godzinie 17:00. Bilety: 85-158 zł.

 

Stół Dobrych Słów - instalacja w ramach projektu „DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE” Europejskiego Centrum Solidarności. Na zdjęciu artystka Magdalena Pela, z którą w ten weekend będzie można się spotkać
Stół Dobrych Słów - instalacja w ramach projektu „DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE” Europejskiego Centrum Solidarności. Na zdjęciu artystka Magdalena Pela, z którą w ten weekend będzie można się spotkać
fot. Katarzyna Granacka / ECS

 

W Europejskim Centrum Solidarności (Plac Solidarności 1) do niedzieli, 16 stycznia, odbywają się wydarzenia, których wspólnym mianownikiem jest hasło „DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE”. Przesłaniem projektu jest rozmowa o sprawach ważnych dla wspólnoty w rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicza.

Z tej okazji w ogrodzie zimowym gdańska artystka i antropolożka Magdalena Pela stworzyła instalację - stół o średnicy trzech metrów, na którego blacie wyryte są dobre słowa, przysłane przez chętnych, oddające charakter pisma ofiarodawców.

Zobacz: Stół Dobrych Słów w ECS. O pomyśle opowiada artystka Magdalena Pela. ROZMOWA

W sobotę, o godzinie 17:00, w ogrodzie zimowym w ramach projektu odbędzie się m.in. Wieczór dla Przyjaciela, podczas którego o dobrych i złych słowach oprócz Magdaleny Peli mówić będzie Michał Rusinek, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, literaturoznawca, tłumacz i pisarz, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej. Spotkanie będzie transmitowane na www.gdansk.pl, ecs.gda.pl oraz kanałach FB i YouTube ECS.

W godzinach 18:00-19:30 w galerii MESA (parter), sala G wystawy stałej (1 piętro) i bibliotece ECS (1 piętro) odbędzie się natomiast performatywna akcja poetycka: 1 wiersz, 1 aktor, 1 słuchacz.

- W pomieszczeniu czekają dwa fotele - jeden dla aktora, drugi dla słuchacza. Goście wchodzą do wnętrza pojedynczo. Każdy otrzymuje jeden wiersz. Jaki? Nie chcemy zdradzać. Będzie to poezja znanych poetów, jak Szymborska, Lipska, Herbert czy Miłosz, naszych gdańskich twórców, choćby Czekanowicz czy Pawlaka, ale i poetów, którzy najpewniej nie są znani szerokiej publiczności. Zamysł jest taki, aby każdy gość jednego wieczoru odwiedził kilku aktorów - tłumaczą organizatorzy.

Wiersze będą opowiadać: Małgorzata Brajner, Krzysztof Gordon, Paweł Pogorzałek, Marta Jankowska, Magdalena Boć i Piotr Jankowski. Wstęp wolny.

Więcej o akcjach w ramach projektu „DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE” na stronie Europejskiego Centrum Solidarności: PROGRAM WYDARZEŃ.

Bardzo udana premiera. „Co u diabła” Teatru Miniatura uczy i bawi do łez. RECENZJA