• Start
  • Wiadomości
  • WYBORY. Jarosław Wałęsa apeluje o inne zasady debaty kandydatów

WYBORY. Jarosław Wałęsa apeluje o inne zasady debaty kandydatów

Dwie debaty kandydatów na prezydenta Gdańska zaplanowane jednego dnia przez dwie różne redakcje i obie częściowo zbojkotowane. Jarosław Wałęsa postanowił zrezygnować z obu. W zamian proponuje, by sztaby wyborcze i poszczególne gdańskie redakcje wspólnie zorganizowały wielką debatę, której zasady będą do zaakceptowania przez wszystkich.
( 24.09.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jarosław Wałęsa podczas debaty zorganizowanej przez środowisko pomorskich przedsiębiorców - jedynej, która zebrała dotychczas w jednym miejscu wszystkich kandydatów na prezydenta Gdańska
Jarosław Wałęsa podczas debaty zorganizowanej przez środowisko pomorskich przedsiębiorców - jedynej, która zebrała dotychczas w jednym miejscu wszystkich kandydatów na prezydenta Gdańska
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Na poniedziałek, 24 września swoje debaty zorganizowały Radio Gdańsk (godz. 9) i Gazeta Wyborcza Trójmiasto (godz. 16). Udziału w pierwszej odmówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

 

ZOBACZ DLACZEGO - TUTAJ

 

Udziału w spotkaniu kandydatów zorganizowanym przez “Gazetę Wyborczą” wcześniej odmówił Kacper Płażyński.

W tej sytuacji Jarosław Wałęsa uznał, że takie debaty nie mają sensu. W poniedziałek rano ogłosił propozycję nowego rozwiązania, “na zasadach, jakie obowiązują w cywilizowanym świecie”. Zdaniem Jarosława Wałęsy trzeba, by przedstawiciele sztabów wyborczych wszystkich kandydatów na prezydenta Gdańska spotkali się i wspólnie uzgodnili warunki brzegowe. Następnie taka debata powinna być zorganizowana i relacjonowana wspólnie przez wszystkie gdańskie redakcje. Chodzi m.in. o uzgodnienie scenariusza, charakteru zadawanych pytań, kolejność wypowiedzi kandydatów, a także osobę moderatora debaty.

- Te dwie redakcyjne debaty się nie udały, bo brak każdego kandydata podważa ich sens - mówi Jarosław Wałęsa. - Każdy miał swoje obiektywne przesłanki, by nie przyjść. Jednocześnie przekonaliśmy się już, że w Gdańsku jest możliwe zorganizowanie debaty na warunkach, które są do zaakceptowania dla wszystkich. Mam tu na myśli debatę przygotowaną i przeprowadzoną przez pomorskich przedsiębiorców.

 

ZOBACZ: Debata wyborcza. Kandydaci na prezydenta Gdańska odkryli karty

 

Jak podkreśla Jarosław Wałęsa, w Gdańsku funkcjonują różne redakcje i większość z nich w najbliższych tygodniach chce organizować własne debaty. Można się spodziewać, że skoro dwie pierwsze zostały częściowo zbojkotowane przez kandydatów na prezydenta miasta - z kolejnymi będzie podobnie.

- Nie chodzi chyba o konkurs, która redakcja jest najlepsza na rynku, ale o rzetelne informowanie mieszkańców, co kandydaci mają do zaproponowania - podkreśla Jarosław Wałęsa. - Tylko duża wspólna debata wszystkich kandydatów spełni ten warunek.

Jeszcze dzisiaj (poniedziałek, 24 września) radny Piotr Borawski, szef kampanii wyborczej Jarosława Wałęsy, skontaktować ma się w tej sprawie ze sztabami pozostałych kandydatów.

Jarosław Wałęsa zdecydował, że skoro zrezygował z zaproszeń Radia Gdańsk i Gazety Wyborczej, spędzi poniedziałek, 24 września na rozmowach z mieszkańcami.

- Odwiedzę Wrzeszcz, Oliwę, Jelitkowo, Zaspę, Orunię, Kokoszki - zapowiedział Wałęsa. - Przyjrzę się problemom, jakie są do rozwiązania w tych dzielnicach.