• Start
 • Wiadomości
 • WYBORY. “Lepszy Gdańsk” i Elżbieta Jachlewska: - Głosujmy na Adamowicza

WYBORY. “Lepszy Gdańsk” i Elżbieta Jachlewska: - Głosujmy na Adamowicza

“Lepszy Gdańsk” przed II turą wyborów na prezydenta Gdańska poparł Pawła Adamowicza. Obie strony podpisały porozumienie. Chodzi nie tylko o realizację konkretnych inicjatyw na rzecz mieszkańców, ale również integrację gdańskich środowisk prodemokratycznych i proeuropejskich.
( Publikacja: 27.10.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od lewej: Elżbieta Jachlewska, Jolanta Banach, Paweł Adamowicz
Od lewej: Elżbieta Jachlewska, Jolanta Banach, Paweł Adamowicz
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Porozumienie podpisano w piątek, 26 października, po godz. 16, w siedzibie Stowarzyszenia “Waga” na Biskupiej Górce. Negocjacje trwały trzy dni. Obie strony uznały, że warto podjąć współpracę, bowiem zarówno w programie wyborczym “Lepszego Gdańska”, jak i urzędującego prezydenta - 50 celów Pawła Adamowicza - są punkty wspólne. Sporządzono porozumienie na piśmie, w którym wyszczególniono te punkty. Ich lista została poprzedzona istotnym dla obu stron wstępem:

“Dostrzegamy istniejące między nami różnice, a czasem nawet otwarte spory. Jednocześnie jednak uznajemy, że najważniejsze jest zaangażowanie na rzecz podstawowych wartości: praworządności i wartości obywatelskich, równości i solidarności społecznej, demokracji oraz dalszego rozwoju samorządności”.

To bezpośrednie odwołanie się do sytuacji, jaka jest w Gdańsku przed II turą wyborów na prezydenta Miasta. W niedzielę 4 listopada Paweł Adamowicz zmierzy się w niej z Kacprem Płażyńskim, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem działaczy “Lepszego Gdańska” przed gdańszczanami stoi jasny wybór:

 • miasto działające według zasad liberalnej demokracji i standardów zachodnioeuropejskich
 • lub miasto, w którym na porządku dziennym jest wszystko to, co charakteryzuje rządy PiS w kraju

 

ZOBACZ FILM Z PODPISANIA POROZUMIENIA:

 

Wskazana w porozumieniu lista spraw do załatwienia w Gdańsku, w latach 2018-2023 jest następująca:

 • do zasobu gminnego pozyskanych będzie 1900 nowych mieszkań socjalnych
 • Miasto w przypadku postępowań eksmisyjnych każdorazowo będzie występowało przed sądem o przyznanie osobom eksmitowanym lokalu socjalnego - z wyłączeniem przypadków drastycznego naruszania norm współżycia sąsiedzkiego.  
 • wzmocnienie pozycji rad dzielnic (zwiększenie puli pieniędzy na ich działanie i poszerzeniu uprawnień - włącznie z inicjatywą uchwałodawczą do Rady Miasta Gdańska)
 • realizacja programu „Gdańsk Lepszej Opieki” (m.in. utworzenie w każdej dzielnicy ośrodka wsparcia mieszkańców m.in. dla dorosłych osób niepełnosprawnych; powołanie instytucji miejskiego asystenta osoby pokrzywdzonej; utworzenie gdańskiego centrum wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie i przestępstw - z dyżurnym lekarzem, ginekologiem, dostępem do żłobka i przedszkola)
 • wykonanie w ciągu pół roku inwentaryzacji miejsc na ulicach i chodnikach, które stanowią barierę komunikacyjną dla osób starszych, niepełnosprawnych, a także rodziców z dziećmi (m.in. wózki). Mowa jest m.in. o wydłużeniu - w uzasadnionych przypadkach - czasu trwania światła zielonego na przejściach dla pieszych. Na podstawie tej inwentaryzacji ma być w przyszłości przygotowany naprawczy plan inwestycyjny.   
 • wprowadzenie prawo darmowego przejazdu komunikacją publiczną dla uczniów mieszkających w bursach i internatach oraz dopłaty na dojazdy opiekunek dla domów podopiecznych
 • utworzenie instytucji „złotej rączki” - fachowca pomagającego w drobnych domowych pracach zwłaszcza osobom starszym

 

W ciągu 30 dni od zawarcia porozumienia powołany ma być Komitet Monitorujący, w którym przedstawiciele obu stron będą ustalać tryb i narzędzia realizacji punktów zawartych w umowie.

Dokument kończy się stwierdzeniem: “Dlatego wspólnie popieramy i apelujemy o poparcie Pawła Adamowicza w wyborach Prezydenta Miasta Gdańska 4 listopada 2018 r.”.

 

Porozumienie podpisane. Od lewej: Jędrzej Włodarczyk, Elżbieta Jachlewska, Jolanta Banach, Paweł Adamowicz
Porozumienie podpisane. Od lewej: Jędrzej Włodarczyk, Elżbieta Jachlewska, Jolanta Banach, Paweł Adamowicz
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Pod porozumieniem podpisali się: Jolanta Banach (prezeska stowarzyszenia “Lepszy Gdańsk”), Elżbieta Jachlewska (kandydatka “Lepszego Gdańska” w I turze wyborów na prezydenta Gdańska), Jędrzej Włodarczyk (szef kampanii wyborczej “Lepszego Gdańska”) i prezydent Paweł Adamowicz.

Ze strony Pawła Adamowicza w spotkaniu uczestniczyły także Aleksandra Dulkiewicz (szefowa kampanii wyborczej, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej) i radna Beata Dunajewska.