• Start
  • Wiadomości
  • W weekend kolejne oprowadzanie kuratorskie po wystawie Olgi Boznańskiej

W weekend kolejne oprowadzanie kuratorskie po wystawie Olgi Boznańskiej

W sobotę i niedzielę, 2-3 marca, odbędzie się druga tura cieszących się ogromną popularnością oprowadzań kuratorskich po wystawie „Olga Boznańska. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”, prezentowanej w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku. Udział w nich może wziąć łącznie 200 osób. Bilety normalne i ulgowe można kupić na stronie internetowej Muzeum Gdańska.
27.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
portret kobiety w kapeluszu, w złotych ramach, przed nim młoda dziewczyna i starszy mężczyzna
Wystawę czasową „Olga Boznańska” można oglądać w Muzeum Gdańska od 3 grudnia 2023 roku do 16 maja 2024 roku. Nz. autoportret artystki
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Obrazy Olgi Boznańskiej po raz pierwszy w Gdańsku. ZOBACZCIE galerię zdjęć z wystawy

- Propozycje dodatkowych terminów adresowane są do wszystkich miłośników sztuki i malarstwa, którzy nie zdążyli lub nie mogli wziąć udziału w poprzedniej edycji spotkań - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Od początku lutego spłynęła do nas łącznie blisko setka maili od osób, które prosiły o dodatkową turę. Tak duże zainteresowanie nas pozytywnie zaskoczyło, dlatego wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie zapraszamy na kolejną odsłonę spotkań z Olgą Boznańską.

Pamiątki i autoportrety

Na wystawie czasowej „Olga Boznańska”, którą do 16 maja można oglądać w Ratuszu Głównego Miasta (ul. Długa 46/47) - oddziale Muzeum Gdańska, prezentowanych jest około 50. dzieł jednej z najbardziej oryginalnych i cenionych w świecie polskich artystek, pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Są to przede wszystkim portrety malowane w różnych okresach twórczości żyjącej w latach 1865-1940 artystki. 

Obok przejmujących autoportretów malarki, która „umiała malować duszę”, na ekspozycji pojawiły się wizerunki bliskich artystce osób oraz portrety dzieci. Można również zobaczyć martwe natury, kwiaty, widoki wnętrz i oglądane zazwyczaj przez okno pracowni pejzaże, które są niezwykle wyrafinowanymi, a jednocześnie odważnymi malarsko popisami kolorystycznymi artystki.

Uzupełnieniem są pamiątki po Oldze Boznańskiej związane z jej pracownią malarską: palety, pędzle oraz wciąż nadające się do pracy i niezaschnięte (!) farby w tubkach. 

dwa duże portrety w złotych ramach, przygląda im się kilka osób
Ekspozycja cieszy się dużym zainteresowaniem oglądających. Szczególną popularnością mogą się pochwalić oprowadzania kuratorskie
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Oprowadzanie 2 i 3 marca

Po świecie uznanej artystki i jej dzieł oprowadzi Urszula Kozakowska z Muzeum Narodowego w Krakowie, opiekunka kolekcji. Dla zainteresowanych zwiedzaniem przeznaczono 200 miejsc w czterech turach. Bilety w cenie 25 złotych (normalne) i 18 zł (ulgowe) można zakupić poprzez stronę internetową Muzeum Gdańska: muzeumgdansk.pl.

Spotkania odbywają się na II piętrze sal wystawowych Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47. Rozpoczęcie każdego spaceru ma miejsce na Sieni Dolnej.

W oprowadzaniu kuratorskim w sobotę, 2 marca, o godz. 12.00 weźmie udział Marta Jaroń, tłumaczka Polskiego Języka Migowego. 

Nasza rozmowa z kuratorką wystawy:

Olga Boznańska - szara malarka ciszy czy feministka? Szlagierowa wystawa w Gdańsku

Terminy oprowadzań kuratorskich po wystawie „Olga Boznańska”:

  • 2 marca 2024 (sobota), godz. 12.00-13.00 (również oprowadzenie w języku PJM)
  • 2 marca 2024 (sobota), godz. 14.00-15.00
  • 3 marca 2024 (niedziela), godz. 10.00-11.00
  • 3 marca 2024 (niedziela), godz. 12.00-13.00

Na każde ze spotkań obowiązuje limit 50 osób.

Brama Straganiarska i inne - ponad 800 tys. zł na remont gdańskich zabytków z budżetu samorządu Pomorza

TV

Światowa stolica bursztynu