• Start
  • Wiadomości
  • Walentynki w Gdańsku już od piątku. Propozycje na święto zakochanych

Walentynki w Gdańsku już od piątku. Propozycje na święto zakochanych

Walentynki (Valentine's Day) - święto zakochanych, obchodzone 14 lutego, warto spędzić w Gdańsku. W dzień świętego Walentego oraz wcześniej - już od piątku, 10 lutego - czekają m.in. Walentynkowy Stand-up w Oknie, filmowe Retro Walentynki w Windzie: Retro Walentynki i romantyczny spacer dla dwojga.
( 07.02.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ciasteczka w kształcie serduszek z herbami gdańska
Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Jest okazją do obdarowywania się upominkami i wyznawania sobie miłości
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Walentynkowy Stand-up w Oknie

Święto zakochanych w Gdańsku można obchodzić już w piątek, 10 lutego - za sprawą Walentynkowego Stand-upu w Teatrze w Oknie (ul. Długa 50/51).

Podczas tego wieczoru, pełnego humoru i niepoprawnego dowcipu (jak na stand up przystało), polscy stand uperzy będą żartować na tematy okołowalentynkowe, takie jak miłość, namiętność, zdrady, przygody,...połamane żebra i serca, tinder, nadzieja, krewetki, czosnek, wino i kac moralny.

- To wieczór dla par, dla singli, poliamorystów, monoamorystów, selfamorystów, osób z gorącym sercem i osób z sercem z kamienia. Zapraszamy każdego, byle miał(a) skończone 18 lat - zachęcają organizatorzy.

Wieczór poprowadzą: Ewa Fajfer - improwizatorka teatralna, psycholożka, pedagożka oraz psychoterapeutka, i Adrian Szostek - mieszkający w Gdańsku stand-uper obecny na scenie od 2019 roku. Wystąpią: Kuba Dąbrowski, Magdalena Drojman, Mateusz Kiedrowski, Marta Łojek i Grzegorz Raszeja.

Początek o godzinie 19:00, bilety: 20 zł w przedsprzedaży (TUTAJ), 25 zł w dniu wydarzenia.

Kino w Windzie: Retro Walentynki

Dzień później, w sobotę, 11 lutego, na niebanalną odsłonę święta zakochanych zaprasza Winda - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury we Wrzeszczu (ul. Racławicka 17, wejście od ulicy Klonowicza). W ramach cyklu „Kino w Windzie” zobaczymy trzy klasyczne filmy z lat 50. i 60., w których wątek miłosny odgrywa ważną rolę.

Jakie filmy organizatorzy wybrali na tę szczególną okazję? Repertuar Kina w Windzie można sprawdzić dołączając do grupy na Facebooku: Kino w Windzie (repertuar).

Początek seansu o godzinie 19:00. Wstęp wolny. Na miejscu kawa, herbata i popcorn gratis. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy - mailowo: winda@gak.gda.pl, lub telefonicznie: 58 344 90 53. Wydarzenie jest przeznaczone dla młodzieży, dorosłych i seniorów.

dwa zdjęcia, na pierwszym kobieta tworzy dzieło, na drugim dzieło z tekstyliów, wszystko utrzymane w czerwonej kolorystyce
Małgorzata Kalinowska - autorka obrazów, obiektów tekstylnych, tkanin artystycznych, kolaży i fotografii prezentowanych na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w całej Polsce zaprezentuje swoje prace pod wieżą w Centrum św. Jana w Gdańsku w ramach Gotyckich Walentynek w św. Janie
mat. autorki

Gotyckie Walentynki w św. Janie

A dokładnie w wypadające we wtorek, 14 lutego, walentynki, wszystkich miłośników grozy, kontestatorów czerwonych serduszek i romantycznych kolacji przy świecach, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na „Gotyckie Walentynki w św. Janie”, które odbędą się w Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50). 

To specjalne walentynkowe wydarzenie, któremu ton nada projekcja kultowego filmu Friedricha Wilhelma Murnaua „Nosferatu - symfonia grozy” (1922) - filmowego klasyka, uchodzącego za jeden z najlepszych horrorów z okresu kina niemego i zarazem najciekawszych przykładów filmowego ekspresjonizmu

- Jego mroczna i depresyjna scenografia oraz pozbawione skomercjalizowanej, romantycznej nuty przedstawienie figury wampira, uraduje serce każdego odczuwającego mdłości na myśl o walentynkowej słodyczy - zapraszają z przymrużeniem oka organizatorzy.

Inspirowaną książką „Dracula” Brama Stokera, filmową opowieść obejrzymy w wyjątkowej aurze św. Jana oraz w nowoczesnej interpretacji muzycznej z elektro-akustyczną oprawą graną na żywo przez duet Emiter/Żuławy, co pozwoli odkryć tę historię na nowo.

Projekcja filmu z muzyką na żywo odbędzie się o godzinie 19:00. Bilety: 30 zł (ulgowy), 40 zł (normalny), dostępne na nck.interticket.pl, oraz od godziny 18.00 w Centrum św. Jana. Film pochodzi z zasobów fundacji Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung w Wiesbaden, wyświetlany będzie w oryginalnej wersji językowej.

Wampiryczną projekcję poprzedzi zupełnie nieromantyczny Spacer makabrycznie miłosny. Uliczkami Gdańska, od Ratusza Staromiejskiego do kościoła św. Jana przeprowadzi uczestników Michał Ślubowski. Podczas wędrówki będą się przeplatały dwa wątki - makabryczny oraz miłosny. Czy miejski kat może znaleźć prawdziwą miłość? Czy Elżbieta Heweliusz miała romans? Dlaczego kobiety często chowały się w murach klasztoru? Na te oraz inne pytania odpowiedzi będzie można zdobyć podczas spaceru, który odbędzie się o godzinie 17:00, spod Ratusza Staromiejskiego (ul. Korzenna 33/35). Bilety: 10 zł, dostępne na nck.interticket.pl.

Ponadto w gotyckich murach Centrum św. Jana i niedostępnej na co dzień dla gości przestrzeni pod kościelną wieżą, specjalnie na ten wyjątkowy wieczór zaaranżowana zostanie przepełnionymi bólem egzystencjalnym, cielesnymi w formie, tekstylnymi obiektami Małgorzaty Kalinowskiej. Autorka w swoich pracach porusza tematy uniwersalne, takie jak kobiecość, intymność, ból i traumę, opierając się przede wszystkim na własnych doświadczeniach. Instalacja „Mała śmierć” będzie czynna w godzinach 12:00-22:00. Wstęp wolny. 

Zakochani w Teatrze

Także w walentynki na aż trzy spektakle zaprasza Teatr Wybrzeże. 

14 lutego o godzinie 19:00 na Scenie Malarnia (ul. Teatralna 2) zobaczymy „Nieczułość” na podstawie powieści Martyny Bundy, w reżyserii Leny Frankiewicz. To fragment skomplikowanej historii Polski widziany oczami kobiet - kaszubskie herstory opowiadane w wielogłosowej narracji skatalogowanej niechronologicznie, według pór roku. Jak tłumaczy reżyserka, opowieść ta jest uniwersalna i niezwykle ważna, bowiem dochodzą w niej do głosu nasze przodkinie, a także przyroda, delikatna i jednocześnie wytrwała, jak one.

W spektaklu występują: Sylwia Góra - Rozela, Agata Bykowska - Truda, Justyna Bartoszewicz - Gerta, Dorota Androsz - Ilda, Abram, Jakob, Jan, Magdalena Boć - Marguerite, Tadeusz, Edward, Marzena Nieczuja Urbańska - La Lobita, Kura Agatka, Świnka Dropiata. Spektakl zalecany dla widzów od 15. roku życia.

W Starej Aptece (ul. Teatralna 2) w walentynkowy wtorek o godzinie 20:00 czeka absurdalna tragikomedia „Kim jest pan Schmitt” Sébastiena Thiéry'ego, w reżyserii Jana Hussakowskiego. To szalona opowieść, w której akcja z impetem wkracza w spokojne, mieszczańskie życie głównych bohaterów i zmusza ich do odnalezienia się w szalonej i niecodziennej sytuacji. Bohaterowie starają się logicznie wyjaśnić to, co ich spotyka, jednocześnie piętrzą kolejne kłamstwa, żeby oddalić od siebie zagrożenie i wybrnąć z kolejnych absurdów. Pytanie tylko, jak długo można być pewnym swoich racji, kiedy wszyscy dookoła twierdzą, że jesteś w błędzie? I jak długo można nie zwariować?

W spektaklu występują: Monika Chomicka-Szymaniak - Pani Baran, Piotr Łukawski - Pan Baran, Piotr Chys - Policjant, Lekarz, Adam Turczyk - Dozorca, Karl.

Natomiast na Scenie Kameralnej w Sopocie o godzinie 19:00 grana będzie „Fedra” Jeana Racine'a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. To arcydzieło francuskiej klasyki w wyrafinowanej, współcześnie zamierzonej inscenizacji, opowiadającą opartą na mitologicznych wątkach historię opętańczej namiętności żony Tezeusza, królowej Fedry do pasierba. Dumna królowa, owładnięta niepohamowaną żądzą nie może pogodzić się z jego obojętnością. Wskutek splotu nieprzewidzianych okoliczności i nikczemnych kłamstw niewinnego młodzieńca spotyka niezasłużona kara. A to dopiero początek lawiny...

W spektaklu występują: Marek Tynda - Tezeusz, Katarzyna Figura - Fedra, Jakub Nosiadek - Hipolit, Katarzyna Dałek - Arycja, Michał Jaros - Teramenes, Krzysztof Matuszewski - Enon, Agata Woźnicka - Ismena, Janek Napieralski - Panope.

Bilety: 40-55 zł.

iluminacja świetlna w kształcie czerwonego serca na moście między kamienicami
W 2022 roku na Zielonym Moście stanęło takie walentynkowe serce, przy którym zakochani mogli robić sobie zdjęcia
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Koncert walentynkowy „Tango dla zakochanych”

A na wieczór z tangiem podczas Koncertu Walentynkowego zaprasza Cappella Gedanensis wraz z solistą Pawłem Zagańczykiem. W programie porywające i mistrzowsko wykonane, a także zaaranżowane kompozycje gatunku, który narodził się w Ameryce Południowej. Wśród twórców tanga najbardziej rozpoznawalny do dziś pozostaje Astor Piazzolla - argentyński wirtuoz bandoneonu i kompozytor, który wprowadził do tanga elementy muzyki barokowej czy jazzowej. Dlatego trudno wyobrazić sobie koncert bez jego utworów, które przepełnione są melancholią, dumą, namiętnością czy wirtuozerią. Jego kompozycje uzupełnią propozycje kompozytorów polskich - Henryka Warsa czy Jerzego Petersburskiego, których kompozycje znane są wszystkim zakochanym.

O artystach:

Cappella Gedanensis - zespół wokalno-instrumentalny kultywujący wielowiekową tradycję i rozsławiający Gdańsk na całym świecie, niezwykle popularny w naszym mieście, powołany do życia został do życia w 1981 roku (wówczas jako Zespół Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis), a od 1992 roku ma status instytucji kultury Miasta Gdańska. W jego dorobku repertuarowym znalazły się dzieła takich mistrzów gdańskich, jak: Franciscus de Rivulo, Paul Siefert, Kaspar Förster, Crato Büthner, Christoph Werner, Nicolaus Zangius, Johann Valentin Meder, Theophil Andresa Volckmar, Maximilian Dietrich Freislich czy Johann Balthazar Christian Freislich. Zespół przybliża swoim słuchaczom także wielkie arcydzieła oratoryjno-kantatowe baroku europejskiego, a podczas koncertów towarzyszą mu znakomici goście. 

Paweł Zagańczyk jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka (uzyskał dyplom z wyróżnieniem). Jest laureatem wielu konkursów akordeonowych. Koncertuje w Polsce i Europie. Jako solista występował z wieloma orkiestrami. Jego repertuar stanowią zamówione i prawykonane przez niego kompozycje - pisali dla niego m.in: Krzesimir Dębski, Mikołaj Majkusiak, Edward Sielicki, Dariusz Mazurowski, Krzysztof Olczak, Cezary Paciorek, Gerhard Stäbler, Marek Czerniewicz czy Maciej Zimka. Nagrał cztery solowe albumy z muzyką współczesną: „Tango” (2014), „Globulus” (2018), „Fall of Icarus” (2019), „Impressions” (2022) oraz wiele płyt kameralnych. W kręgu jego zainteresowań jest muzyka improwizowana, nowe kompozycje czy eksperymenty ukazujące szerokie spektrum możliwości akordeonu. 

Początek o godzinie 18:00. Wydarzenie odbędzie się w sali koncertowej Cappelli Gedanensis w Kościele Zielonoświątkowców w Gdańsku (ul. Menonitów 2A). Wstęp wolny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje wcześniejsza rezerwacja mailowa: cappella@gedanensis.pl.