• Start
  • Wiadomości
  • Święto ulicy Garncarskiej w ten weekend. Liczne atrakcje i zwiedzanie Rudego Kota. Uwaga na zmianę organizacji ruchu

W weekend święto ulicy Garncarskiej, czeka muzyka i liczne atrakcje. Uwaga na zmianę organizacji ruchu

W sobotę i niedzielę, 11-12 września, odbędzie się święto ul. Garncarskiej. 112 metrów ulicy wypełni się muzyką i atrakcjami dla gdańszczanek, gdańszczan i odwiedzających miasto turystów - będzie można posłuchać setów DJ z okien „Rudego Kota”, zjeść posiłek z przyjaciółmi u garncarskich gastronomów, dać się ponieść emocjom na kameralnym koncercie, zapleść wianki na babie lato, odpocząć na leżaku i odwiedzić kino.
09.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Kolory Garncarskiej” - pod takim hasłem odbędzie się dwudniowe świętowanie dla mieszkańców i odwiedzających
„Kolory Garncarskiej” - pod takim hasłem odbędzie się dwudniowe świętowanie dla mieszkańców i odwiedzających
mat. Fundacji Gdańskiej

 

 

- Co roku, w Śródmieściu Gdańska, organizujemy święta ulic - mówi Monika Nkome-Evini, menadżer Śródmieścia. - Jeszcze przed pandemią organizowaliśmy np. święto ulicy Świętego Ducha, wykreowaliśmy też nowe oblicze ul. Szafarnia. W tym roku, zdecydowaliśmy się na święto ulicy Garncarskiej, wyłączając ją z ruchu samochodowego i oddając do użytku pieszym.

Święto ulicy Garncarskiej, organizowane pod hasłem „Kolory Garncarskiej”, rozpocznie się w sobotę, 11 września, od popołudniowego koncertu DJ z okna Rudego Kota, zaś od strony ul. Na Piaski tuż po zmroku rozpocznie się kino plenerowe. Restauracje ulicy Garncarskiej otwarte będą tego dnia do godziny 22.00, a dla gości Kolorów Garncarskiej gastronomowie przygotowali specjalne zniżki.

W niedzielę, 12 września, w samo południe otwarty zostanie dla zwiedzających budynek Rudego Kota (godziny otwarcia 12.00-16.00), w towarzystwie bohaterów warsztatu historii mówionej Magdy Świerczyńskiej-Dolot. O tej samej godzinie rozpocznie się kameralny koncert, który zagrają Marcin Janek (saksofon) i Marek Jurski (fortepian). 

Organizatorzy zapraszają także na warsztaty ceramiczne i kwietne, animacje dla dzieci oraz big-beat na nowo. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

Zmiana organizacji ruchu

W związku z wydarzeniem, Od soboty, 11 września, od godz. 00:00 do poniedziałku, 13 września, do godz. 6.00 ul. Garncarska od wjazdu na podwórko przy budynku 10/16 do ul. Na Piaski będzie zamknięta dla ruchu samochodowego. Miejsca parkingowe na całej długości ul. Garncarskiej będą w tym dniach niedostępne. GZDiZ wyznaczył objazdy.

 

Program Święta ulicy Garncarskiej:

Sobota, 11 września

12:00-22:00 GARNCARSCY GASTRONOMOWIE / WSPÓLNY STÓŁ
18:00-22:00 DJ Z OKNA RUDEGO KOTA
19:30-22:00 KINO PLENEROWE / „FRANCES HA” reż. Noah Baumbach / od strony ul. Na Piaski

Niedziela, 12 września

12:00-22:00 GARNCARSCY GASTRONOMOWIE / WSPÓLNY STÓŁ
12:00-16:00 ZWIEDZANIE RUDEGO KOTA
12:00-13:00 TEATR GDAŃSKIEGO ARCHIPELAGU KULTURY / zagrają Marcin Janek (saksofon) i Marek Jurski (fortepian)
12:00-13:00 WARSZTAT KWIETNY JESIENNE WIANKI > WIANKI NA BABIE LATO (Angelika Pasek / Chruśniak)
12:00-14:00 WARSZTAT CERAMICZNY (Michał Majchrowicz / Pracownia Shadowland)
15:00-17:30 SPACER HISTORYCZNY (Michał Ślubowski / Gedanarium / start: środek ul. Garncarskiej)
14:00-16:00 WSPOMNIENIA O RUDYM KOCIE - WARSZTAT HISTORII MÓWIONEJ (Magda Świerczyńska-Dolot / Fundacja Audiomania)
12:00-18:00 ANIMACJE DLA DZIECI
14:00-17:00 MUZYCZNY DJ'SET - BIG BEAT NA NOWO

O ulicy:

Garncarska jest jedną z najstarszych ulic Gdańska, którą wytyczono już w pierwszej połowie XIV wieku. Przez stulecia była świadkiem historii miasta, znajdowały się przy niej m.in. huta srebra, kuźnia miedzi, mieszkania garncarzy, miejska karczma, dom pisarza Starego Miasta, gospoda cechu bednarzy, kino, drukarnia, redakcja czy klub muzyczny. Przed II wojną światową ulicę Garncarską zdobiły efektowne przedproża. Dzisiaj, na 112 metrach znajdziemy odnowione kamienice, przypominające o dawnych wiekach, modne lokale gastronomiczne, salony barberów i sklepy lokalnych przedsiębiorców.

Oprac. AO